Русите и Американците се скараа и во вселената: Астронаутка од САД го оштетила леталото „Сојуз“

Руската вселенска агенција Роскосмос се закани дека ќе поднесе кривична тужба против американска астронаутка, обвинувајќи ја дека дупчила дупка во вселенската мисија во 2018 година на леталото Сојуз МС-09, поврзано со Меѓународната вселенска станица.

Русија започнала истрага по падот на притисокот на кислородот во леталото, но и во целата ISS, што потенцијално може да ги загрози животите на астронаутите.

Истрагата утврдила дека виновникот за дупчењето на дупката е Серена Анон-Канчелор (45), американска астронаутка, родена во Индијанаполис.

Весникот „Известија“ објавил дека Серена намерно извршила саботажа бидејќи сакала што поскоро да се врати дома на Земјата.

Извори блиски до дневникот наведуваат дека се истражуваат два можни мотиви за нејзините постапки. Или имала приватни, љубовни проблеми или имала здравствени проблеми (се споменува и создавање на згрутчување на крвта).

Во моментот на падот на притисокот во „Сојуз“ и во целата ISS, во мисијата биле вкупно тројца астронаути.

Покрај Серена Анон-Канчелор, во вселената биле и Русинот Сергеј Прокопјев и Германецот Александар Герст од Европската вселенска агенција.

Руската страна тврди дека Американецот одбил да биде прегледан на полиграф, како и дека камерата која ја снима внатрешноста на „Сојуз“ била мистериозно исклучена во моментот кога била откриена дупката.

Откриени биле вкупно осум дупки, од кои седум површни.

Што се однесува до љубовниот живот, Серена Анон-Канчелор е мажена, а нејзиниот сопруг е Џеф Канчелор. Тој во тоа време бил илјадници милји подалеку, на Земјата, и не е познато дали имала афера со некој од астронаутите за време на нејзиниот престој во вселената.

Мисијата на тимот астронаути што биле со Серена требало да трае шест месеци.

Агенцијата ТАСС јавува дека истрагата открила неколку дупки кои не можеле случајно да бидат избушени при нулта гравитација.

Тие дупки првпат биле забележани на 30 август 2018 година, откако е забележан пад на нивото на кислород.

Руските космонаути брзо ги затвориле дупките, со што притисокот се вратил во нормала. Тие го направиле тоа со епоксидна смола, која е како лепак. Откако дупката била запечатена, астронаутите извршиле фото и видео преглед со помош на ендоскоп.

Првично се верувало дека дупката е издупчена со дупчалка на Земјата, но оваа теорија била напуштена бидејќи се покажало дека дупката е направена одвнатре и не е резултат на судир со остатоци од вселенски отпад.

Пред две години, руската страна прво покренала сомнеж дека американската астронаутка е одговорна за саботажата.

НАСА потоа одговориле дека немаат да коментираат прашања поврзани со здравствената состојба на астронаутите, наведувајќи дека Серена Анон-Канчелор е почитувана членка на тимот, отфрлајќи ги обвинувањата.

МЗШВ започнува со авансна исплата од 40 отсто на грантот за млад земјоделец

Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. 

Преку програмата за финансиска поддршка на руралниот развој Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) нуди мерки со кои ги поддржува младите земјоделци и тоа преку мерката 112 – помош за млади земјоделци за започнување со земјоделска дејност, каде се доделува грант во висина од 10.000 евра и мерката 113 – поддршка за поттикнување на земјоделското производство, со грант од 20.000 евра, информираат од ресорното Министерство.

– Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. Изминативе пет години повеќе од 1.000 млади лица аплицирале и ги искористиле мерките за поддршка на млад земјоделец. Големиот интерес кај младите беше мотив како министерство да предложиме законски измени на законот за земјоделство и рурален развој со кој овозможуваме услови за започнување со авансна исплата на финансиската поддршка за млад земјоделец. Па така со оваа измена младите земјоделци ќе можат авансно да добијат 40 отсто од вкупната вредност на грантот за поддршка за млад земјоделец, велат од МЗШВ.

На овој начин, додаваат од таму, директно им помагаме на младите земјоделци побрзо да започнат со земјоделската дејност, но и со реализација на планираните инвестиции, дополнително со оваа нова можност ги мотивираме младите уште поактивно да се вклучат во земјоделскиот сектор.

Украина: Русија безмилосно гранатира села на југ, луѓето живеат во подруми

Русија се обидува да ја врати изгубената позиција во окупираната област Керсон во јужна Украина, соопштија локалните власти.

