Се огласи претседателот кој во САД отпатува со скап авион, додека неговиот народ гладува

Кенискиот претседател Вилијам Руто предизвика бес и критики откако рече дека приватниот авион со кој што полетал во САД минатата недела бил поевтин од користењето на националната авиокомпанија.

Сепак, Руто не кажа колку чинел авионот или колку ќе чинел летот на Кенија ервејс.

„Фактите кои беа објавени во јавноста се чини дека не го поддржуваат тоа“, изјави политичкиот аналитичар Херман Маџора за Би-Би-Си.

Опозицискиот политичар Еуген Вамалва за локалните медиуми изјави дека изјавите на претседателот се „непатриотски“.

Според него, претседателот наместо тоа требаше да ја искористи можноста за маркетинг на Kenya Airways.

Руто минатата недела отиде во тридневна државна посета на САД, прво такво патување на африкански лидер во повеќе од 15 години.

Додека беше во посета, Кенија обезбеди бројни инвестициски договори вредни милијарди долари.

САД, исто така, ја назначија земјата како главен сојузник иако не е членка на НАТО, зацврстувајќи ја нејзината позиција како еден од најблиските безбедносни партнери на САД во Африка.

Сепак, користењето на луксузен приватен авион за патување во САД предизвика критики дома, што го натера претседателот да одговори.

Во неделата, еден ден по враќањето во земјата, Руто се бранеше велејќи дека е „менаџер на јавни ресурси“.

„Во согласност со мојата решеност да живеам во рамките на нашите можности и да го водиме патот, цената беше помала од патувањето со Кенија ервејс“, напиша тој на X.

„Кенија ервејс“ не ја коментираше цената, но ја отфрли како лажна изјавата што циркулираше, која наводно покажува дека користењето на авиокомпанијата ќе било поевтино за претседателот.

И покрај неговото објаснување, многу Кенијци го критикуваа претседателот.

Мајора рече дека претседателот требало подобро да ја објасни ситуацијата и да ги убеди луѓето дека има право да користи приватен авион.

Тој рече дека претседателот требало „да ги земе предвид перцепциите на луѓето“ и да ги објасни предностите од користењето чартер авион, вклучувајќи ја флексибилноста, класата и безбедноста.

„Очекував такво објаснување, а не вакво објаснување од кое луѓето не се воодушевени“, додаде тој.

Некои на социјалните мрежи го критикуваа претседателот за користење на авиокомпанија во сопственост на друга држава.

„Срамота е за земјата што претседателот не може да ја користи нашата национална авиокомпанија бидејќи е прескапа“, рече Алинур Мухамед.

Пресметувајќи ги вкупните трошоци за билетите од бизнис класата за претседателот и неговата делегација, локалните медиуми пишуваат дека тоа би било далеку поевтино од изнајмување авион.

Претседателот за патувањето во САД ја искористи компанијата RoyalJet со седиште во Дубаи, а во делегацијата имаше околу 30 луѓе.

Се вели дека ќе чини околу 1,5 милиони долари за изнајмување на таков авион во споредба со 300.000 долари што се проценува дека ќе чинат билети од прва класа во авион на Кенија ервејс за целата делегација.

Во текот на викендот, Руто изјави за Гласот на Америка дека проценетите трошоци за неговото патување се „целосно претерани“.

Тој не одговори на директно прашање колку чини, но рече дека сумите што се „расфрлаат наоколу“ се смешни.

„Внимателен сум со ресурсите што ги трошам“, додаде тој.

Судирот доаѓа во услови на загриженост од критичарите дека парите на даночните обврзници се користени за финансирање на владината екстраваганција, додека даноците се зголемени со образложение дека на државата ѝ се потребни дополнителни средства.

Човек уживал додека јадел сладолед, кога наеднаш се шокирал- во него имало отсечен човечки прст

Бизарна приказна доаѓа од Мумбаи, каде Орлем Брендон Серао тврди дека пронашол дел од отсечен прст во сладолед.

Неговата сестра нарачала три корнети од позната марка, кои и биле доставени на домашна адреса на 13 јуни, пишува Дејли мејл.

Орлем едвај чекал да се разлади со вкусното уживање.

„Изедов половина од сладоледот и почувствував нешто тврдо во устата. Мислев дека е орев или парче чоколадо, но сепак го исплукав“, рекол тој.

Човекот истакнува дека работи како лекар и знае „како изгледаат делови од човечкото тело“.

