Се криеле во Лондон, а потоа папараците ги разоткриле (фото + видео)

Откриена тајната на познатиот холивудски пар...

Амал Клуни (45) е една од најпознатите и најпочитувани меѓународни адвокати за човекови права во светот, мајка на две деца, близнаците Ела и Александар (6) и сопруга на актерот Џорџ Клуни (62). Нејзината раскошна убавина не е за занемарување, па пред 10 години, во 2013 година, беше избрана за најубава адвокатка во Лондон. Џорџ и Амал се запознале во Италија, поточно во неговата вила на езерото Комо. Во јули 2013 година, таа поминувала од таму кога одела за Кан со една нивна заедничка пријателка. Штом ја запознал, Џорџ сфатил дека никогаш претходно не сретнал таква жена.

- Помислив дека е убава, забавна и многу паметна. Не знам дали и таа го помисли истото за мене. Веројатно помислила дека сум стар. Потоа ми испрати неколку фотографии што ги направи кога беше тука и почнавме да се допишуваме. По некое време ни стана јасно дека тоа помеѓу нас прерасна во нешто повеќе од пријателство. Во октомври 2013 година, ја поканив Амал да ме посети во студиото „Аби Роуд“ (Abbey Road) во Лондон, каде што снимав филм. Одлично си поминавме. Потоа отидовме на вечера. Само што тргнавме, пред вратата се појавија 50 папараци, но таа одлично се снајде. Додека бев во Лондон, работите брзо ескалираа и таму останав следните шест недели – објасни тогаш Клуни.

Дотогашниот најпознат ерген повеќе не одолговлекувал, па по само шест месеци врска, во април 2014 година, ја запроси Амал во неговиот дом.

- Јас сум готвач во семејството. Не направив ништо импресивно, некоја тесстенина. По вечерата, ѝ реков да оди до фиоката да ја земе запалката за да ги запалиме свеќите. Таа отвори и го извади прстенот. Останатото го завршив јас, клекнав и направив сè што е потребно. Таа зјапаше во прстенот и велеше: „О, Боже“! Клечев 20 минути и чекав да каже „да“, таа беше многу шокирана – објасни Клуни.

Амал ретко зборува за Џорџ, но првпат направи исклучок пред неколку години во театарот Долби во Лос Анџелес, каде што Клуни ја доби наградата за животно дело од Американскиот филмски институт. Така, деталите за нивната врска конечно излегоа на виделина.

- Го запознав Џорџ кога имав 35 години и тој почна да се крие во мојот стан во Лондон. Набргу почувствував дека што и да се случи, не сакам да бидам со некој друг. Не можев да заспијам кога бевме разделени. Ми велеа дека се смешкам како никогаш досега и дека ја навалувам главата на одреден начин секогаш кога ги читам неговите пораки и писма што кришум ги ставаше во чантата. Години подоцна, ништо од тоа не се промени. Тој е личноста на која неизмерно ѝ се восхитувам, која ме воодушевува и чија насмевка секој пат ме растопува. Со него ја најдов љубовта за која отсекогаш сонував. Нема ништо поубаво од тоа кога го гледам како си игра со нашите деца, кои, исто така, еден ден ќе се гордеат со него кога ќе сфатат кој е тој, како што се гордеам јас - изјавила тогаш Амал.

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

 Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години.

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да се ослободи од зависноста од фосилните горива, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Изненадувачки е да се види дека увозот на руски гас во Европа е зголемен по сите напори и напори да се намали зависноста од енергетските извори од таа земја“, истакнал пазарниот аналитичар од ИЦИС Том Марзек-Менсер.

Британскиот весник потсетува дека по почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, Русија ја намали испораката на гас во Европа и регионот престана да го увезува овој енергенс, кој потоа се испорачува со специјализирани бродови од Америка. Во септември 2022 година, Америка ја престигна Русија во количината на извезен гас во Европа.

Сепак, според податоците на ИЦИС, минатиот месец испораките на руски гас и течен гас учествуваа со 15 отсто од вкупниот извоз во ЕУ, Велика Британија, Швајцарија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, пренесува Капитал.

Истите податоци покажуваат и дека течниот гас од Америка учествува со 14 отсто во регионот, што е најниско од август 2022 година.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

притисни ентер