САД: Имаме информации дека Русија наскоро планира инвазија на Украина

САД тврдат дека имаат информации дека Русија подготвила група оперативци за спроведување тајна операција во источна Украина, што значи „изговор“ за вистинска инвазија во Украина, изјави американски официјален претставник за Си-Ен-Ен.

Неименуван функционер рече дека САД имаат докази дека оперативците обучени за урбана војна и употреба на експлозиви ќе вршат саботажи насочени кон руските сили. Портпаролот на Пентагон Џон Кирби рече дека Министерството за одбрана има веродостојни информации кои укажуваат дека Русија „предложила група оперативци“ да спроведе „операција дизајнирана да изгледа како напад врз нив или врз луѓе што зборуваат руски во Украина“ за да се создаде причина за потенцијална инвазија..

Ова доаѓа по соопштението на украинското Министерство за одбрана, во кое се наведува дека руските специјални служби подготвуваат провокации против руските сили во обид да ја поткопаат Украина. Советникот за национална безбедност Џејк Саливан го навести ова вчера за време на брифингот со новинарите.

„Нашата разузнавачка заедница има информации дека Русија ја поставува основата за можноста за измислување изговори за инвазијата“, рече Саливан. „Ја видовме оваа стратегија во 2014 година. Тие повторно го подготвуваат истото“, додаде тој.

Украинското Министерство за одбрана денеска соопшти дека „воените единици на земјата агресор и нејзините сателити добиваат наредба да се подготват за такви провокации“. Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, негира дека Москва се подготвува за провокации во Украина. „Сите тие изјави досега се неосновани и со ништо не се потврдени“, рече Песков.

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека администрацијата на Бајден верува дека Русија би можела да се подготви за инвазија на Украина „која би резултирала со широко распространето кршење на човековите права и воени злосторства доколку дипломатијата не ги исполни своите цели“.

„Руската војска планира да ги започне овие активности неколку недели пред воената инвазија, која би можела да започне помеѓу средината на јануари и средината на февруари“, рече претставникот.

САД, исто така, тврдат дека влијателни луѓе во Русија почнале да ја подготвуваат и охрабруваат руската јавност да интервенира. Ова вклучува сè порадикален наратив за кршење на човековите права во Украина и милитантни пораки од украинските лидери.

„Во текот на декември, содржината на таков наратив на руски јазик на социјалните мрежи порасна на 3.500 објави дневно во просек, што е зголемување за 200 отсто од дневниот просек во ноември“, изјавил американски официјален претставник за Си-Ен-Ен.

Средбите ова недела на западните и руските претставници не завршија охрабрувачки. Заменик-министерот за надворешни работи на Русија сугерира дека разговорите дошле во „ќорсокак“ и дека не гледа причина да продолжат, додека висок американски функционер предупреди дека руските „воени тапани стануваат се` погласни“.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија верува дека НАТО ќе ги засили своите активности долж границата со Украина доколку Москва не ги послуша барањата на Западот.

„Додека нашите предлози се насочени кон намалување на воената конфронтација, деескалација на севкупната ситуација во Европа, на Запад се случува спротивното. Членките на НАТО ги зајакнуваат своите сили и авијација, а на териториите блиску до Украина и Црното Море, размерите на воените вежби се умножија во последно време“, рече Лавров.

Целосно е исчистена дивата депонија на кејот на реката Вардар во општина Гази Баба

Екипите на Град Скопје денеска завршија со чистење и целосно е исчистена дивата депонија кај кејот на реката Вардар во општина Гази Баба, која зафаќаше површина од над 13.000 квадратни метри. 

Собрани се над 4.000 кубни метри комунален отпад и градежен шут што секојдневно ја загадуваше животната средина и го загрозуваше здравјето на жителите од оваа општина.

Градот Скопје интензивно работи на чистење на депонии во населбата Лисиче, Ново Село во општина Ѓорче Петров, како и целосно чистење на дива депонија во населено место Брњарци, општина Гази Баба.

Чистење на сите диви депонии во Скопје е приоритет, со цел превенција на загадување на воздухот, почвата и водите и заштита на здравјето на граѓаните. Ги охрабруваме граѓаните да се вклучат во оваа акција на Градот, со тоа што ќе пријавуваат диви депонии, но пред се, да бидеме совесни граѓани кои се однесуваат еколошки одговорно и се грижат за својот град и за животната средина.

Град Скопје

ССМ бара минималната плата да се зголеми најдоцна до март, во спротивно се закануваат со штрајк

Минималец од 18 илјади или штрајк.

ССМ се закани дека ако износот на минималната плата не се зголеми најдоцна до март и не се усогласат и другите плати нагоре - ќе излезат на улица. Иако претходно владини министри најавија можно зголемување на минималецот во јуни годинава, од ССМ велат дека ќе ја почекаат средбата со Влада закажана за 31ви па потоа ќе носат одлука што понатаму.

В петок претседателството и советот на синдикатот ќе кројат план за следните чекори. Синдикалците бараат и К-15 за цел јавен сектор исто како што е за приватниот.

„Најпоследна дата што може да се зголеми минималната плата е согласно законот и таа да се зголеми од март, согласно законско решение член 4 кој вели дека таа расте по однос на три параметри, БДП, животни трошоци и пораст на просечна плата.“ изјави Дарко Димовски, претседател на ССМ

ССМ со апел до пратениците – прво на листа за гласање да се измените на законот за минимална плата, со кој таа ќе изнесува 60% од просечната, па дури потоа на дневен ред да се сите други закони.

„Бараме народни избраници да не се занимаваат со закони како што се изборен закон, прекин на апанажа итн. Сметаме дека овој закон е еден есенцијален закон за егзинстенција каде што бараме се што поднесовме да се изгласа, па потоа тие што предлагаат како бенефит на нивни цели.“ изјави Дарко Димовски, претседател на ССМ

ССМ вчера имаше средба со министерката за труд Јована Тренчевска, од чиј кабинет соопштија дека и владина заложба е минималецот да биде 18 илјади што е можно побрзо оваа година, додека до крајот на мандатот да порасне на 20 илјади денари.

Град Скопје и ЈСП склучија договор за организиран превоз на лица со потешка телесна инвалидност

Градот Скопје посветено работи на подобрување на пристапноста до градските институции за лицата со потешкотии во движењето, како и на нивната мобилност низ градот.

Градот Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје склучија договор за реализирање организиран превоз на лица со потешка телесна инвалидност на кои заради движење им е потребна инвалидска количка и на лица со тешки моторни пречки, со посебно адаптирани возила.

Превозот на корисниците се реализира со посебно адаптирани возила со автоматски управувана рампа за инвалидска количка, рачки за држење, каиши и шипки за закочување на инвалидските колички. Возилата што се сопственост на Град Скопје, се дадени на користење на ЈСП.

Реализацијата на превозот на дестинации на подрачјето на Град Скопје, е во согласност со Програмата за активностите во областа на социјалната, детската и здравствената заштита во град Скопје, за 2022 година.

Градот Скопје посветено работи на подобрување на пристапноста до градските институции за лицата со потешкотии во движењето, како и на нивната мобилност низ градот.

Град Скопје

притисни ентер