САД: Србија плаќа превисока цена поради невоведување санкции кон Русија

Србија веќе плаќа „прекумерна цена“ избегнувајќи воведување санкции кон Русија поради инвазијата на Украина, изјави денеска американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил.

Хил додаде дека САД ги разбираат искуствата на Србија со санкциите на кои претходно биле изложени.

„Разбираме дека Србија има историски однос и искуство со санкциите, но почнува да плаќа превисока цена за нејзината воздржаност во однос на санкциите против Русија, усвоени за да се запре бруталниот напад врз нејзиниот сосед (Украина)“, рече Хил, осврнувајќи се на санкциите под кои Србија беше во неколку наврати за време на владеењето на Слободан Милошевиќ.

На прашањето колку е реално Брисел да воведе санкции кон Белград доколку Србија не прифати нов европски предлог за решение на косовското прашање, американскиот амбасадор рече дека не е во позиција да зборува за можни санкции, оценувајќи дека ЕУ е сериозна во врска со санкциите што ги применува меѓународната заедница.

Хил рече дека САД „100 отсто го поддржуваат предлогот на ЕУ за Косово“ и оти има напредок бидејќи Европејците вложиле големи напори да ги зближат двете страни.

„Фер е да се каже дека тоа е процес, не е завршен додека не заврши“, рече Хил, потсетувајќи дека косовскиот проблем „ги оптоварува сите повеќе од 20 години“. Тој рече дека затоа „треба сериозно да го разгледаме“ предлогот на ЕУ и „да размислиме за начините како да го усвоиме и да работиме на него“.

Предлогот на ЕУ, поддржан од Германија, Франција, Италија и САД, беше претставен пред Белград и Приштина во септември и декември минатата година и предвидува почитување на територијалниот интегритет, неповредливост на границите, признавање на државните симболи и посебен аранжман за српската заедница во Косово. Белград е тој што инсистира дека формирањето на Заедницата на српски општини на Косово е клучната точка за продолжување на натамошниот дијалог за конечното решение.

Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата во петокот со претставниците на САД и ЕУ изјави дека Србија е „подготвена да го прифати концептот на европскиот план“ и да работи на спроведувањето на предложениот договор за дијалог со Косово.

Потоа, во понеделникот во обраќањето до српската јавност, тој рече дека планот што Вашингтон и Брисел го поставија пред Белград стана „де факто преговарачка рамка за влез на Србија во Европската унија“ и предупреди на низа политички и економски последици за Србија доколку не се прифати планот.

Тој нагласи дека американско-европските дипломати го предупредиле дека во спротивно Србија ќе се соочи со прекин на евроинтеграцискиот процес, укинување на безвизниот режим со земјите од ЕУ, запирање, а потоа и повлекување на инвестициите и „сеопфатни мерки во политичка и економска смисла“ што ќе ѝ нанесе голема штета на Србија.

Вучиќ денеска на Инстаграм објави видео порака до граѓаните во која истакна дека ја кажал „вистината за сите проблеми“ со кои се соочува Србија во однос на Косово.

Тој се пожали на реакцијата на опозицијата, обвинувајќи ги неговите политички ривали дека не разбираат „дека државата е поважна од политичките интереси на која било партија“ или на кој било поединец. Тој најави дека ќе им се обрати на претставниците бидејќи негова „обврска е да го почитува парламентот“.

„Ќе се појавам во Националното собрание, ќе одговорам на сите прашања и ќе се борам за Косово и Метохија и нашата Србија“, порача Вучиќ во видео пораката на Инстаграм.

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер