Се продава уникат од Минесота: Рачно изработена Југо лимузина

На огласите на интернет се појави редок пример на Југо автомобил.

Еден Американец поседувал два Југо автомобили од 1988 година, додека тие сè уште се извезувале на тој пазар. Ги споил за забава и на тој начин создал продолжена лимузина, а сега неговиот внук ја продава за ситна цена.

Застава од Крагуевац кон крајот на 80-тите години го извезува своето Југо во САД, каде што беше еден од најевтините автомобили на пазарот, па брзо се „прослави“ како куриозитет и беше предмет на бројни шеги, пишува хрватски „Bug“.

Американците од време на време се сеќаваат на тоа фијаско, како на пример сега, благодарение на огласот објавен на „Facebook Marketplace“ од жител на Пирс, Минесота.

Во огласот пишува дека две Југа биле купени директно од дилерот во 1988 година од дедото на огласувачот. За забава, потоа ги заварил и така создал уникатна продолжена лимузина (на шега, наместо Југо, во множина ја нарекуваат „Wego“).

Бидејќи дедото се школувал како автомеханичар знаел што прави, вели неговиот внук, па дури и ја возел ваквата кола. Се вели дека тој во својата златна доба поминал околу 69.000 километри.

Но, со години седи во гаража, а за да се вози, се вели дека треба да се направат само мали поправки. Дедото лимар има 82 години, па веќе не го работи тоа, па затоа семејството решило да го продаде делото од неговите раце, со сите дезени што го прават уникатен.

Оваа „лимузина“ чини 4.000 долари, а на фотографиите можете да видите како изледа релултатот од спојување на две стари Југа, црвено и бело. Што се однесува до состојбата, не е баш идеална, па внатрешноста е рудиментирана како во 1980-тите, но запуштен, додека ни надворешноста не изгледа ништо подобро.

Вечерва во Само Вистина дебатираа пратениците Миле Лефков и Мартин Костовски

Костовски: Техничка влада може да се укине за следните избори. Лефков: Не само што изгубивте во Куманово, туку ви се формира и трета партија.

Лефков: Вие сте од Куманово, лидерот ви е од Куманово, не само што изгубивте во Куманово, туку ви се формира и трета партија, вие да се кандидирате за претседател во било која зграда за претседател на куќен совет, ќе изгубите. Вие сте избрани од граѓаните, но за жал никој не ги почитува граѓаните. Кога зборуваме за Премиер Албанец, зборуваме за Премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија, нема ден да нема скандал поврзан со нив. До кога ќе мафтате со европското знаменце за ваша корист и носите закони што се далеку од европски?

Костовски: Факт е дека конзистентноста и договорите меѓу коалиционите партнери се почитувале и ќе се почитуваат и во иднина. Ние не ретерираме од тоа да има Премиер Албанец, не е важно што е по нациоанлност, важен е квалитетот на личноста и тоа нема да се рефлектира врз рејтингот на СДСМ. Имаме лидер на партијата посветен и ве уверувам дека ќе излеземе како победници на изборите во 2024 година. Техничка влада може да се укине за следните избори, не постои заглавување по лифтови и влечеа луѓе за да гласаат, јас сум задоволен што може да зборувам да нема техничка влада.

Бојан Јовановски е пуштен на слобода

Осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода, дознава Канал 5 од судски извори. 

Неофицијално,причината била лошата здравствена состојба, за што Кривичен суд добил лекарски извештаи од повеќе доктори, како и цели лекарски козилиуми.

Ова значи дека Боки 13 ќе се лекува од слобода, а откако му беше извршена операција и му беше отстранет желудникот.

Адвокатот Владимир Туфегџиќ вели дека ја добиле одлуката, за која вели дека иако е задоцнета, е праведна.

Штрајк на илјадници вработени во образованието во Германија, бараат повисоки плати

Во Германија денеска штрајкуваа над 20.000 просветни работници од јавниот сектор, соопшти Синдикатот за образование и наука (ГЕВ).

„Доколку работодавачот конечно не реагира и не почне правично да ги плаќа вработените во јавниот сектор, кризата со недостиг на професионална работна сила дополнително ќе се продлабочи“, рече претседателката на GEW, Дорин Зиберник на централниот состанок во Лајпциг, каде се собраа околу 7.000 наставници.

Освен во Лајпциг, најголеми собири се одржаа и во Берлин, Хамбург и Карлсруе, каде на улиците излегоа илјадници вработени во училиштата, факултетите, градинките и канцелариите за млади.

Зиберник објасни дека просветните работници и работниците во образовните институции се особено погодени од недостигот на работна сила, поради што многу работни места во секторот остануваат непополнети.

Според студијата објавена денеска од фондацијата Бертелсман, ситуацијата е критична, особено во градинките, каде недостигаат над 430.000 места во градинки поради недостиг на воспитувачи.

Синдикатите бараат од работодавачот, односно градовите и општините, зголемување на платата за 10,5 отсто или најмалку 500 евра месечно. Дополнително, бараат и договор на неопределено време за студентите кои работат во образованието пред да ги завршат студиите.

Следната недела ќе има нова рунда преговори меѓу синдикатите и работодавачите.

притисни ентер