Се распадна крило на патнички авион- морал принудно да слета, патниците во паника (ВИДЕО)

Патник на комерцијален лет од Сан Франциско до Бостон бил сведок на необична глетка кога погледнал низ прозорецот на авионот и видел како едното крило се распаѓа во воздухот.

Патникот Кевин Кларк рече дека се качил на Јунајтед лет 354, Боинг 757-200 кој полетал од Сан Франциско и полетал според распоред, но пилотот рекол дека авионот ќе биде принуден да пренасочи кон Денвер, објави Бостон 25 њуз. Тогаш тој го видел проблемот со свои очи. Лентата на десното крило на авионот „се распаѓаше“ и недостасуваа забележливи парчиња, пренесува Пипл.

"Дали налета на птица? Тоа не е добро", рекол Кларк.

„Полетавме, го слушнав овој силен звук на зуење и потоа се смири, па не размислував многу за тоа и одеднаш пилотот зборуваше, па ја отворив завесата на прозорецот и погледнав надвор и видов дека целиот преден раб на крилото е уништен“.

Успеал да го извади и мобилниот телефон и да го сними ужасниот момент.

„Ќе слетам во Денвер и крилото на авионот се распаѓа“, вели Кларк во видеото.

„Се распадна кога полетавме од Сан Франциско и само што слегуваме на земја. Едвај чекам да заврши овој лет“, додаде тој.

По итното слетување во Денвер, Кларк и останатите 164 патници на летот на Јунајтед се качиле во нов авион.

Кларк на крајот слетал на својата крајна дестинација на аеродромот Логан околу три часа подоцна од планираното, велејќи за Boston 25 News дека му е мило што е жив.

„Најпрвин настана паника, но пилотот се врати, го погледна, фотографираше, разговараше со момците на земја, рече дека ќе продолжи за Денвер, така што не би требало да има никакви проблеми“, рече Кларк. .

„Јунајтед летот 354 вчера попладне беше пренасочен кон Денвер за да се реши проблемот со крилото“, изјави портпаролот на Јунајтед за Фокс Бизнис. „Авионот слета безбедно и договоривме друг авион да ги однесе патниците до нивната дестинација“.

Кларк изјави за Boston 25 News дека мислел дека видел докази за птица што удира во крилото на авионот додека одел по пистата во Сан Франциско. Авионите доста често удираат во птици и штетата што ја предизвикуваат е често минимална, иако во други случаи инцидентите може да бараат поправки.

ЦУК: Спасен овчар заглавен на речен остров во водите на Црна Река

Спасен е овчар заглавен на речен остров во надојдените води на Црна Река, заедно со неговите стотина овци, соопштија вечерва од Центар за управување со кризи.  

Оттаму нагласија дека сега овчарот и овците се на безбедно место, откако се намалило нивото на водата и тие биле евакуирани.

- Центарот за управување со кризи известува дека од единствениот број за итни случаи 112, до Секторот за операции и координација, во 17:32 часот добил информација за заглавен овчар среде Црна Река, со неговите стотина овци, на мало островче на 200 метри лоцирано под селото Манастирец во општина Росоман. Реката била надојдена заради зголемен проток при производство на електрична енергија од страна на АД „ЕЛЕМ“ ПО „ХЕЦ Тиквеш Водостопанство Тиквеш“. ЦУК презеде координативни активности за да се запре протокот на вода од Акумулација „Тиквеш“ и да се намали нивото на реката, соопштија од Центарот.

Од ЦУК веднаш биле преземени сите неопходни мерки.

- Овчарот чекаше нивото на реката да се намали за заедно со неговите овци да се засолни на безбедно место. При ваков случај, било потребно три до четири часа да се намали нивото на водата. Инаку, на лице место е испратена екипа на МВР – ПС Кавадарци, а во контакт со градоначалникот на Општина Росоман е добиена потврда дека и од таму ќе биде пратена екипа, информираа од ЦУК.

Видео: Пагани вреден два милиони снимен на поплавените улици во Дубаи

Велат дека е тенка линијата помеѓу храброста и глупоста.

Веројатно веќе сте виделе снимки од поплавениот Дубаи на социјалните мрежи - градот се соочи со рекордни врнежи од дожд, но ниту тоа не можеше да го спречи возачот на „Pagani Utopia“ на патот до целта.

Возилата вредни повеќе од два милиони евра најчесто се заклучуваат некаде за случајно да не се оштетат. Меѓутоа, овде тоа не беше случај.

Се гледа дека возачот на почетокот малку се двоумел, но на крајот храбро решил да помине низ поплавените улици. Тој ризикуваше, може да тргне наопаку и да го чини десетици илјади поправки, со оглед на тоа што автомобилот е речиси „залепен“ за земја.

„Pagani Utopia“ е многу ретка глетка, бидејќи се направени само 99 примери. Сите имаат твин-турбо 6.0-литарски AMG V-12 мотор кој испорачува 852 КС. Претпоставуваме дека нема оштетувања на болидот, но сепак треба да се признае за храброста (или лудоста) на овој возач.

Извор: Б92

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

 Десетици илјади луѓе демонстрираа денеска на шпанските Канарски острови во знак на протест против масовниот туризам на архипелагот во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Африка.

Според полицијата имало 20.000 луѓе, а според организаторите 50.000 во поворки низ улиците на градовите на Канарските острови, кои свиреле и извикувале слогани против неограничен туризам.

Демонстрантите носеа натписи „Жителите на Канарските острови не се на продажба“, „Мораториум на туризамот“ и „Почитувај го местото каде што живеам“.

За организаторите на демонстрациите, сегашниот економски модел е штетен и за жителите и за животната средина. Бараат надлежните да го ограничат бројот на туристи.

„Ние не сме против туризмот. Само бараме да го сменат сегашниот модел кој овозможува неограничен раст на туризмот“, рече еден од демонстрантите.

Насобраните бараат да се запре изградбата на два нови хотели на Тенерифе, најголемиот и најразвиениот од седумте острови на архипелагот, а жителите да имаат право на глас при донесувањето одлуки за развој на туризмот.

Демонстрации на поддршка беа одржани и во Мадрид и Барселона.

Сместени на брегот на Северна Африка, Канарските Острови привлекуваат туристи со нивните вулкански пејзажи и сончеви плажи. Архипелагот со 2,2 милиони жители лани примил 16 милиони туристи.

Една четвртина од населението работи во туризмот, што носи 36 отсто од бруто домашниот производ (БДП). /МИА

притисни ентер