Првите Американци би можеле да ја примат вакцината до средината на декември

Соединетите држави се надеваат дека ќе започнат кампања за вакцинација против ковид-19 пред средината на декември, штом ќе добијат одобрение од Управата за храна и лекови (ФДА), изјави денеска Монсеф Слауи, главен научен советник са вакцини.

„Во рок од 24 часа по одобрувањето на вакцината, тие се транспортираат и пристигнуваат во областите каде ги сакаат сојузните држави“, изјави Слауи за Си-Ен-Ен.

Запрашан за очекуваниот датум на првите вакцинации во Соединетите држави, тој одговори дека очекува „дека може да биде следниот ден по одобрувањето, 11 или 12 декември“

Тој исто така рече дека се надева оти колективниот имунитет може да се постигне до мај.

„Со 95 процентно ниво на ефикасност, вакцинирањето на 70 проценти од населението ќе овозможи вистински колективен имунитет. Тоа може да се случи во мај“.

„Се надевам дека ќе ја намалиме негативната перцепција на вакцината, таа ќе ни биде од суштинско значење“, нагласи тој.

Американската фармацевтска компанија Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech во петокот побараа од американската агенција за лекови (FDA) да ја одобри нивната вакцина против ковида-19, со што станаа првите производители во САД и Европа што го сториле тоа.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

Ученик испил литар водка и завршил во болница

14-годишно момче од Загреб завршило во болница откако за време на прославата на последниот ден на училиште испило литар водка, објавија хрватските медиуми.

Ученикот бил пренесен во болницата во многу сериозна состојба. Покрај него, уште пет други деца биле примени во болница поради алкохолна интоксикација, објави порталот Индекс.хр.

Според директорот на болницата во Клаишева, момчето веќе е подобро.

"Вкупно беа примени шест деца со интоксикација со етил алкохол. Сите се добро, четири се отпуштени. Последните двајца пациенти се отпуштени попладнево", изјави Горан Роиќ, директор на болницата за порталот ХРТ, додавајќи дека токсиколошките наоди на дрога кај малолетници биле негативни.

притисни ентер