Рено до 2031 година планира нови седум електрични модели

Откривајќи ги плановите на темата за транзиција кон гамата на електрични автомобили, францускиот производител Renault до 2031 година ќе лансира седум нови електрични модели.

Сите ќе се произведуваат во новата дивизија Ampera, а Renault има големи очекувања за електрифицираните верзии на легендарните Four и Five, и конечно прифатливата Twingо EV – најавено за 2026 година.

Пред неколку недели Renault официјално го објави формирањето на новата европска дивизија, Ampere, која ќе ги произведува идните електрични модели на француската марка. Сега производителот од Булоњ-Биланкур ги откри новите планови за електрификација на својата палета. Имено, новиот план се состои од лансирање на седум електрични модели до 2031 година. Од нив, два модели ќе бидат од новата генерација. Сите нови модели ќе ги произведува нова дивизија - Ampere, а ќе се базираат на две наменски платформи, дизајнирани од темел. Тоа се архитектури AmpR Small (CMF-BEV) и AmpR Medium (CMF-EV).

Во исто време, Renault вели дека нивните идни електрични модели ќе бидат дистрибуирани во сегментите A, B и C. Французите очекуваат сегментот на субкомпактен и компакт да претставува 75% од пазарот на електрични возила до 2030 година. Првиот електричен модел во оваа нова гама веќе е лансиран во 2022 година. Тоа е Renault Megane E-Tech. По него ќе биде лансиран новиот Scenic E-Tech кој ќе дебитира на пазарот во 2024 година. Исто така, по овие два модели, во 2024 година ќе пристигне новиот електричен Renault 5 EV, потоа Renault 4 EV од 2025 година и Renault Twingo EV во 2026 година. Дополнителни два нови електрични модели ќе бидат лансирани во 2027 и 2028 година како замена за Megane E-Tech и Scenic E-Tech.

Покрај новите модели на Renault, Ampere ќе произведе два електрични модели за Alpine, потоа новата генерација на Nissan Micra, како и електричен SUV за Mitsubishi. Овде е важно да се напомене дека Ampere ќе ги поддржи и плановите за електрификација на Dacia со помош на нови софтверски системи.

Повеќето од споменатите модели ќе се произведуваат во Франција, во фабриките во Дуаи и Mобеж. Куќиштата за батерии и сродните компоненти ќе се произведуваат во Руиз, додека електричните погони ќе се склопуваат во Клеон. Рено наведува дека производствениот капацитет во овие фабрики ќе се зголеми од 400.000 на 620.000 возила годишно до 2028 година. Така, Renault сака да продаде 300.000 електрични автомобили до 2025 година и милион такви автомобили до 2031 година.

Со поделбата на Ampere, Renault планира да ги намали трошоците за производство за 40% до 2028 година. Трошоците за производство на батерии ќе бидат пониски за 50%, додека трошоците за електричните мотори ќе се намалат за 25%. Ќе се намали и цената на платформите. Трошоците за производство на каросеријата ќе бидат помали за 15 отсто, а трошоците за логистика за дури 50 отсто. На овој начин, Renault сака да постигне паритет меѓу електричните модели и оние со класични мотори до крајот на 2028 година.

Проектираните приходи се предвидува да се зголемат од 2,8 милијарди евра во 2023 година на 10 милијарди евра во 2025 година и дополнително да надминат 25 милијарди евра до 2031 година..

На француски медицински брод ќе се лекуваат повредените Палестинци

Брод испратен од Франција се закотви во близина на брегот на Ел Ариш во северниот дел на Синај во Египет.

Брод испратен од Франција се закотви во близина на брегот на Ел Ариш во северниот дел на Синај во Египет и ќе служи како пловечка болница за палестинските цивили повредени во војната меѓу Израел и Хамас во соседната Газа, соопшти францускиот претседател Емануел Макрон.

На бродот Диксмуд има 40 болнички кревети, што претставува дополителни 10 отсто на капацитетот на болничките услуги поставени во пустината на северен Синај, на границата со Газа, изјави француски дипломат за „Тајмс оф Израел“.

Бродот е опремен со хелиодром за да се овозможи брз трансфер на пациенти од египетскиот премин Рафа на бродот.

Планот е Диксмуд биде оперативен во наредните часови или денови, рекол францускиот дипломат, додавајќи дека Париз ги координира напорите со египетските власти и хуманитарните агенции на теренот.

На бродот ќе работат лекари од француското Министерство за одбрана, како и неговата цивилна здравствена санитарна резерва, која за првпат се распоредува во странство.

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во разговор со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека Израел мора да одговара пред меѓународните судови за воените злосторства што ги изврши во Газа. 

Како што пренесуваат британските медиуми, Ердоган во телефонскиот разговор, пред состанокот на Советот за безбедност на ОН за Газа, закажан за утре, му кажал на Гутереш дека „Израел продолжува бесрамно да го гази меѓународното право, правилата на војната и меѓународното хуманитарно право, пред меѓународната заедница“.

Шефот на турската дипломатија, Хакан Фидан, како дел од таканаречената „контакт група“ на муслимански земји кои разговараат со западните лидери за Газа, ќе присуствува на утрешниот состанок во Њујорк, соопшти претходно Министерството за надворешни работи.

По нападот на Хамас врз јужниот дел на Израел, на 7 октомври, еврејската држава почна воздушна и копнена офанзива против оваа и другите палестински милитантни групи во Појасот Газа, а досегашниот биланс на жртви е над 13.000 убиени Палестинци.

Му преседнал бурекот од 400 евра, сега ќе му ги вратат парите

Млад доставувач во Љубљана заработи казна од 400 евра, бидејќи бил фатен на скали од црква без маска за време на ограничувањата за Ковид-19.

Јадел бурек кога му пришла полиција. Целата ситуација ја снимила камера, а фотографијата се појавила на социјалните мрежи.

Случајот одекна во јавноста, но сега парите ќе му бидат вратени на момчето (400 евра). Истото важи и за повеќе од 60.000 Словенци кои ги прекршиле мерките за време на пандемијата, јавува Би-Би-Си.

Во период од две и пол години, полицијата изрекла казни од вкупно шест милиони евра, но оваа недела стапува на сила законот за поврат на пари.

Ова ќе го исполни ветувањето на премиерот Роберт Голоб пред да биде избрана неговата партија Движење за слобода минатата година.

Претходната влада на чело со Јанез Јанша воведе строги ограничувања за движење и собири, а во ноќните часови важеше полициски час.

Гладниот доставувач на храна бил еден од многуте казнети поради кршење на правилата за носење маски внатре или надвор.

притисни ентер