Русија собира мигранти од границата со Финска и ги праќа на фронт во Украина

Русија се обидува да регрутира странски мигранти што ги фатиле на границата со Финска, пишува Би-Би-Си .

Русија се обидува да регрутира странски мигранти што ги фатиле на границата со Финска, пишува Би-Би-Си и додава дека виделе докази за неколку случаи во кои странски државјани за краток временски период биле префрлени во воен камп на границата со Украина.

Русија ги принудува луѓето во притворните центри да потпишуваат договори за воена служба во Украина, но бројот на такви случаи почнал да се зголемува со доаѓањето на странски мигранти на руско-финската граница, долга 1.340 километри.

Финска привремено ги затвори сите осум свои гранични премини со Русија, обвинувајќи ја Москва за префрлање мигранти и баратели на азил таму како дел од кампањата за дестабилизација, откако Финска се приклучи на НАТО претходно оваа година.

Набргу по неговото апсење, претставници на руската војска му пришле на Авад (не е неговото вистинско име, но Би-Би-Си го потврди неговиот идентитет) и на најмалку десетина други затвореници во центарот за пред-депортација во Петрозаводск, главниот град на Карелија, и им понудиле „државно работно место“. Тие им ветиле добра плата, медицинска нега и дозвола да останат во Русија по завршувањето на едногодишниот воен договор.

Уапсен Ирачанец во близина на границата со Финска им кажал на активистите за човекови права дека руската војска, под закана од депортација, вршела притисок да потпише воен договор. Тој рече дека неговиот живот е во голема опасност доколку се врати во Ирак. Не е познато дали тој на крајот го потпишал договорот.

Авад пристигнал во Русија во средината на јули, а потоа отишол во соседна Белорусија и со месеци се обидувал да влезе во Полска. Подоцна, во групи популарни меѓу барателите на азил, тој видел вести дека границата на Русија со Финска станала подостапна.

Потоа, на 14 ноември, тој најмил такси и со друг сомалиски мигрант се упатил до град во Карелија, кој е оддалечен 30 километри од финската граница, но полицијата го запрела таксито, им ги проверила документите и на крајот ги привела.

Кога претставниците на армијата им пришле во притворот, тие им покажале документи на руски јазик, кои никој од групата не ги разбрал. Авад и другите претпоставувале дека тоа е работа во армијата на територијата на Русија.

„Откако потпишавме, не ни дадоа договор. Прашавме за каква работа се работи, а тие рекоа - едноставна и добра“, рече Авад. Плашејќи се од депортација во Сомалија, каде што милитантите на Ал Шабаб му се заканувале неколку пати, тој го потпишал договорот заедно со уште пет Сомалијци, пет мажи од арапските земји и еден кубански државјанин. Ги качиле во автобус и ги однеле на југ.

Пристигнале на границата со Украина, во каллив воен камп составен од големи шатори. Тогаш неговата група сфатила дека ќе завршат на бојното поле. „Ни рекоа дека се работи за обука, дека ќе имаме добра плата и грижа. Не ја спомнаа украинската граница и војната. Сѐ што ни кажаа е лага“, рече Авад.

Кога сфатиле дека ги праќаат во војна, побарале поништување на договорот. Авад вели дека службениците во логорот им се заканувале со долги затворски казни за кршење на воениот закон, но подоцна го смениле наративот, велејќи дека ќе го откажат договорот и ќе започнат постапка за депортација.

Засега се уште се во воениот камп. Авад чека видео конференција со судот, но не знае кога точно ќе се одржи рочиштето. Тој е убеден дека руската армија го регрутирала во војска, но неговата единствена одбрана е што не ја разбрал целосно понудата. „Реков дека не сакам да служам војска затоа што не знам што потпишав и дека договорот не е преведен на мојот јазик. Јас сум барател на азил, а не војник“, рече тој.

Анализата на судските рочишта во Карелија, еден од трите руски региони што се граничат со Финска, покажала дека во последните три недели биле уапсени 236 лица кои останале во Русија без валидни визи и се соочувале со депортација. Слична е ситуацијата и во другите две погранични области Ленинград и Мурманск.

Новата рекламна кампања на Бајден вредна 50 милиони долари е насочена кон осудата на Трамп

Предизборниот штаб на американскиот претседател Џо Бајден ќе се фокусира кон пресудата за кривично дело на републиканскиот противкандидат Доналд Трамп во кампања од 50 милиони долари пред првата претседателска дебата меѓу двајцата кандидати на 27 јуни

Тоа е еден од најголемите трошоци за рекламирање на кампањата досега и означува голема промена во пристапот на Бајден кон признавањето на вината на Трамп по првичното колебање на претседателот да донесе одлука за ова прашање за да избегне вмешаност во правните проблеми на поранешниот американски претседател.

„Репутацијата е важна“ е слоганот на рекламата од 30 секунди во која се вели дека „овие избори се меѓу осудениот криминалец кој се бори за себе и претседателот кој се бори за вашето семејство“, правејќи спротивставеност меѓу двајцата кандидати.

Видеото ќе се емитува во сите клучни држави, како и во оние каде што републиканците и демократите си разменија пратенички места на последните избори.

На 30 мај, Трамп беше прогласен за виновен од поротата во Њујорк по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи.

-Нечесниот Џо Бајден и демократите го користеа правосудниот систем како оружје против претседателот Трамп, а оваа нова реклама уште еднаш докажува дека лажното судење отсекогаш имало за цел да се меша во изборите, но Американците можат да го сфатат тоа, напиша на социјалните мрежи портпарол на кампањата на Трамп на мрежата „Х“.

