Се криеле во Лондон, а потоа папараците ги разоткриле (фото + видео)

Откриена тајната на познатиот холивудски пар...

Амал Клуни (45) е една од најпознатите и најпочитувани меѓународни адвокати за човекови права во светот, мајка на две деца, близнаците Ела и Александар (6) и сопруга на актерот Џорџ Клуни (62). Нејзината раскошна убавина не е за занемарување, па пред 10 години, во 2013 година, беше избрана за најубава адвокатка во Лондон. Џорџ и Амал се запознале во Италија, поточно во неговата вила на езерото Комо. Во јули 2013 година, таа поминувала од таму кога одела за Кан со една нивна заедничка пријателка. Штом ја запознал, Џорџ сфатил дека никогаш претходно не сретнал таква жена.

- Помислив дека е убава, забавна и многу паметна. Не знам дали и таа го помисли истото за мене. Веројатно помислила дека сум стар. Потоа ми испрати неколку фотографии што ги направи кога беше тука и почнавме да се допишуваме. По некое време ни стана јасно дека тоа помеѓу нас прерасна во нешто повеќе од пријателство. Во октомври 2013 година, ја поканив Амал да ме посети во студиото „Аби Роуд“ (Abbey Road) во Лондон, каде што снимав филм. Одлично си поминавме. Потоа отидовме на вечера. Само што тргнавме, пред вратата се појавија 50 папараци, но таа одлично се снајде. Додека бев во Лондон, работите брзо ескалираа и таму останав следните шест недели – објасни тогаш Клуни.

Дотогашниот најпознат ерген повеќе не одолговлекувал, па по само шест месеци врска, во април 2014 година, ја запроси Амал во неговиот дом.

- Јас сум готвач во семејството. Не направив ништо импресивно, некоја тесстенина. По вечерата, ѝ реков да оди до фиоката да ја земе запалката за да ги запалиме свеќите. Таа отвори и го извади прстенот. Останатото го завршив јас, клекнав и направив сè што е потребно. Таа зјапаше во прстенот и велеше: „О, Боже“! Клечев 20 минути и чекав да каже „да“, таа беше многу шокирана – објасни Клуни.

Амал ретко зборува за Џорџ, но првпат направи исклучок пред неколку години во театарот Долби во Лос Анџелес, каде што Клуни ја доби наградата за животно дело од Американскиот филмски институт. Така, деталите за нивната врска конечно излегоа на виделина.

- Го запознав Џорџ кога имав 35 години и тој почна да се крие во мојот стан во Лондон. Набргу почувствував дека што и да се случи, не сакам да бидам со некој друг. Не можев да заспијам кога бевме разделени. Ми велеа дека се смешкам како никогаш досега и дека ја навалувам главата на одреден начин секогаш кога ги читам неговите пораки и писма што кришум ги ставаше во чантата. Години подоцна, ништо од тоа не се промени. Тој е личноста на која неизмерно ѝ се восхитувам, која ме воодушевува и чија насмевка секој пат ме растопува. Со него ја најдов љубовта за која отсекогаш сонував. Нема ништо поубаво од тоа кога го гледам како си игра со нашите деца, кои, исто така, еден ден ќе се гордеат со него кога ќе сфатат кој е тој, како што се гордеам јас - изјавила тогаш Амал.

Независниот синдикат против предложените законски измени за судската служба

Предложените измени на законот за судска служба се неприфатливи за независниот синдикат на судска администрација. 

Според нив, тие се прават со единствена цел, како судска служба, да не добијат покачување на плата со најавеното покачување на минималната плата. Доколку собранието ги усвои овие законски измени, го повикуваат претседателот Стево Пендаровски, да не ги потпише измените, бидејќи, според нив, се против интересите на обичниот граѓанин.

Две години војна во Украина - Можен ли е мир во 2024 година?

Уморни од војна и без големи очекувања дека конфликтот наскоро ќе заврши.

Во амбиент на неизвесност и со спорадичните звуди на сирени, Украинците ја дочекуваат втората годишнина од инвазијата на Русија, по која веќе ништо не е исто.

