Сѐ поизвесен договорот со Хамас за ослободување на заложниците

Израелскиот кабинет вечерва во 20 часот (по локално време) ќе одржи седница на која треба да биде одобрен договорот за ослободување на заложниците кои ги држи Хамас уште од 7 октомври.

Пред тој состанок средба ќе има воениот и безбедносниот кабинет за договорот врз чија основа Хамас ќе ги ослободи заложниците, а Израел ќе ги ослободи палестинските затвореници.

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху изјави дека напредуваат преговорите за ослободување на заложниците.

- Се надевам дека набрзо ќе има добри вести, истакна Нетанјаху.

Високиот функционер на Хамас, Изат Ришк наведе дека во наредните часови може да се постигне договор, врз основа на кој палестинската организација ќе ги ослободи заложниците, а Израел ќе ги ослободи палестинските затвореници.

Во меѓувреме портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи Макед Ал-Ансари изјави дека преговорите се во „критична и завршна фаза“.

Неименуван извор изјави дека во договорот се вклучени и повеќедневно примирје, потоа Хамас да ослободи околу 50 цивили кои ги држи во заложништво, како и ослободување на палестинските жени и деца од израелски притвор.

Но, израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир издаде соопштение во кое предупредува на потенцијалните последици од можниот договор помеѓу Израел и Хамас.

- Многу сум загрижен, бидејќи се зборува за некаков договор … не држат подалеку и не ни ја кажуваат вистината. Гласините се дека Израел повторно ќе направи голема грешка на сличен начин како договорот за Шалит, посочи Гвир.

Тој алудира на Договор од 2011 година, кога Хамас се согласи да го ослободи израелскиот војник Гилад Шалит во замена за 1.027 затвореници.

Гвир истакна дека „договор може да донесе катастрофа“ поради евентуалното ослободување на палестинските затвореници, како и дозволата за испорака на гориво во Појасот Газа.

Хамас и неговите сојузници киднапираа околу 240 лица во Појасот Газа на 7 октомври кога го нападнаа Израел, при што загинаа над 1.200 луѓе, во најголем број цивили.

Политико: Администрацијата на Бајден бара прекин на војната во Газа до крајот на годината

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден им порача на израелските лидери дека треба да ја прекинат војната во Појасот Газа против Хамас до крајот на оваа година.

Тоа го објави весникот Политико, цитирајќи тројца неименувани официјални лица во Тел Авив, пренесе Бета.

Во извештајот на весникот се вели дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен минатата недела го предупредил Израел дека има недели, а не месеци, да ги прекине борбите. Беше објавена и вчерашната изјава на американскиот заменик-советник за национална безбедност Џон Фајнер (Џон Фајнер) дека Вашингтон не му дал „цврст рок“ на Ерусалим.

-Тие не советуваа да не одиме во Газа, но ние отидовме. Отидовме во Газа затоа што тоа е единствениот начин да го уништиме Хамас и да ги ослободиме заложниците. Ни рекоа: „Не влегувајте во терористичките тунели“. Но, ако не влеземе во терористичките тунели, нема начин да го уништиме Хамас. Тие ни рекоа: „Не одете во болниците“, иако Хамас ги користи како командни и контролни центри, но отидовме во болниците и го направивме она што беше потребно“, рече неименуваниот функционер.

Тој додаде дека ќе се направи се што е потребно за да се постигне „решавачка победа“.

Покрај „уништувањето“ на Хамас и ослободувањето на заложниците, израелските лидери најавија дека „целта на војната е да се осигура дека Газа никогаш повеќе нема да биде закана за Израел“. /МИА

Речиси 17.500 жртви на израелските напади во Појасот Газа

Бројот на загинати во израелските напади врз Појасот Газа се зголеми на 17.483, соопшти денеска портпаролот на Министерството за здравство на палестинската енклава.

Како што наведе, 70 отсто од убиените се жени и деца, јави турската Си-Ен-Ен.

Бројот на ранети во израелските напади, кои почнаа пред 63 дена, достигна 46 илјади, соопшти Министерството за здравство на Појасот Газа, додавајќи дека под урнатините има уште многу луѓе, по кои потрагата продолжува. /МИА

За брзо возење санкционирани 921 возач

Вкупно 921 возачи се казнети при денешната акциска контрола што ја спроведе Министерството за внатрешни работи (МВР) на територијата на целата држава за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената. 

Од нив, како што информира МВР, 37 се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четворица со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 461 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 460 надвор од населено место.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови ќе продолжат сообраќајните контроли и апелираат сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

притисни ентер