Путин побарал од поранешниот поручник во „Вагнер“ да формира доброволечки единици

Рускиот претседател Владимир Путин побарал од поранешниот поручник на паравоените формации „Вагнер“, Андреј Трошев, да формира доброволечки единици за борбите во Украина. 

„На последниот состанок разговаравме дека ќе бидете вклучени во обуката на доброволечките единици оспособени да извршуваат различни борбени задачи, се разбира главно во зоната на „специјални воени операции“ во Украина“, му рекол Путин на Трошев, соопшти денеска Кремљ.

Путин оценил дека Трошев има искуство за мисијата, три месеци по неуспешниот обид за пуч на оваа паравоена група во Русија.

Трошев бил близок соработник на Евгениј Пригожин, кој загина во авионска несреќа во август и кој, според западните агенции, бил во немилост на Путин по бунтот.

„Знаете кои прашања мора да се решат однапред за борбените активности да се одвиваат на најдобар можен начин и со најголем можен успех“, му рекол рускиот претседател на Трошев.

Паравоената група, која одигра клучна улога во руската инвазија врз Украина, се обиде да го собори руското воено раководство со брз бунт кон крајот на јуни. Пригожин тогаш кажа дека бунтот немал за цел да ја смени владата, туку бил насочен против Генералштабот на руската армија, кого го обвини за неспособност во конфликтот во Украина.

Девет пожари се уште се активни низ Македонија–најсериозно и натаму е на планината Серта

Продолжува борбата со пожарите во Македонија. На територијата на државата активни се уште девет пожари, а најсериозно и натаму е на планината Серта, каде беа насочени и два ер трактори.

Изминативе денови се гаснеше и со хеликоптери од земјите од регионот откако владата побара помош. Но, во моментов дејствуваат само македонски летала, односно двата ер-трактори на дирекцијата за заштита и спасување, два хеликоптери на МВР, како и два хеликоптери на армијата

Трамп донираше пари за кампањата на Харис во 2014 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп донираше 5.000 долари за кампањата за реизбор на Камала Харис за државен обвинител на Калифорнија во 2014 година, објави демократскиот конгресмен од Флорида, Џаред Московиц.

Тој објави фотографија од чекот за донација на Трамп за Харис нарекувајќи ја „мудра инвестиција“.

Американскиот претседател Џозеф Бајден претходно објави дека се повлекува од трката за реизбор и ja поддржа Харис да биде претседателски кандидат на Демократската партија.

Приведен велешанец поради предизвикување пожар

Велешанец е приведен под сомнение дека предизвикал пожар кај депонијата што се наоѓа на патот од село Горно Оризари кон село Клуковец.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат депонијата, преземени се мерки од страна на полициски службеници при што е затекнато луице од селото Горно Оризари како пали две седишта од автомобил, а во непосредна близина е опожарена сува трева.

- По насоки на јавен обвинител, лицето е задржано во полициска станица за понатамошна постапка и по документирање на случајот, од страна на СВР Велес ќе биде поднесена кривична пријава за кривично дело „предизвикување општа опасност , се наведува во соопштението.

Од МВР апелираат до граѓаните да бидат исклучително внимателни кога се движат во природа.. Во земјава е прогласена кризна состојба во траење од 30 дена, а воведена е и забрана за движење во шуми.

притисни ентер