САД имаат нов селектор на кошаркарската репрезентација

Денеска и официјално е објавено дека нов селектор на американската кошаркарска репрезентација е 56-годишниот Стив Кер, инаку тренер на Голден Стејт.

На Олимписките игри во Токио оваа година, кошаркарите на САД освоија златен медал, предводени од искусниот 72-годишен кошаркарски мајстор Грег Попович, кој реши да поднесе оставка по тоа големо натпреварување.

Кер пет пати беше шампион во НБА како играч, додека како тренер три пати беше најдобар во лигата (како тренер на Голден Стејт, 2015, 2017 и 2018 година). И во моментов Голден Стејт е на самиот врв во НБА лигата (сооднос 24-6), а се знае кој ќе биде на неговата клупа. Меѓу другите, тука ќе биде актуелниот тренер на Феникс, Монти Вилијамс или тренерот на Мајами Хит, Ерик Споелстра. Во 2016 година, Кер беше прогласен за најдобар тренер во НБА.

Новиот тренерски тим е потврден во следниот циклус, односно до Олимписките игри во Париз во 2024 година.

Мицкоски до Ковачевски: Водењето држава не се става во ексел табела

Кога сме кај табелите повторно сме меѓу најкорумпираните држави во Европа, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Да можеше водење на држава да се стави во ексел табела, ќе беше лесно за секој да води држава. Човекот треба да знае дека водењето на државата не е исто со неговата наследена ексел табела добиена за партијата. Државните интереси не може да се стават во ексел табела, ниту пак животот на граѓаните.

А кога сме кај ексел табелите, поважно е што таму бројките кажуваат повторно дека сме меѓу најкорумпираните во Европа на делба од 87 до 95 место, буџетски дефицит од околу 7.255.000.000 денари или нов долг за секое семејство за само 24 дена од 2022 година од околу 14.500 денари!

Овој пат да пробаме без ексел табели, туку со работа за она што е важно за народот, заштита на интересите, повеќе пари и иднина за сите.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

За брзо возење 101 казна на територијата на цела држава

Санкционирани се 101 возач во текот на вчерашниот ден во рамки на спроведената зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената.

Од нив, соопштија денеска од МВР, четири возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Милановиќ: Хрватска нема намера да војува за „корумпираната Украина“

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, изјави дека не знае ништо за можниот судир во Украина.

Тој потенцираше дека неговата земја нема да на ниту еден начин да се инволвира во било каква воена акција.

притисни ентер