Русија и Кина објавија заедничко соопштение против НАТО и независноста на Тајван

Русија и Кина во денешното соопштение го повикаа НАТО да го запре ширењето на исток, а Москва нагласи дека ја поддржува позицијата на Пекинг за Тајван и се противи на независноста на островската држава во која било форма.

Заедничката изјава, која вклучува жестоки критики за САД, е објавена за време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Кина по повод Зимските олимписки игри. Кремљ објави дека Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг имале топли и значајни разговори во Пекинг и ги опишале односите меѓу двете земји како напредно партнерство од посебен карактер.

По тој повод Путин го претстави новиот договор за испорака на природен гас за Кина, што е нов показател за продлабочување на односите меѓу двете соседни земји во време на растечки тензии со Западот. „Руската страна ја повторува својата поддршка за кинеската политика, потврдува дека Тајван е составен дел на Кина и се противи на секаков облик на нејзина независност“, се вели во соопштението.

Москва и Пекинг изразија загриженост за „напредокот на американскиот план за развој на глобален систем за противракетна одбрана и потоа негово распоредување во различни региони во светот“ и рекоа дека се противат на понатамошното проширување на НАТО на исток, барајќи од Алијансата да се откаже од својот „идеолошки пристап од Студената Војна“.

Запирање на проширувањето на НАТО во соседството на Русија е главното барање на Кремљ во спорот со Западот околу Украина. Соединетите држави ја отфрлија идејата Русија да ја одредува иднината на Киев, но се отворени за разговори за други теми како што е контролата на оружјето.

Кина го поддржува рускиот предлог за правни безбедносни гаранции во Европа, рекоа двете земји. Кремљ објави дека претседателите разговарале и за проширување на трговијата со национални валути поради непредвидливоста на доларот, објави Ројтерс.

Во Бутел утрово со експлозив е разнесен банкомат

Во Бутел утрово со експлозив е разнесен банкомат .

Инцидентот се случил кај „Алпи“ на улица „Христијан Тодоровски-Карпош“. Во моментов полицијата е на терен и се врши увид на местото на настанот. Повеќе за инцидентот во следото издание на вестите .

Угостителските услуги поскапи за 13,4 отсто во однос на лани

Цените на угостителските услуги во мај годинава, во споредба со април, се зголемени за 1.2 %. 

Во однос на мај лани, пак, растот на цените е 13,4 %. Кумулативно, во периодот јануари − мај 2023, во споредба со истиот период од минатата година, цените на угостителските услуги се покаќени за 13.5 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Споредено по групи на услуги, во мај во однос на април зголемување е забележано во групите Храна за 0.7 %, Алкохолни пијалаци за 0.1 %, Безалкохолни пијалаци за 0.9 % и Ноќевања за 3.7 %.

Санкционирани 180 возачи во Скопје, 47 за брзо возење

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. 

На територија на град Скопје изречени се вкупно 180 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 47 санкции, седум мерки за возење без возачка дозвола, шест санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, соопшти МВР.

Изречени се 10 мерки за користење мобилен телефон при возење, 14 санкции за непрописно престигнување и обиколување, четири мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила... Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

притисни ентер