Само за најбогатите : Ламборџини јахта со два моќни мотори (ФОТО)

Производителите на ексклузивни автомобили одамна ја преминаа копнената граница, а најновиот пример доаѓа од Ламборџини.

По Астон Мартин, Лексус, Мерцедес и Порше, кои во последните години понудија свој вид за идеален брод, и Ламборџини влезе во избраната група. Се разбира, тие не решија да измислат топла вода, туку се здружија со домашни бродоградители за да развијат ексклузивен брод.

Италија, како најголема расадник за идеи во наутиката, има широк спектар на компании подготвени да соработуваат со Ламборџини. Изборот падна на италијанската Техномар, која направи одлична работа.

Како и да е, Lamborghini 63 го напојуваат V12 мотори. Има два такви мотора, секој со моќност од 2000 КС, но со потпис на МАН. Ова е исто така најбрзиот брод од Tecnomar затоа што може да оди до 60 јазли. Да потсетиме, зборуваме за јахта долга 63 метри.

Остри рабови, карактеристични лесни линии и кокпит - сите се во врска со автомобилите Ламборџини. И две работи се исти како во автомобилот. Воланот и копчето за стартување за секој мотор.

Првите примерoци на бродот ќе бидат изградени до крајот на годината, така што нема да можеме да ги видиме на море до следната година.

Либанската влада си поднесе оставка поради експлозијата

Либанската влада денеска поднесе оставка, пренесува АФП, а премиерот Хасан Диаб се очекува наскоро да го стори истото. Оваа вест е потврдена за локалните медиуми од страна на неколку сега поранешни министри.

Министерот за здравство Хамад Хасан им рече на новинарите по состанокот на владата: „Целата влада си поднесе оставка“. Хасан додаде дека премиерот Хасан Диаб ќе се упати кон претседателската палата каде ќе си поднесе оставка во име на сите министри.

Премиерот Диаб ќе се обрати пред нацијата во 19:30 часот по локално време, пренесува Ројтерс.

Оставките дојдоа по дводневните немири во Либан поради експлозијата во Бејрут што се случи минатиот вторник и начинот на кој владата реагира на целата ситуација.

Претходно, министерот за правда Мари Клод Најм, министерот за информации Манал Абдел Самад и министерот за животна средина Дамјанос Катар поднесоа оставки.

Покрај тоа, најмалку девет члена на парламентот поднесоа оставки.

Голем пожар во близина на Тирана ,горат стари автомобили (ВИДЕО)

Голем пожар избувнал на  пункт за собирање отпадоци и гробишта со автомобили во близина на Тирана.

Пожарот избувнал попладнево во близина на патот „Тирана-Нодрок“.Како што може да се види од видеата, од местото се шират големи црни облаци од чад.

Компанијата каде избувна пожарот е наречена „Мерсини“. Според информациите, три пожарни возила тргнале кон местото на настанот.

Сè уште не се знае што го предизвикало пожарот.

Подготвени 5. 000 доброволци за третата фаза на вакцината против корона

Саудиска Арабија наскоро ќе ја започне третата фаза од клиничките испитувања на потенцијалната кинеска вакцина против Ковид 19, во која ќе учествуваат околу 5.000 доброволци, соопшти саудиското Министерство за здравство.

Минатиот месец компанијата ChangShino Biologics објави дека е во преговори со Русија, Бразил, Чиле и Саудиска Арабија за третата фаза на тестирање на можната вакцина, пренесува Ројтерс.

Истражувачите претходно рекоа дека оваа вакцина, развиена во соработка со кинескиот воен истражувачки тим, делува безбедно и создава имунолошки одговор кај повеќето субјекти.

притисни ентер