Рено се здружува со Кинезите поради новиот Твинго (ФОТО)

Renault се здружи со кинеска инженерска компанија за да го развие својот градски автомобил Twingo за помалку од 20.000 евра, откако разговорите со Volkswagen за потенцијална соработка пропаднаа.

Двете компании ја проценуваа можноста за заеднички развој на нивните почетни градски електрични возила. Но, Volkswagen сепак ќе работи самостојно на својот сличен модел ID 1, кој ќе започне да се произведува во 2027 година.

Наместо тоа, на Рено ќе му помага неименувана кинеска производна компанија, за која се верува дека е снабдувач, а не производител на автомобили.

„Сакав да покажам дека европската индустрија може да работи заедно како тим, па мислам дека ова беше изгубена можност“, изјави извршниот директор на Групацијата Рено, Лука де Мео, за Ројтерс по завршувањето на преговорите со VW, но работата на Твинго продолжи.

Ретро супермини треба да биде претставен на крајот на 2025 година и да се најде во продажба во првите месеци од 2026 година, според сегашните планови. Комплетирањето на концептот се случи на почетокот на оваа година, а Renault се обврза на 24-месечен развојен циклус.

Де Мео изјави за Autocar дека партнерството со неименуваната кинеска компанија е клучно за постигнување на оваа амбициозна временска рамка за развој и изнаоѓање на ефикасности што компанијата може да ги примени за да ги намали трошоците.

Запрашан како Renault ќе го направи Twingo профитабилно, тој рече: „Ќе го постигнеме ова со радикално менување на производниот инженеринг и изворите на компоненти“.

Планот на Renault е повеќе да не бара од добавувачите да ја развиваат секоја главна компонента од почеток, според деталните спецификации, туку да го користат, кога е можно, она што веќе постои во другите автомобили.

„Имаме истражување кое докажува дека новото Twingo ќе има 75% помало влијание врз животната средина од просечниот европски автомобил сега“, рече Де Мео. „Кога сите автомобили во Париз би биле мали и економични како Твинго, би го ослободиле просторот на патиштата еднаков на површина од 60 фудбалски терени! А Париз е прилично мал град...“

Забрзувањето на развојот на мали електрични автомобили како Твинго е особено важно во овој контекст, предложи Де Мео, бидејќи „властите ќе ги затворат градовите за автомобили со мотори со внатрешно согорување“.

Шефот на производството на Рено, Бруно Ванел, рече дека соработката со кинеската компанија значи дека Рено има подобар увид во „технологијата што доаѓа и можеме подобро да се прилагодиме на новите технологии, да преземеме помал ризик и да трошиме помалку за развој“.

Рено сè уште нема одлучено која фабрика ќе го произведува Twingo, но Ванел рече дека индустрискиот комплекс ElectriCity, лоциран во северна Франција, овозможува локално производство по конкурентни цени.

„Имаме батерии кои се произведуваат и склопуваат во близина на фабриките. Електричниот мотор е изграден недалеку од тоа [во Cléon]. Фабриката што ги прави Scenic и Mégane ќе ги направи Renault 5 – така што сите електрични автомобили во прилично големи количини, што го држи трошокот долу“, заклучи Ванел.

Последна снимка на семејството пред количката со близначиња да заврши на шините, а возот доаѓал

Татко и неговата двегодишна ќерка загинаа кога ги удри воз во Сиднеј откако количката со близнаците заврши на шините.

Сведоците со ужас гледаа како количката со двегодишните близнаци паѓа од платформата на железничката станица на шините додека возот пристигнува, објави Дејли Меил.

Таткото на девојчето (40) веднаш скокнал од платформата во херојски обид да ги спаси своите деца, но за жал не успеал. Тој починал заедно со едно од девојчињата, додека другото било неповредено.

Мајката на девојчето (39) извикала „спаси ми ги бебињата“ од платформата, секунд пред трагедијата, велат очевидци.

Уште едно девојче за чудо се спасило од повреди иако завршило под возот.

Австралиските медиуми објавија видео од семејството неколку моменти пред трагедијата. На него се гледа како таткото ги турка девојчињата во количка, додека мајката оди покрај нив со количка за пазарење. Семејството изгледа опуштено додека се шетаат, не знаејќи каков ужас ќе ги снајде.

Трагедијата се случила вчера на железничката станица во Карлтон, јавуваат медиумите.

Полицаецот Пол Данстан рече дека родителите со лифтот се качиле на платформата на станицата, каде за момент ги тргнале рацете од количката.

Количката со близнаците потоа се истркалала кон железничката пруга, додаде тој.

Полицијата добила повик околу 12:25 часот откако очевидци виделе количка како паѓа од перонот на патеката на возот што доаѓал.

Возот не требало да застане на таа станица и се чини дека забавил пред трагедијата, но не успеал навреме да запре.

