Првиот заразен НБА кошаркар жали за однесувањето и донира 500 000 долари за заразените со коронавирус

Центарот за Јута Џез, Руди Гоберт, првиот кошаркар на НБА- позитивен на корона што го заврши НБА првенството на најмалку 30 дена, реши да донира 500.000 американски долари .

Парите ќе ги добијат вработените во салата каде што игра неговиот клуб,  на  заболените од пандемијата во државата Јута, Оклахома Сити и во неговата родна  Франција, објави клубот на својата официјална веб-страница.

"Знам дека многу луѓе се погодени. Оваа донација е мал придонес, со што ја покажувам својата благодарност и поддршка за сите засегнати, и ова се само први од многуте чекори со кои што ќе се обидам да направам позитивна разлика, додека продолжувам да учам за COVID-91 “, рече Гоберт (27) во официјалното соопштение од Јута Џез.

Според изјавата, Гоберт ќе донира 200.000 УСД на вработените во „Вивинт Смарт хоум“ арената во Солт Лејк Сити, кои немаат приход заради одложување на НБА-натпреварите и другите настани што требаше да се случат во оваа сала. 100.000 американски долари ќе бидат донирани на семејствата погодени од пандемијата COVID-19 во Јута и Оклахома Сити, додека 100 000 долари ќе бидат донирани во Франција.

Уште во понеделникот, Гоберт се исмејуваше со опасноста од ширење на вирусот , кога ги допираше сите микрофони и уреди пред него за време на прес конференција , а откако беше поврден дека е коронавирус позитивен, неговите соиграчи открија дека неколку дена порано се шегувал на сличен начин во соблекувалната.Сега неговите соиграчи се во изолоција.  Кога Донован Мичел стана вториот позитивен кошаркар на Јута Џез во четвртокот, Гоберт објави извинување за своето однесување преку Инстаграм.

притисни ентер