САД ќе го забранат ТикТок: Кинезите „на задна врата“ имаат пристап до нашите телефони

Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на САД планира да одржи гласање следниот месец за нацрт-законот кој има за цел да ја блокира популарната кинеска апликација TikTok во САД.

Мерката, планирана од претседателот на панелот, републиканецот Мајкл Мекол, ќе ѝ даде на Белата куќа правни алатки за забрана на TikTok поради загриженоста за националната безбедност на САД. „Загриженоста е што оваа апликација ѝ дава на кинеската влада „задна врата“ во нашите телефони“, изјави Мекол за Bloomberg News.

Во 2020 година, кога беше на функцијата, поранешниот претседател Доналд Трамп се обиде да ги блокира новите корисници да преземаат TikTok и да преземе други дејствија што ефективно би ја блокирале употребата на апликацијата во САД, но изгуби серија судски битки околу мерката.

Во јуни 2021 година, администрацијата на Бајден официјално се откажа од тој обид. Потоа, во декември, републиканскиот сенатор Марко Рубио воведе двопартиски нацрт-закон за забрана на TikTok, кој исто така ќе ги блокира сите трансакции од која било социјална мрежа во Кина и Русија или под влијание на нив.

Но, забраната на апликацијата популарна меѓу тинејџерите може да се соочи со пречки во Конгресот и ќе треба 60 гласови во Сенатот.

Три години, TikTok - кој има повеќе од 100 милиони корисници во САД - се обидува да го убеди Вашингтон дека не може да се пристапи до личните податоци на американските граѓани и дека нивната содржина не може да биде манипулирана од кинеската комунистичка партија или некој друг под власта на Пекинг.

TikTok не одговори веднаш на веста, но претходно соопшти за напорите на Конгресот да ја забрани: „Вознемирувачки е што некои членови на Конгресот, наместо да ја охрабрат администрацијата да го заврши својот преглед на националната безбедност на TikTok, одлучија да поттикнат политички мотивирани забрана што нема да направи ништо за унапредување на националната безбедност на Соединетите држави“.

„Кралот на криптовалутите“ ќе биде екстрадиран во САД, одлучи судот во Подгорица

Јужнокорејскиот државјанин До Квон ќе биде екстрадиран во Соединетите Американски Држави, кои го товарат за злосторничко здружување и други кривични дела, одлучи денеска Вишиот суд во Подгорица.

Одлуката не е правно обврзувачка и адвокатите на До Квон имаат право на жалба, пренесува Вијести.

Апелацискиот суд претходно објави дека конечната одлука за екстрадиција на „кралот на криптовалутите“ До Квон е надлежен суд, а не министерот за правда и дека Високиот суд не утврдил кој прв побарал негова екстрадиција, нa чија земја тој е државјанин, на Јужна Кореја или САД.

Апелациониот суд, пак, ја поништил првостепената одлука на Вишиот суд, со која се утврди дека се исполнети законските предуслови за екстрадиција на До Квон за кривично гонење за повеќе кривични дела по барање на двете земји.

До Квон и неговиот деловен партнер беа уапсени на 23 март минатата година на аеродромот во Подгорица кога користеле фалсификувани пасоши од Костарика при пасошка контрола на лет за Дубаи.

„Вива“ заедно со најголемите светски брендови на Gulfood 2024

На глобалниот саем за храна и пијалаци Gulfood 2024, што се одржува во Дубаи од 19 до 23 февруари, учествува и најголемиот македонски производител на природни овошни сокови,нектари, пијалаци, смути и преработувач на овошје – Вива.

На глобалниот саем за храна и пијалаци Gulfood 2024, што се одржува во Дубаи од 19 до 23 февруари, најголемиот македонски производител на природни овошни сокови,нектари, пијалаци, смути и преработувач на овошје – Вива, ја потврдува својата тридецениска успешна приказна во оваа индустрија на светската сцена.

Оваа година, Вива се издвојува како сребрен спонзор на настанот, што е огромен успех затоа што за првпат една македонска компанија се стекнува со вакво признание на Gulfood, кој се смета за најпрестижниот и највлијателен саем во секторот на храна и пијалаци на Блискиот исток, но и глобално.

Како единствена македонска компанија која учествува на годинешниот Gulfood, Вива прикажува спој на квалитет и иновативност во прехранбената и преработувачката индустрија, рамо до рамо со светските брендови во оваа деловна сфера.

ВМРО-ДПМНЕ: Проф-др Гордана Силјановска-Давкова е нашиот претседателски кандидат

Во врска со Јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија ја информираме јавноста дека крајниот рок за поднесување на пријава истекува денес.

На истиот се пријави проф-др Гордана Силјановска-Давкова која поднесе план, програма за работа и потребен број на потписи на делегати.

Гордана Силјановска-Давкова била професорка по Уставно право и Политички систем на Правниот Факултет Јустинијан Први. Таа е експерт за избори на ООН и потпретседател на групата Независни експерти за локална самоуправа при Советот на Европа. Член на Венецијанската комисија. Автор е на стотина научни трудови за уставното право и политичкиот систем.

Таа е актуелен пратеник во Собранието на РМ.

За нејзината кандидатура ќе се одлучува од страна на делегатите на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател на РМ која ќе се одржи на 02 март 2024 година.

притисни ентер