Се подготвува спектакуларен трансфер на Луис Хамилтон ?!

Ферари го бара  најдобриот возач на денешницата, Луис Хамилтон.

Метиа Биното, шеф на тимот на Ферари, откри дека тимот ќе биде задоволен ако го донесе Хамилтон за сезоната 2021 година.

"Луис е неверојатен возач, тој е фантастичен и фактот дека да ќе стане слободен во 2021 година нè прави среќни. Рано е да донесеме одлука, ние сме среќни со возачите што ги имаме, но во одреден момент следната сезона, ќе размислиме за потегот што ќе треба да го направиме", рече Биното.

Хамилтон е подготвен да го прослави својот 35-ти роденден во јануари и најверојатно ќе има уште еден голем договор до крајот на кариерата. Британските медиуми шпекулираат дека Макс Верстапен од Ред Бул, кој е 12 години помлад од Хамилтон, би можел да го замени во Мерцедес.

Ферари го има 22-годишниот Чарлс Леклерк и 10 години постариот Себастијан Фетел кој е во голем пад. Затоа , наместо Фетел многумина во Ферари го гледаат Хамилтон.

Британскиот возач ја освои третата титула во серија и стигна до рекордот на Шумахер. Легендарниот Германец има седум шампионски титули, една повеќе од Хамилтон.

Ва Мерцедес, Хамилтон заработил 57 милиони долари од 2013 година и по сезона, 12 повеќе од Фетел во Ферари.

притисни ентер