„Погледав внимателно за што се работи и јасно ги видов ноктот и отпечатокот на јаболчната коска. Се чини дека е палец“, тврди Орлем.

„Чудната работа“ ја спакувал во најлонска кеса и заедно со пријавата ѝ ја предал на полицијата.

„Примерокот е испратен на вештачење за дефинитивно да се утврди неговото потекло“, соопштија надлежните.

Локалните медиуми јавуваат дека е покрената истрага во компанијата што го произведува ледениот десерт.

Морбидно: Жена украла погребално возило заедно со покојникот, го оставила на необично место

Жена од Тексас е уапсена оваа недела бидејќи наводно украла погребна кола пред болница, во која се наоѓало тело на починатиот.

Валери Треглор-Елис (36) од Ајсл, рурално предградие на Форт Ворт, е обвинета за кражба на автомобил и злоупотреба на труп, според полицискиот оддел во Форт Ворт, пренесува Law&Crime.

Инцидентот се случил во вторникот вечерта околу 19 часот, кога полицијата првпат добила дојава за украдено возило од еден од бројните паркинзи на блиската болница, позната по итните служби и психијатриските служби.

Кога полицајците пристигнале, дознале дека возачот на погребната кола го оставил своето возило - и починатиот - за да извадат друго тело од болницата, се вели во полицискиот извештај. Меѓутоа, кога се вратил, и возилото и починатиот внатре ги немало.

„Додека возачот бил во болница, осомничената, возрасна жена, влегла во возилото без возачка дозвола и побегнала од паркингот“, изјави за Law&Crime портпаролот на полицијата во Форт Ворт.

Возилото било пронајдено набргу потоа на околу две милји западно на долга, стрмна и ридска споредна улица што формира голем дел од источната граница на огромната зоолошка градина Форт Ворт од 64 хектари.

„Украденото возило и телото на починатиот подоцна се пронајдени и вратени недопрени, без оштетувања“, соопшти полицијата.

Наводно, безбедносните камери ја покажале осомничената како излегува од возилото и бега.

„Осомничената набрзо е пронајдена и без инциденти приведена и пренесена во градскиот затвор“, соопштија од полицијата.

„Возилото и починатото лице се вратени на возачот на погребалното.“

Мотивот за инцидентот засега е непознат, а органите на прогонот јавно не шпекулираат за наводната кражба, наведува овој портал.

Чудо во Тајланд: Слоница роди близнаци (ВИДЕО)

Азиски слон во централниот дел на Тајланд роди близнаци, што вработените го опишаа како чудо.

Никој не очекуваше дека мајката, 36-годишната Чамчури, ќе роди близнаци, а кога минатиот петок таа првпат роди машко младенче, вработените во палатата за слонови Ајутаја и фармата за слонови Крал Краал сметаа дека раѓањето завршило, објави Би-Би-Си.

Додека го чистеле првото младенче и му помагале да стане, слушнале силен удар и виделе дека Чамчури родила второ младенче, овој пат женско. По второто раѓање, персоналот морал да ја спречи мајката да не го згази женското младенче, откако ја фатила паника и повредила негувателка.

Близнаците се случуваат само кај еден процент од раѓањата на слонови, а паровите близнаци машко-женски се уште поретки, според истражувачката организација „Спасете ги слоновите“.

„Отсекогаш сакавме да видиме близнаци слонови, но не секој може да го види тоа бидејќи тоа не се случува често“, изјави за Би-Би-Си ветеринарот Лардтонгтар Мипан, која пораснала на оваа фарма за слонови и самата е мајка на близнаци.

Шарин Сомванг, 31-годишна негувачка на слонови, т.н махут, ја скршила ногата додека го задржувала слонот.

„Бев толку среќна што дури и не почувствував никаква болка“, изјави таа за Би-Би-Си, додавајќи дека степенот на повредите го сфатила дури кога била пренесена во болница.

Слоновите се сметаат за свети во Тајланд, каде што мнозинството од населението се будисти. Тие се и национален симбол. На посетителите на паркот, вклучувајќи ги и децата, им е дозволено да ги видат близнаците, но само откако ќе им ги дезинфицираат чевлите и рацете.

Младенчињата ќе бидат именувани седум дена по раѓањето, во согласност со тајландските обичаи. Со тежина од 55 килограми, женското слонче е малку помало од вообичаеното и мора да стои на столче додека се храни од мајка си. Нејзиниот брат со 60 килограми е потежок.

притисни ентер