Путин доаѓа во Северна Кореја, го пофали ким дека ја поддржува војната во Украина

Путин вети дека ќе изгради трговски и безбедносни системи со Северна Кореја кои нема да бидат контролирани од Западот.

Владимир Путин уште еднаш го пофали Ким Џонг Ун дека ја поддржува војната во Украина во пресрет на првата посета на Северна Кореја од 2000 година. Се очекува рускиот претседател денеска да пристигне во Пјонгјанг, девет месеци откако Ким ја посети Русија.

Во писмо објавено во севернокорејските медиуми, Путин вети дека ќе изгради трговски и безбедносни системи со Северна Кореја кои нема да бидат контролирани од Западот и дека ќе ги поддржува нејзините напори да ги брани своите интереси од американските воени закани, уцени и притисоци. Тој вели дека двете земји ќе продолжат одлучно да се спротивставуваат на западните амбиции да се спречи воспоставување мултиполарен светски поредок заснован врз заемно почитување на правдата.

САД соопштија дека се загрижени за продлабочувањето на односите помеѓу Русија и Северна Кореја.

Јаневска-Гир: Посветено работиме да создадеме европски образовен систем за македонските ученици

Министерката за образование и наука проф. д-р Весна Јаневска денеска оствари работна средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Дејвид Гир .

Министерката за образование и наука проф. д-р Весна Јаневска денеска оствари работна средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Дејвид Гир на која разговараа за јакнењето на соработката и имплементацијата на проектите за унапредување на националниот образовен систем.

Заблагодарувајќи се за континуираната поддршка од Европската унија во реформските процеси, министерката нагласи дека земјата ќе продолжи посветено да работи заедно со ЕУ и во духот на партнерството и заедничките вредности, ќе ги реализира активностите од Реформската агенда 2024-2027 насочени кон исполнување на целите од Планот за раст за земјите од Западен Балкан.

– Активното учество на земјава во реализација на европската агенда преку ИПА фондовите, програмите за мобилност, ни даваат верба дека нашите ученици во скоро време ќе се образуваат преку еден модерен, европски образовен систем. Новиот систем за дигитално следење на постигнувањата на учениците, односно електронскиот дневник кој исто така е изработен со поддршка од ЕУ е само една алка во синџирот на имплементација на современите образовни стандарди, рече Јаневска.

Министерката Јаневска го запозна Амбасадорот Гир со политиките на новата Влада во областа на образованието и науката, посочувајќи дека состојбата е таква што наложува истовремено делување во сите сегменти на ресорот.

Министерство за образование и наука

Градоначалничката на Париз заплива во Сена, за да докаже дека е чиста пред Олимпијадата (ВИДЕО)

Градоначалничката на Париз, Ан Идалго, конечно го исполни ветувањето и утрово се капеше во Сена, девет дена пред почетокот на Олимписките игри.

Облечена во костум за нуркање, Идалго се нурна во реката во близина на Градското собрание, нејзината канцеларија и катедралата Нотр Дам.

Таа беше придружувана од претседателот на Комитетот на Олимписките игри, Тони Естангена и префектот на Ил-д-Франс, Марк Гијом.

„Ова е среќа. Сонувавме за ова со години, работевме многу, многу напорно, водата е многу добра, малку студена, но не толку многу“, рече таа, додавајќи дека реката е доволно чиста за да биде домаќин на натпреварите во пливање на отворено за време на Олимписките игри во 2024 година и церемонијата на отворање за девет дена, објави Паризиен.

Според неа, Олимписките игри биле мотор и педал за гас, но Французите мора да ги приспособат своите градови на климата и да најдат река.

Нејзиниот потег е дел од напорите да покаже дека чистотата на Сена е подобрена пред Летните игри, кои ќе започнат на 26 јули со раскошна церемонија на отворено, која вклучува парада на спортисти на чамци на Сена.

Од 2015 година, организаторите инвестираа многу, 1,5 милијарди долари, за да ја подготват Сена за Олимпијадата и да обезбедат парижаните да имаат почиста река во годините по Игрите.

