Првиот „Ford Mustang GT“ од 2024 година беше продаден за 565.000 долари

Како што беше најавено, првиот сериски примерок на новиот „Mustang GT“ е продаден минатиот викенд на аукцијата „Barrett-Jackson“ во Аризона, за дури 565.000 долари.

Автомобилот всушност е продаден за 490.000 долари, но благодарение на дополнителните донации донел вкупно 565.000 долари, пишува „Autoblog“.

Сите приходи од продажбата ќе бидат наменети за „JDRF,“ водечката глобална организација за истражување на дијабетес тип 1 (T1D).

Инаку, ова е третата генерација „VIN 001 Mustang“ кој беше ставен на аукција во хуманитарни цели.

„Форд има долга традиција на поддршка на добротворни организации преку „Barrett-Jackson“ и ние сме горди што го нудиме целосно новиот „Mustang GT“ за поддршка на достојни причини како што е истражувањето за малолетнички дијабетес“, коментира менаџерот за маркетинг на „Mustang“, Џим Овенс.

„Оваа седма генерација е нашиот најмоќен „Mustang GT“ досега, а сопственикот не само што ќе поддржи добра цел, туку и ќе стане сопственик на првиот „Mustang GT“.“

Победникот на аукцијата има можност да избере која било стандардна опција на „Mustang GT“. Тие вклучуваат мануелен или автоматски менувач, 11 достапни бои, тркала од 18 до 20 инчи и „Brembo“ сопирачки во три бои (црна, црвена и сина).

„Mustang GT“ од 2024 година има 5,0-литарски „Coyote V8“ мотор со 480 КС во стандардна форма.

ПМФЛ: Вардар го зачува прволигашкиот статус

Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со  2-0 (2-0) во баражот во Струмица.

Победата која му донесе прволигашки опстанок на најтрофејниот македонски клуб ја навести Дејан Ѓуриќ во 42 минута, а само три минути подоцна предноста ја удвои Лука Шушњара.

Нови членови на ПМФЛ во сезоната 2024/25 ќе бидат дебитантот Беса и повратникот во прволигашката конкуренција Пелистер.

Во Втората лига се преселија Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.

Пристигнува модифициран „Brabus Mercedes E class“

Германскиот тјунер „Brabus“ сега ја нуди својата палета на модификации за новиот караван „Mercedes-Benz E“-класа.

Според најавите, достапни се пакети за красење на надворешните делови од автомобилот, како и комплет за зголемување на силата на верзијата „E 220d“.

Тоа се преден спојлер, 21-инчни „Brabus Monoblock Z“ бандажи и гуми „Continental SportContact 7 (255/35 21 и 285/30 ZR 21)“, црни хромирани издувни цевки (по 90 mm) и изменета суспензија (автомобилот е 15 mm пониско).

Палетата на производи вклучува и елементи за уредување на ентериерот (прагови на Brabus, алуминиумски педали, патосници со ознаки Brabus, осветлување...)

Што се однесува до пакетот за засилување на моторот, верзијата E 220d е засилена од 197 КС и 440 Nm на 230 КС и 480 Nm. Ова му овозможува на автомобилот да забрза до 100 km/h за 7,4 секунди и да достигне максимална брзина од 243 km/h, пренесува „AutoBlog“.

Видео: 61-годишната Деми Мур гола на филм

Холивудската убавица Деми Мур и на 61- годишна возраст немала проблем да се соблече гола за потребите на новиот филм.

Ѕвездата на „Стриптиз“ Деми Мур се соблече во филмот „The Substance“.

Деми Мур е ѕвездата на филмот „The Substance“ во кој целосно се соблече. Филмот беше премиерно прикажан во Кан, а актерката проговори за новото искуство во снимањето.

- Тоа беше многу ранливо искуство и бараше многу чувствителност и многу разговор за тоа што се обидувавме да постигнеме - коментира Деми Мур, која во филмот глуми позната дама во пад.

Улогата на зависничка која користи дрога е приказна за самоприфаќање.

Споредувајќи го своето тело со новата верзија на себе, Мур го доживеала

снимањето како емотивно искуство кое нема да биде толку добро доколку не се поврзеше толку добро со актерката Маргарет Квали.

- Имав некој кој беше одличен партнер со кој се чувствував многу безбедно. Очигледно бевме прилично блиски и голи и исто така многу се разбравме во тие моменти за тоа колку беа апсурдни тие одредени ситуации. „На крајот на краиштата, се работи само за навистина канализирање на вашата комуникација и меѓусебна доверба“, рече Мур.

притисни ентер