-Непријателот нема да запре, ќе продолжи да се обидува да ги зазема нашите територии. , вели жител на Киев.

И на бојното поле, состојбата не оди во прилог на Киев, откако украинската контраофанзива не ги даде очекуваните ефекти, а Русија по ланското статус кво ја освои стратешки важната Авдиивка, која е своевидна отворена порта на регионот Доњецк. Дополнителен проблем е блокадата на американската помош од 61 милијарди долари за Украина во Претставничкиот дом.

-Секако, ни треба мобилизирање на уште војници за да одмориме. Преморени сме веќе, бидејќи на линијата на фронтот сме од почетокот. , вели украински војник стациониран во харкивскиот регион.

Експертите очекуваат дека сега руската војска ќе се насочи кон освојување на градовите Мирнохрад и Покровск, со што ќе се обиде да го прошири фронтот кон реката Дњепар. Москва предупредува дека прашање на време е кога повторно ќе тргне и кон главниот град.

-Дали тоа ќе биде Киев? Да, веројатно, треба да биде Киев. Ако не сега, тогаш по некое време, можеби во некоја друга фаза од развојот на овој конфликт. , изјави Дмитриј Медведев, Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија .

За претседателот Зеленски освен забрзување на воената помош, вели неопходно е Украинците да го задржат победничкиот дух.

-Дали војната ќе заврши во 2024-та. Мислам дека никој не знае. Вие можете да живеете со скептицизам, но можете и да ја загубите земјата ако сте скептични. , изјави Володмир Зеленски, претседател на Украина.

Проценките се дека од почетокот на инвазијата загинале 10 илјади цивили. Бројот на воени загуби од двете страни се проценува на повеќе десетици загинати војници.

Богоев при посетата на Костал: Зголемување на извозот од странските директни инвестиции

Костал вработува 1.050 лица, а минатата година остварила извоз од 130 милиони евра. 

Подобрувањето на условите за водење бизнис е клучно за проширување на производствените капацитети, извоз на производи со повисока додадена вредност и нови работни места. Царинската управа е партнер на стопанството и преку дијалог со компаниите креираме мерки и политики коишто овозможуваат поголема конкурентност на компаниите. „Костал“ е странска директна инвестиција која има одобрение за крајна употреба што подразбира дека репроматеријалите што ги увезува компанијата за потребите на процесите за производство се со намалена царинска стапка или нула царинска стапка. Исто, одобрението за одобрен извозник што го има им овозможува извоз за пократок временски рок, истакна директорот Стефан Богоев при денешната посета на фабриката за производство на делови и компоненти за автомобилската индустрија „Костал“.

Богоев заедно со директорот на Костал, Виктор Мизо, разговараа за активностите што ги презема Царинската управа како и за новите проекти коишто се реализираат со поддршка на Светска банка и ЕУ, меѓу коишто и Националниот едношалтерски систем.

„Задоволни сме што странските инвеститори препознаа во нас доверлив партнер, при што и јавно преку анкета не наведоа како орган од чија работа се најмногу задоволни. Ќе продолжиме и натаму интензивно да работиме на реализација на ветените проекти во висина од 30 милиони евра чија цел е олеснување на трговијата и транспортот и сузбивање на сивата економија и организираниот криминал“, истакна Богоев.

Директорот на Костал, Виктор Мизо кој воедно е и претседател на Советот на странски инвеститори истакна дека анализата за бизнис инвестицискиот индикатор на Советот на странски инвеститори за 2023 година, покажува дека Царинската управа е најдобра од сите државни институции, којашто секогаш има поддршка, отворена дискусија и транспарентност. Мизо информира дека на средбата од нивна страна е предложено за можна времена мерка за дополнителна хармонизација на царинските стапки за увоз на производи од трети земји, што во нивниот случаи тоа е најчесто Азија, a што ќе доведе до зголемување на конкурентноста.

Во рамки на посетата на компанијата „Костал“ воедно и беше врачен сертификат од Светската царинска организација за успешна соработка со Царинската управа, се наведува во соопштението.

притисни ентер