Кога видел дека количката е тргната кон шините, таткото се обидел да ги спаси своите деца, но за жал не успеал.

Тој и едната ќерка загинале, додека другото девојче било неповредено.

Мајката (39) и другото девојче се пренесени во болница и нивната состојба е стабилна.

Девојка остана заглавена на аеродромот во Бангкок поради бизарен превид: Цело време плачев

Рози Вискоми (27) од Норфолк се најде во центарот на медиумското внимание, бидејќи требало да патува од Бангкок до Лондон, но поради необичен превид останала заглавена на аеродромот.

Таа останала на тајландскиот остров Кох Фа-нган, каде што студирала јога. Сепак, немала поим какви проблеми ќе ја снајдат кога ќе се враќа во Британија.

Таа резервирала лет за поврзување (Индија и Турција) и требало да се врати во Лондон на 4-ти јули. Меѓутоа, не можела да влезе во авионот бидејќи властите откриле дека страницата со фотографијата во пасошот е делумно скината.

Дополнително, ја известиле дека визата ѝ е истечена, што значи дека била илегално во земјата, иако тврдела дека документите ги средила само неколку дена порано, пишува „Дејли мејл“.

Вознемирена и исплашена од апсење, Рози контактирала со британската амбасада за да договори враќање дома, но целиот процес бил скап.

„Кога пристигнав на аеродромот ми рекоа „не одиш никаде со тоа“, мислејќи на скинатата страница. Им објаснив дека така било и кога влегов во државата. Рекоа дека Индија нема да ме пушти и дека морам да резервирам директен лет за Лондон“, вели девојката.

Рози тврди дека страницата ја скинала само за еден сантиметар, а со таков пасош, без проблем патувала низ Америка и Јамајка.

„Пропуштив лет кој чинеше 440 евра. Морав да извадам специјални документи и само се молам да се вратам дома. Всушност, не ми остануваат пари, бидејќи не сметав на дополнителни трошоци. Имиграциските власти велат дека би можела да платам дополнителни 380 евра затоа што ми истече визата.

Рози резервирала директен лет за Лондон и споделила како се чувствувала.

„Беше страшно, не знаев што да правам. Само плачев, а луѓето ми велеа дека ништо не можат да направат. Сакав да се вратам дома“.

Нејзината сестра, во меѓувреме, отворила страница за собирање средства за да ѝ помогне во решавањето на проблемот со дополнителните патни трошоци.

Пијан Грк до смрт претепал гостин на крштевка, па дивеел низ селото

Никос М.(64) е брутално убиен на прослава на крштевка во Грција кога, како што се сомневаат, до смрт бил претепан од пијан гостин, поточно маж и неговата сопруга.

Злосторството се случило вчера во селото Агиос Петрос во Аркадија, а полицијата ги привела осомничените кои денеска се изведени во обвинителството.

Убиството се случило на централниот плоштад во селото во раните утрински часови, по крштевката на која присуствувале голем број гости.

Несреќниот Никос изгубил свест на улицата од тешките тепања, а кога еден од минувачите го прашал тепачот: „Дали е мртов“, осомничениот одговорил: „Лаже, добро е“.

Пријател на жртвата тврди дека го видел осомничениот како пијан се сопнува на плоштадот.

„Беше утро и го видов како вика, беше во паника, не знаеше каде е“, изјавил сведокот за Мага.

Според очевидци, сѐ започнало кога Никос ѝ рекол нешто на сопругата на осомничениот, по што осомничениот почнал да го тепа додека не го убил. Осомничените прво го оставиле несреќниот маж да лежи на плоштадот во локва крв, но наводно потоа се вратиле на местото на злосторството.

„Напладне се организираше крштевка во селото и прославата траеше 12 часа. Гостите пиеја и јадеа од пладне и не станаа од трпезата дури два часа по полноќ. Насетувавме дека ќе се случи нешто лошо бидејќи имаше толку многу луѓе на крштевката и повеќето од нив беа пијани“, велат очевидци.

Околу два часот по полноќ дел од гостите ја напуштиле прославата и отишле во кафуле на плоштадот да се напијат кафе и малку да се отрезнат.

"Таму, изгледа, жртвата почнала да флертува со жена од таа група, а таму бил и нејзиниот сопруг. Полудел и почнал да го удира. Тогаш скокнал друг од групата и почнал да го тепа тој маж. Во еден момент го оставиле дека лежи на плоштадот без свест. Го оставиле неколку минути, бидејќи сопругата на осомничениот врескала да го остават на мира, но тие се вратиле“, велат очевидци, пренесува Прототема.

Тогаш, според нивните изјави, осомничениот сфатил дека човекот што брутално го тепал изгубил свест.

"Потоа почна да му вика да стане. Овој, се верува дека веќе бил мртов. Колку што знам, тој и жената признале дека го тепале, но имало и друг маж", рекол очевидец за грчките медиуми.

притисни ентер