Бајден и Трамп остануваат изедначени во анкетите на помалку од пет месеци пред изборите, но Трамп има предност во клучните држави кои ќе одлучуваат за изборите./МИА

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Бостон изутрина на свој терен го победи Далас со 106:88 во петтиот меч од финалето на НБА и по 18-ти пат во историјата стана шампион. 

Најпродуктивен играч на средбата беше домашниот играч Џејсон Тејтум, кој постигна дабл-дабл со 31 поен и 11 асистенции. Кај Маверикс се истакна Лука Дончиќ со 28 поени и 12 скока.

Селтикси серијата ја завршија со 4:1 во победи и сега имаат најмногу шампионски титули во историјата на лигата, надминувајќи ги Лејкерси, кои освоија 17.

Трет на оваа листа е Голден Стејт вориорс кои седум пати победувале во НБА плејофот.

Бостон претходно ги освои титулите во 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976, 1989, 1989, 1984, 1981.

Џејлен Браун беше прогласен за МВП на финалето. Дваесет и седумгодишниот Американец во серијата од пет натпревари имаше просек од 20,8 поени, 5,4 скока и 5 асистенции. /МИА

ДЗР го објави конечниот ревизорски извештај на Агенцијата за вработување

Исплатени 2.8 милијарди денари за паричен надоместок на невработените лица и за активни мерки за вработување

Државниот завод за ревизија изврши ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Агенција за вработување на Република Македонија за 2022 година. Со извршената ревизија за 2022 година изразено е неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи и за усогласеноста со законската регулатива, упатства и воспоставените политики.

Со спроведената ревизија ревизорите утврдиле дека исплатата на средства за паричен надомест во случај на невработеност во 2022 година се во висина од 1.407.710 илјади денари, што претставува 42,62% од вкупните расходи на АВРМ, и во однос на 2021 година исплатениот износ бележи намалување за 116.247 илјади денари.

Со проверка на функционирањето на постапката за остварување на право на паричен надоместок на избран примерок на предмети за 2022 година ревизорите утврдиле дека кај дел од анализираните предмети документацијата е некомплетна, а дел од документацијата се обезбеува или се изготвува по истекот на законски утврдениот рок.

За реализација на вкупно 14 програми и мерки за вработување предвидени со Оперативниот план во 2022 година исплатени се вкупно 1.420.003 илјади денари односно 43% од вкупните расходи на АВРМ. Овој износ бележи зголемување во однос на 2020 и 2021 година и тоа за 148.902 илјади денари во однос на 2020 година, или во однос на вкупните расходи на АВРМ за овој период се јавува зголемување од 4%.

Со анализа на поединечните мерки ревизорите утврдиле дека за три мерки – Субвенционирање на плати, Вработување и раст на правни субјекти и Практикантство за кои е исплатен вкупен износ од 468.126 илјади денари во ОУ1 и ОП2 не се вклучени одредби врз основа на кои ќе се изработат ранг листи на лица на кои ќе им бидат одобрени средства и лица кои ќе бидат одбиени во случај на поголем број на пријавени кандидати при што усвоена е пракса за одобрување на апликациите по принцип прв пристигнат прв услужен.

При распределбата на средства ревизорите утврдиле дека не е почитуван принципот на рамномерен регионален развој на осумте плански региони на начин на кој е дефиниран во ОУ и ОП. Притоа за дел од планските региони се исплаќа повисок износ на средства во однос на утврдените проценти за учество во Одлуката за класификација на планските региони според степенот на развиеноста. Повисок износ е исплатен кај скопскиот плански регион и планските региони во западниот дел од земјата при што во поедини случаи надминувањето е и двапати поголемо, додека за планските региони од централниот и источниот дел на земјата е исплатен понизок износ од утврдената квота со одлуката.

Во делот на административното работење на АВРМ ревизорите утврдиле:

- слабости во делот на пописот на опремата и усогласување со податоците во сметководствената евиденција со фактичка состојба во однос на сметководствената евиденција на залихата на материјали;

- не воспоставен контролен механизам за следење на побарувањата по основ на остварените приходи од неуплатен придонес за вработување и невоспоставена меѓу институционална комуникација за евиденција на пресметана обврска за уплата на сите обврзници

- исплата на додаток на плата заради зголемен обем на работа за кој не постои соодветен законски основ и без утврдени критериуми за избор на вработените лица кои го добиваат овој додаток;

- ангажман на лица вработени на определено време за вршење на редовни работни задачи при што се надминуваат и временските лимити за нивни ангажман;

- интерните контроли во врска користење на средствата доделени за активните мерки за вработување се слаби, при што кај поедини ЦВ не се врши проверка и одобрување од страна на одговорните лица на доставените про-фактури и фактури кои се однесуваат за набавките на материјал/опрема услуги и изградба, дел од средствата се ненаменски потрошени за набавки кои не се поврзани со доставените бизнис планови на корисниците на средствата.

Во делот на Останати прашања ревизорите меѓу другото ги истакнуваат прашањата поврзани со утврдените состојби во делот на недоречености во делот на правната рамка која обезбедува услови за остварување на правата од ПН кои придонесуваат за не воедначена примена во пракса, кои се однесуваат на начинот на пресметка на висината на ПН при работа со неполно работно време и на условите за престанок на правото на ПН, се наведува во соопштението од ДЗР.

притисни ентер