Русија и Кина објавија заедничко соопштение против НАТО и независноста на Тајван

Русија и Кина во денешното соопштение го повикаа НАТО да го запре ширењето на исток, а Москва нагласи дека ја поддржува позицијата на Пекинг за Тајван и се противи на независноста на островската држава во која било форма.

Заедничката изјава, која вклучува жестоки критики за САД, е објавена за време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Кина по повод Зимските олимписки игри. Кремљ објави дека Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг имале топли и значајни разговори во Пекинг и ги опишале односите меѓу двете земји како напредно партнерство од посебен карактер.

По тој повод Путин го претстави новиот договор за испорака на природен гас за Кина, што е нов показател за продлабочување на односите меѓу двете соседни земји во време на растечки тензии со Западот. „Руската страна ја повторува својата поддршка за кинеската политика, потврдува дека Тајван е составен дел на Кина и се противи на секаков облик на нејзина независност“, се вели во соопштението.

Москва и Пекинг изразија загриженост за „напредокот на американскиот план за развој на глобален систем за противракетна одбрана и потоа негово распоредување во различни региони во светот“ и рекоа дека се противат на понатамошното проширување на НАТО на исток, барајќи од Алијансата да се откаже од својот „идеолошки пристап од Студената Војна“.

Запирање на проширувањето на НАТО во соседството на Русија е главното барање на Кремљ во спорот со Западот околу Украина. Соединетите држави ја отфрлија идејата Русија да ја одредува иднината на Киев, но се отворени за разговори за други теми како што е контролата на оружјето.

Кина го поддржува рускиот предлог за правни безбедносни гаранции во Европа, рекоа двете земји. Кремљ објави дека претседателите разговарале и за проширување на трговијата со национални валути поради непредвидливоста на доларот, објави Ројтерс.

НАТО - Индустриски ден во Македонија

Со членството на Македонија во НАТО се отвори можност за учество на македонските компании на НАТО-пазарот вреден околу 5 милијарди евра годишно. 

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска ќе го отвори НАТО - Индустрискиот ден во Македонија на кој ќе учествуваат високи претставници на двете агенции на Алијансата - НАТО Агенцијата за поддршка и набавки (NSPA) и НАТО Агенцијата за комуникации и информации (NCIA). Ќе учествуваат и претставници на стопанските комори, голем број македонски компании и претставници на академската заедница.

-Покрај министерката Петровска, на отворањето на Индустрискиот ден ќе се обратат и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, генералната менаџерка на НАТО Агенцијата за поддршка и набавки, Стејси Камингс, и шефицата за набавки во НАТО Агенцијата за комуникации и информации, Џенифер Аптон, информира Министерството за одбрана.

Со членството на Македонија во НАТО се отвори можност за учество на македонските компании на НАТО-пазарот вреден околу 5 милијарди евра годишно. Со цел поддршка на компаниите во процесот на добивање на потребните сертификати за учество на тендерите на НАТО-пазарот, Министерството креираше Центар за поддршка на компаниите.

-Преку овој Центар се врши упис на економски оператори и се добива потврда за исполнетост на услови за учество во постапките за набавки за потребите на НАТО и земјите членки. Секоја година по членството во НАТО забележано е зголемување на интересот на македонските компании за упис во евиденцијата за економски оператори. Ако во 2021 година се впишани осум компании, а во 2022 – 11, минатата 2023 година 21 компанија биле внесени во оваа евиденција, а само во првите два месеца годинава бројот на компании е четири. Вкупно досега во евиденцијата на економски оператори впишани се 44 компании, соопшти Министерството за одбрана.

Санкционирани возачи 154 во Скопје, 25 за брзо возење

На територија на град Скопје вчера се изречени вкупно 154 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 25 санкции, 13 мерки за возење без возачка дозвола....

На територија на град Скопје вчера се изречени вкупно 154 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 25 санкции, 13 мерки за возење без возачка дозвола, шест санкции за користење мобилен телефон при возење, шест мерки за минување на затворен сигнал - црвено светло, две санкции за управување под дејство на алкохол.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, соопшти МВР.

Кличко: Смената на Залужни е грешка, тој не бранеше од најмоќната армија во светот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски згреши што го разреши популарниот врховен командант на вооружените сили на Украина, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

„Отказот на Валери Залужни беше голема грешка. Мораме да се обединиме околу луѓето кои имаат најголема поддршка - како Залужни, кој има најголем рејтинг на анкетите“, изјави Кличко за италијанскиот весник „Ла Република“.

„Две години успешно ја бранеше нашата земја од најголемата и најмоќната армија во светот“, рече Кличко, додавајќи дека јавноста го гледа познатиот генерал како „најважниот бранител на нацијата“.

Кличко, кој претходно го обвини Зеленски за „авторитаризам“, тврдеше дека претседателот „требаше да објасни зошто донел одлука што го шокираше секој Украинец“, бидејќи „многумина се чувствуваа збунети, очајни“.

Тој додаде дека „големата грешка што многу луѓе ја прават денес е играњето политика“.

Како што јавуваат медиумите, Валери Залужни беше заслужен за водењето на одбраната на Киев во раните фази на конфликтот, како и за успешните операции во втората половина на 2022 година.

Овие успеси беа нарушени со неуспешна контраофанзива во 2023 година, за време на која украинските војници претрпеа големи загуби и изгубија многу тенкови и друга опрема обезбедена од Запад. Сепак, Залужни остана популарен, со рејтинг од повеќе од 80 отсто според анкетата во декември.

притисни ентер