Планот вклучуваше изградба на огромен подземен базен за складирање на вода во центарот на Париз, реновирање на канализационата инфраструктура и надградба на пречистителната станица за отпадни води.

И покрај постојаните ветувања на политичарите, пливањето во Сена е забрането повеќе од еден век.

Жак Ширак, поранешниот претседател на Франција, даде слично ветување во 1988 година кога беше градоначалник на Париз, но тоа никогаш не беше исполнето.

Ширак, кој во тоа време водеше кампања за трет мандат, вети дека ќе ја исчисти реката таа година како дел од неговата програма „Чиста Сена“.

Идниот претседател на Републиката тогаш сметаше на период од пет години за чистење на реката, не ни помислувајќи дека всушност ќе бидат потребни 36 години за да се спроведе.

Идалго тргна по стапките на француската министерка за спорт Амелија Оудо-Кастер, која во саботата пливаше во Сена во нуркачко одело.

Сена ќе биде домаќин на неколку пливачки настани на отворени води за време на игрите, вклучително и олимпиското маратонско пливање и пливачките етапи на олимпискиот и параолимпискиот триатлон.

Жител од с. Сирково е повреден во пожарот во близина на Росоман

Жител на селото Сирково во општина Росоман е повреден во пожарот што попладнево избувна во овој дел. 

Се здобил со изгореници на рацете и ногата, информираат од ЦУК. Во меѓувреме на помош во гаснењето на пожарите во земјава пристигнаа и два авиони од Романија. Големиот противпожарен авион „Спартан“ кој фрла т.н. водни бомби од повеќе од пет тони, а како логистика, со него во придружба е и авионот „Херкул“.

Директорот на Центарот за упрување со кризи Стојанче Ангелов најави дека веднаш ќе започнат да дејствуваат и ќе се придржат на авионите и хеликоптерите што претходно пристигнаа од Турција, Србија, Хрватска, Словенија и Црна Гора.

планината Серта каде гори појас долг 30 километри и натаму е главната критична точка.

„Четири хеликоптери полетаа кон планината Серта. Во општина Радовиш, кај селото Калањево упативме два големи армиски хеликоптери, еден полициски хеликоптер и еден црногорски хеликоптер. Во село Негорци, Гевгелија упативме два словенечки хеликоптери, а во Општина Ново Село, во непосредна близина на границата со Бугарија, упативме еден голем турски хеликоптер и еден голем српски хеликоптер. Пожарот под Солунска глава се одвива на исклучително тешко пристапен терен, а и на поголем дел непристапен терен. Таму ќе го упатиме романскиот „Спартан“, кој во еден налет ќе фрли пет тони вода, па потоа ќе одлучиме што понатаму.“

Градоначалникот на Неготино Горан Стојанов за Канал 5 вели дека загрижувачка е ситуацијата кај неготинското село Пепелиште, каде се ативни неколку жаришта. Интервенираат голем број пожарникари но се очекува и воздушна поддршка.

„Моменталната состојба на терен е тешка, се уште пожарот е активен и распрснат на повеќе места. од утрово е повторно активиран и пожарот кај Калањево, кај месноста Дуњица. Требаше од 10 часот да се интервенира со неколку летала и ер трактори, но сега за сега се уште не се дејствува.“

Градоначалникот на Општина Ново Село, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов има активен пожар. Подоцна биле евакуирани од местото со помош на хеликоптерите од Словенија.

„Бевме затекнати од сите страни со пожар. Околу нас имаше оган. Хеликоптерите стигнаа на време. “

„Бевме на многу непристапен терен. Патот по кој се движевме овие седум дена беше затворен со оган.“

Во гасењето на десетината активни пожари, освен леталата, вклучени се и пожарникарите, 100 припадници на Армијата и 30 припадници на полицијата.

Во меѓувреме, министерот за надворешни Муцунски во телефоснки разговори помош побарал и од грчкиот колега Јоргос Герапетритис и австрискиот шеф на дипломатијата, Александар Шаленберг, а разговорал и со колегите од Словенија, Хрватска и Романија.

притисни ентер