Првиот човек на Мерцедес тврди дека Хамилтон ја завршува кариерата: Не може да ја надмине болка

Луис Хамилтон размислува да стави крај на кариерата, ако треба да му се верува на Тото Волф, првиот човек на Мерцедес.

Волф тврди дека Хамилтон и целиот тим на Мерцедес се разочарани од случувањата во Абу Даби и победата на Макс Верстапен, кој ја освои титулата светски шампион во Формула 1, пишува Скај Спорт.

„Тој никогаш нема да ја надмине последната трка. Не можам да гарантирам дека ќе продолжи да вози во Формула 1“, рече Волф.

Хамилтон на почетокот на оваа сезона потпиша нов, двегодишен договор со Мерцедес.

„Тој никогаш нема да ја надмине болката предизвикана во неделата. Се надевам дека остатокот од тимот ќе може да помине низ сето тоа“, додаде Волф.

Холанѓанецот Макс Верстапен го престигна Луис Хамилтон во последниот круг од сезоната во драматичен финиш во Абу Даби и стигна до својата прва титула во кариерата.

По трката се појавија бројни контроверзии. Луис Хамилтон бил ограбен бидејќи на Формула 1 и била потребна драма, а кражбата ја извршиле директорот на трката Мајкл Маси, судиите и управата на натпреварувањето.

Да потсетиме, последната, 22-та трка сезонава имаше посебен предзнак бидејќи во пресрет на неа водеа Хамилтон и Верстапен со по 369,5 поени. Хамилтон во последните 20 круга влезе со 17 секунди предност, но и со истрошени гуми, додека Верстапен имаше нови.

И кога се чинеше дека одлуката на Мерцедес да оди во боксот ќе биде победничка, ситуацијата се промени со излегувањето на безбедносното возило.

По несреќата Николас Латифи мораше да излезе на патеката. Хамилтон беше лидер во тоа време, Верстапен втор. Кога безбедносното возило излета од патеката, на Верстапен му требаа само неколку свиоци за да го престигне Хамилтон со нови гуми и да ја освои својата прва титула, или да му ја одземе осмата на Хамилтон со што ќе го престигнеше Михаел Шумахер.

Во последниот круг од последната трка сезонава, Верстапен го престигна бранителот на титулата Луис Хамилтон и ја освои титулата. Мерцедес се пожали по трката бидејќи безбедносното возило ја напушти патеката пред последниот круг и на тој начин му даде шанса на Верстапен да го претекне Хамилтон.

Иако водеа големи битки во текот на целата сезона, имаа неколку судири и јавно се расправаа, Хамилтон по трката му пријде на новиот шампион и му честита.

Семејството Бајден волонтираше во Филаделфија по повод Денот на Мартин Лутер Кинг

Американскиот претседател Џо Бајден заедно со сопругата Џил синоќа беа во Филаделфија и работеа неколку часови како волонтери во организација за донации на храна, по повод празникот Мартин Лутер Кинг, кој денеска се одбележува во САД.

Патувањето беше во позадина на повиците на претседателот Конгресот да го усвои законот за избирачки права и да се одобрат дејства за борба со растечкиот екстремизам.

Посетата на Бајден во Филаделфија се случи неколку часови откако Федералното биро за истраги изврши акција во синагога во Коливил, Тексас, и ослободи тројца заложници по десетчасовна конфронтација. Уште еден заложник беше ослободен претходно.

Во врска со ова Бајден вети дека „ќе се спротивстави на антисемитизмот и растот на екстремизмот" во САД.

Претходно, во соопштение од Белата куќа претседателот предупреди од самодоволност во однос на заштита на малцинските права и посочи за важноста од продолжување на работата на Кинг. Според него, тоа треба да биде изразено со усвојуваање закон за избирачки права и одбивање на идеите за предност на белата раса и другите форми на екстремизам.

– Треба да ги заштитуваме со труд од него постигнатите успеси и да ја продолжиме неговата незавршена работа. Затоа, Конгресот треба да го усвои федералниот закон за заштита на правото на глас – право кое е загрозено од злотворна комбинација на поттиснување на избирачите и поткопување на изборите. Ние треба да се спротивставиме на камшикот на расизмот и предноста на белата раса, дамки на нашата земја – и да не даваме Америка да стане прибежиште на омразата, се вели во изјавата.

Се додадва дека Владата треба ја брани како политичката така и економската еднаквост.

Стејт департмент: Русија злонамерно го користи православието

Американскиот Стејт департмент ја обвини Русија дека злонамерно го користи православниот идентитет за да ги унапреди своите геополитички интереси.

Портпарол на Стејт департментот рече дека „Русија е вклучена во тајни и отворени злонамерни обиди да го инструментализира православниот идентитет за да ги задоволи сопствените геополитички интереси, со поддршка на одредени православни цркви и други лидери, притоа поткопувајќи ги другите религии".

Тој исто така ја истакна важноста што САД ја придаваат на промоцијата и заштитата на верските слободи, додавајќи дека „заштитата на слободата на религијата или верувањето, вклучително и слободата на верските малцинства, останува клучен елемент на надворешната политика на САД".

„Луѓето треба да бидат слободни да донесуваат одлуки за тоа како ги изразуваат своите религиозни убедувања, без надворешно мешање, вклучително и од странски влади", рече портпаролот на Стејт департментот.

Високите бројки на заразени ги затвори границите на Бугарија кон Македонија

Бугарија од среда ги затвора границите за македонските државјани.

Причина за ваквата одлука на соседот се високите бројки на новозаразени од почетокот на јануари.

Македонија влегува во црвената зоана на држави. Влез ќе им биде дозволен само за македонските државјани кои имаат бугарски пасош или престој во Бугарија.

Одлуката ќе трае до 31 март. Но одлуката ќе се ревидира на секои 14 дена во зависност од дневно заразените. Според извештајот на Институтот за јавно здравје од почтокот на јануари 2022 година за само 16 дена бројот на активни случаи се зголемил за 11 илјади нови случаи. Ако на 31 декември 2021 година бројот на активни случаи беше пет илјади случаи.

притисни ентер