Роботски возила го блокираа сообраќајот во Тексас (ВИДЕО)

Случаите во кои робот-такси возилата го блокираат протокот на сообраќај се сѐ почести.

Повторно е компанијата Круз на удар, и тоа неговата испостава од Остин, Тексас. На социјалните мрежи се шират видеа од роботакси возила собрани среде улица каде го блокираат сообраќајот. Самоуправувачките возила стојат само делумно во колона, неколку се запрени во спротивна насока, а некои ги вклучиле сите четири трепкачи.

Ова не е прв пат возилата на Круз да предизвикаат толку гоплем метеж. Минатиот месец десетина роботски такси го блокираа сообраќајот во Сан Франциско, а истото се случи и минатиот јули. Вработените во Круз се обидоа да го расчистат метежот, но очигледно не толку успешно.

Како што дознава The Drive, портпаролот на компанијата открива дека густ сообраќај на пешаци и возила се можна причина за запирањето, што очигледно не го исполнува системот за контрола на возилото Круз.

„Сообраќајот на пешаци и возила на улицата беше густ“, рече портпаролот. „Нашите автомобили се дизајнирани да ѝ дадат приоритет на безбедноста, а тоа вклучува и да бидеме внимателни околу пешаците. Круз континуирано го надгледува својот возен парк и бевме предупредени за метежот во неделата наутро. Можевме да го решиме и сите возила ја напуштија областа автономно. Се извинуваме за сите непријатности“.

@realhousewivesofatx

this is getting our of hand

♬ original sound - Real Housewives of Austin

Во секој случај, има сѐ повеќе граѓани кои се незадоволни од роботаксијата и кои веќе не се задоволни со изговорите што ги слушнаа во август од извршниот директор на компанијата Круз за Остин дека „не се совршени“. Имено, роботаксијата Cruise се програмирани едноставно да застануваат во опасна или непредвидлива ситуација за која не постои специјално развиен алгоритам.

Му преседнал бурекот од 400 евра, сега ќе му ги вратат парите

Млад доставувач во Љубљана заработи казна од 400 евра, бидејќи бил фатен на скали од црква без маска за време на ограничувањата за Ковид-19.

Јадел бурек кога му пришла полиција. Целата ситуација ја снимила камера, а фотографијата се појавила на социјалните мрежи.

Случајот одекна во јавноста, но сега парите ќе му бидат вратени на момчето (400 евра). Истото важи и за повеќе од 60.000 Словенци кои ги прекршиле мерките за време на пандемијата, јавува Би-Би-Си.

Во период од две и пол години, полицијата изрекла казни од вкупно шест милиони евра, но оваа недела стапува на сила законот за поврат на пари.

Ова ќе го исполни ветувањето на премиерот Роберт Голоб пред да биде избрана неговата партија Движење за слобода минатата година.

Претходната влада на чело со Јанез Јанша воведе строги ограничувања за движење и собири, а во ноќните часови важеше полициски час.

Гладниот доставувач на храна бил еден од многуте казнети поради кршење на правилата за носење маски внатре или надвор.

Лефков: Не е премиер Албанец, туку премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија

Кога зборуваме за премиер Албанец, не е премиер Албанец, туку премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија. 

Погледнете ги последните месеци, години од владеењето, нема ден да нема скандал. Дали е Закон за игри на среќа, дали е купување земјиште, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков за „Само вистина“ на Канал 5.

Лефков посочи дека ВМРО-ДПМНЕ бара не функционира техничката влада, но за тоа се потребни измени во Изборниот законик и во Законот за влада. Имаме доволно време тоа да го направиме.

- Доколку власта прифати премиер од ДУИ во ваков момент, ги амнестираат за сите криминали и сомнителни дејанија. Уште претходно предложивме ваков предлог уште во јануари минатата година за кој СДС и ДУИ гласа против. Предложивме укинување на Пржинска влада, но тие рекоа имало време, а сега викаат немало време за измени. Секогаш се изгубени во време и простор. Коалициските игри не треба да бидат на товар на граѓаните. Потребно е да се ослободиме, рече Лефков.

Лефков нагласи дека дури и да не се укине техничката влада, ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на избори, но во корист на граѓаните е да се укине техничката влада.

- Погледнете ги скандалите кои ни се случуваат секој ден. Ајде да го смениме тоа правило. За корист на граѓаните и иднината. Секогаш кога се фатени во криминал и кога треба да се отвори дебата како пари од државна лотарија завршуваат кај нивни компании, како тендери завршуваат кај најголемите финансиери на ДУИ се користи флоскулата за напад на Албанците. А и Албанците и Македонците еднакво страдаат од оваа власт која упорно продава празни флоскули за европски фронт, а се претворија во гробари на македонскиот работник, здравство, стандард судство, правна држава. Видовме како оваа власт со европско знаме носи закони кои се далеку од европски, изјави Лефков.

Побуна во Барселона: Ѕвездите не сакаат да одат на закажан натпревар

Барселона и Клуб Америка ќе одиграат пријателски натпревар на 21 декември во Далас.

Мексиканскиот клуб на својата официјална страница објави дека Каталонците доаѓаат со сите ѕвезди, а Спорт пишува дека договарањето на таа средба предизвикало гнев во соблекувалната на тренерот Чави.

Барселона на 20 декември ќе ја пречека Алмерија во 18. коло во шпанското првенство, по што треба да следи десетдневна празнична пауза. Натпреварот против мексиканскиот ривал значи дека на фудбалерите на Барселона ќе им биде скратен и онака кусиот одмор бидејќи ќе треба двапати да патуваат повеќе од десет часа за да го одиграат натпреварот.

Барселона се согласи да се сретне со Клуб Америка исклучиво заради пари, бидејќи во последните години е во финансиски проблеми, па на секој начин се обидува да заработи неколку евра. Клубот за тој натпревар ќе заработи четири милиони евра, тврди Спорт.

Ѕвездите се побунија велејќи дека не сакаат да одат на натпреварот бидејќи ризикот од повреда е голем, а распоредот е густ. Раководството на клубот наводно им ветило бонус од 100.000 евра по играч доколку навистина патуваат на другиот крај на светот. Со оглед на тоа што Клуб Америка и официјално го објави натпреварот, тој најверојатно ќе се одигра.

притисни ентер