Расел најбрз на првиот тренинг во Мајами

Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел, синоќа забележа најдобро време на првиот тренинг пред неделната трка во Формула 1 за Големата награда на Мајами.

Расел го извозе најбрзиот круг за 1:30, 125 минути што беше за 0.211 секунди побрзо од неговиот клупски колега Луис Хамилтон, кој тренингот го заврши на второто место.

Меѓу првите пет се најдоа и Шарл Леклер (+0.324), Макс Ферстапен (+0.424) и Карлос Саинц (+0.599).

Тренингот на кракот беше прекинат со истакнување црвено знаме откако Нико Хулкенберг удри со болидот во заштитниот ѕид.

Батлер чека вести за својата повреда: Немам добро чувство...

Бекот на Мајами, Џими Батлер, ќе биде подложен на магнетна резонанца на повреденото десно колено пред да гостува во Чикаго во меч од плеј-инот на НБА.

Конечната одлука нема да биде донесена додека не се прочитаат резултатите од тестовите, а Батлер би можел да пропушти барем неколку недели. Кошаркарот се повреди во првата четвртина од натпреварот против Филаделфија.

- Немам добро чувство, тоа е се што можам да кажам. Се надевам дека сум добро, коментираше Џими Батлер по натпреварот.

Агентот на Батлер, Берни Ли потврди за западните медиуми дека степенот на повредата се уште е нејасен.

Триесет и четири-годишниот бек имаше просек од 20,8 поени на 60 натпревари за Хит оваа сезона. /МИА