Родители на деца од велешка градинка обвинуваат дека негувателка на децата им нудела е-цигара

Родители на деца од велешката градинка Димче Мирчев обвинуваат дека негувателка во градинката на децата им нудела електронска цигара... 

Дали на децата од велешката градинка „Димче Мирчев“ им била понудена електронската цигара од негувателка или пак сами дошле до нејзе, допрва ќе се утврдува, вели во телефонски разговор за Канал 5 ТВ директорката Маја Велиновска. Исказот на негувателката бил дека децата ја виделе електронската цигара претходно и без нејзино знаење дошле до нејзе, спротивно на овие тврдења, родителите на децата пак велат дека со намера им била понудена цигарата, вели Велиновска. Таа посочи дека очекува целосно расчистување на ицидентот, пред се, во интерес на децата и нивното здравје.

Негувателката е суспендирана, земена и е изјава, како и на родителите, и останатите вработени, но беа прашани и деца. Покрената е дисциплинска постапка и формирана е дисциплинска комисија. Врз основа на исказите, доколку се испостави како точно дека им била нудена електронска цигара на децата, вработената ќе биде отпуштена. – Вели Велиновска за Канал 5

Наспроти директорката, градоначалникот на Велес – Марко Колев вели дека до него стигнале информации дека негувателката не е суспендирана, туку е префрлена во клон на градинката во велешкото село Каласлари, што според него е обид инцидентот да се стави под тепих. Колев вели дека јавувања на родители имало и до него, кои што му раскажувале што се случувало.

Дечињата едно по едно почнувале да си кажуваат дома што се случувало, тоа не е еднаш, туку тоа се случувало во неколку наврати, бидејќи, според информациите кои што ми ги кажуваат родителите, нели тие не можат да лажат туку се искрени, кажувале дека еден ден цигарата мирисала на еден вкус, па друг ден на друг вкус, така да тоа се прераскажувања на родителите кои ги пренеле дечињата.

Градоначалникот вели и дека очекува директорката да си поднесе оставка, а негувателката да биде суспендирана до разрешницата.

Личните предмети на Елтон Џон се продадени на аукција за речиси 8 милиони долари

Скоро 100.000 долари за сребрените монограмски чизми на Елтон Џон и околу 2 милиони долари за триптихот на уличниот уметник Бенкси од неговата колекција: Личните предмети на музичката икона се продадени на аукција во Њујорк за речиси 8 милиони долари.

Аукциската куќа Кристи спроведува серија од осум продажби до 28 февруари, лично и преку Интернет, на колекцијата на 76-годишниот музичар, вклучително и глам-рок комбинезон во боја на слонова коска и злато од раните 1970-ти дизајнирани од Ени Риви, продаден за 12.600 долари.

Додека ентузијастичките колекционери наддаваа во средата, клавирот на Џон достигна цена од повеќе од 200.000 долари, а очилата за сонце, клучен елемент на препознатливиот изглед на пејачот, најдоа купувач за 22.680 долари, десет пати повеќе од нивната првична проценка.

Повеќето од предметите доаѓаат од неговиот луксузен дом во Атланта, Џорџија, кој му служел како домашна база за американските турнеи, што неодамна го продал.

Со дела од уметниците Кит Харинг, Енди Ворхол, Роберт Меплторп и Ричард Аведон, колекцијата што ја собрал со својот сопруг Дејвид Фурниш го демонстрира вкусот на парот за современа уметност.

Легендарниот музичар, познат по хитовите како Your Song, Rocket Man и Sacrifice, раскошните костими и посветеноста на борбата против ХИВ/СИДА, ја заврши својата проштална турнеја минатата година.

Личните колекции на иконите на поп културата станаа редовна карактеристика на врвните светски аукциски куќи.

Минатиот септември, илјадници предмети на починатиот фронтмен на Квин, Фреди Меркјури, беа продадени за 40 милиони фунти (50,4 милиони долари), објави Sotheby's.

Украинската војска почна да ги користи американските тенкови „Абрамс“ (ВИДЕО)

Украинците објавија снимка од американскиот тенк Абрамс што пука кон руските позиции во близина на Авдијевка, град од кој украинските сили беа принудени да се повлечат.

Снимката од Абрамс во акција е објавена денеска од украинската 47-ма механизирана бригада, а била пренесена од украинското Министерство за одбрана.

На видеото се гледа како Абрамс со голема брзина се спушта по калливиот пат во источна Украина и пука со гранати.

„Додека окупаторите се обидуваат да откријат каде е Абрамс, тенкистите на 47 механизирана бригада повеќе од еден месец ги сечат Русите и нивната опрема“, се вели во соопштението на бригадата.

31 таков тенк ѝ беа донирани на Украина.

Храбра 67 годишна продавачка избрка крадец- го натепа со сукало (ВИДЕО)

Продавачка и сопственичка на продавница во центарот на Ираклион, на Крит, храбро му се спротивстави на вооружен криминалец и парите останаа во каса.

Необичната снимка е снимена на безбедносна камера, а грчките медиуми пренесуваат детали од драмата.

Продавницата се наоѓа на авенијата Калокаринос, а била цел на маскиран разбојник кој во раката носел голем остар предмет, како мачета.

Неименуваната жена (67) прво се помести, кога тој се заканил да ќе ги предаде парите, но потоа посегнала по сукалото и добро му ја „повлекла“ раката.

Таа го удрила неколку пати и почнала да вика, па тој морал да ја „свитка опашката“ и да побегне. Пред продавницата го чекал мотоцикл, пренесува Катимерини.

Сопругот на сопственичката истакнува дека таа работи 20 години во ноќна смена, а и претходно користела сукало за да се одбрани од криминалци.

Нејзината „одбранбена алатка“ секогаш виси до касата и е подготвена за употреба.

притисни ентер