"Во регионот Керсон ситуацијата е постојано напната, непријателот е постојано активен. Ситуацијата е особено тешка во населбите лоцирани во близина на линијата на фронтот. Луѓето мора да живеат во подруми или да ги напуштат своите домови", соопшти регионалната државна управа.

„Окупаторите неуспешно се обидуваат да ги вратат загубените позиции и безмилосно ги гранатираат ослободените села“, додаваат од управата.

Српски „Курир“: Од септември во Србија доаѓаат 30 000 работници од Македонија и Албанија

Со „Отворен Балкан-ИД“ од септември во Србија доаѓаат 30 000 работници од Македонија и Албанија.

Наскоро, граѓаните на Србија, Македонија и Албанија ќе можат да се вработат во овие земји со идентификационите броеви на „Отворен Балкан-ИД“ без дополнителни административни бариери. Како што пишува српски „Курир“, „околу 30.000 многу потребни занаетчии, лекари, медицински сестри и техничари од Македонија и Албанија од септември ќе дојдат на работа во Србија без никакви дополнителни документи, работни визи и посебни дозволи“, јави дописникот на МИА од Белград.

Предвидено е граѓанинот кој сака да се вработи во една од овие три земји, да ги внесе своите податоци преку порталот е-Управа и на тој начин да го добие идентификацискиот број на иницијативата „Отворен Балкан“. Секој граѓанин кој ќе пристапи до порталот и ќе го добие тој број ќе може непречено да пристапи до пазарите на трудот во сите три земји, а целта е постапката да биде иста во Србија, Македонија и во Албанија.

Тоа ќе биде овозможено благодарение на иницијативата „Отворен Балкан“ и отворањето на единствениот пазар на труд. Дополнително, според експертите, целиот наш регион ќе стане многу поатрактивен за странските инвеститори, бидејќи полесно ќе најдат работници што им недостасуваат.

Директорот на владината Канцеларија за ИТ и е-Управа, Михаило Јовановиќ за Курир изјави дека сите професии што и се потребни на Србија интересни им се на луѓето од Македонија и Албанија.

-Сметаме дека ќе има работници кои ќе дојдат со завршено високо образование, но и оние кои имаат основно и средно образование. Многу се барани работниците во градежништвото и во областа на земјоделството. Треба да има многу заинтересирани и од областа на здравството, бидејќи платите овде се повисоки. Сепак, уште поважно е што како регион сите ќе станеме многу поинтересни за странските инвеститори, бидејќи побрзо и полесно ќе се дојде до работници, а тоа е една од причините тие да инвестираат во овој дел од Европа, кажа Јовановиќ.

Небојша Атанацковиќ од Сојузот на работодавачи на Србија оцени дека поголем број работници ќе им бидат од корист на работодавците за работни места кои вообичаено се секогаш испразнети.

– Мислам дека граѓаните на Македонија и Албанија во рамките на „Отворениот Балкан“ ќе бидат многу заинтересирани да дојдат кај нас, бидејќи условите и приходите се многу подобри. Исто така, кај нас работодавачите ќе имаат поголем избор и можност конечно да ги пополнат позициите за кои подолго време не можат да најдат соодветна работна сила. Ни недостигаат сите профили на занаетчии во градежништвото, заварувачи, потоа сите работници во угостителството и туризмот и за сезонски работи. Очекуваме од септември да пристигнат околу 30.000 работници, изјави Атанацковиќ за Курир.

Советникот на претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС), Ненад Ѓурѓевиќ кажа дека веќе подолг период има недостиг на работна сила во областа на земјоделството, градежништвото и текстилната индустрија. Тој додаде дека по пандемијата, многу меѓународни компании кои имаат свои ланци на Далечниот Исток ја разгледуваат можноста производството да го доближат до матичните компании во Западна Европа.

– Како Западен Балкан можеме да бидеме интересна дестинација за ваков тип на работа, оцени Ѓурѓевиќ.

Тој наведе дека ПКС нема прецизни податоци колку работна сила недостига, но наведе дека има потреба од работници за сезонски работи и во меѓународните компании кои работат овде.

-Познато е дека овие работници доаѓаат од соседните земји и од одредени земји на ЕУ, така што овој недостиг некако се компензира, но има потреба да се регулира, овие луѓе да имаат здравствено осигурување и да им тече стажот, нагласи Ѓурѓевиќ.

Просечната плата во Србија изнесува 631 евро.

притисни ентер