Прва награда за Македонката Сара од Голо Брдо на литературниот конкурс во Охрид по повод 24 Мај

Таа наградата ја доби за литературната творба „Свети Кирил и Методиј – наши први учители".

На литературниот конкурс по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, распишан од страна на општина Охрид, првата награда и припадна на Сара Џелили, Македонка од Голо Брдо,пренесува македонскиот весник „Илинден" од Тирана.

Таа наградата ја доби за литературната творба „Свети Кирил и Методиј – наши први учители".

Свети Кирил и Методиј – наши први учители

Денес пишуваме на овој

благословен јазик,

ги цртаме на платно

тие свети букви,

букви кои пред многу векови

ги создадоа двајцата браќа.

Вие проширивте божествено знаење,

низ свети мисии.

Вие тргнавте

со благ збор и

благослов од Бога,

мракот го осветливте.

Вие браќа просветители,

светата мисија

до Охрид ја донесовте.

Преку вашите ученици,

вашата мисија се исполни.

И денес Охрид ви е благодарен,

над себе држи ваш благослов

сигурен и заштитен

тој сјае.

Вие сте нашите Кирил и Методиј,

Апостоли славни,

кои нам ни дадовте,

подарок најубав

азбуката словенска.

Денес ни е празник

на сите заедно.

Денес ние славиме,

денес е ваш празник.

А ние вашите потомци

благословени од вашето знаење,

со гордост и чест

ги славиме вашите дела.

Горделиво стоите во нашиот град,

а ние сме горди на вашиот труд.

Вечна ви слава

создаватели на словенската азбука!

Сара е по потекло од селото Требиште, област Голо Брдо, а живее во Елбасан. Ученичка е во трети клас во ОУТУ „Ванчо Питошески" – Охрид и е еден од стипендистите на македонската Влада. Член е на Mакедонско друштво „Илинден"- огранок Голо Брдо и дописник на истоимениот македонски весник.

Во 2019 година таа е добитник на Благодарница „Илинден" за особен придонес за македонското национално малциство во Република Албанија и придонес за друштво „Илинден".Таа секогаш освојува високи награди за поетски творби под менторство на професорот по македонски јазик и литература,

Перчо Божиновски.

-Достојно чекориме по патот кој светите браќа Кирил и Методиј одамна ни го покажаа оставајќи епохално

просветителско значење за Македонија, Европа и светот. На највеличествен начин преку македонската реч оддаваме почит на нивното дело. Наша обврска и аманет е да го продолжиме нивното дело, да продолжиме да ги негуваме и чуваме македонскиот јазик, македонската традиција и македонскиот идентитет, изјавила таа за весникот „Илинден".

Најмалку 14 патници и двајцата пилоти загинаа во авионската несреќа во Индија (ВИДЕО)

Авионот на „Ер Индија експрес“ со 191 патници што летале од Дубаи се лизна од пистата на аеродромот Кожикоде во Керала, Индија.

Си-Ен-Ен јави дека најмалку 16 лица се мртви, а меѓу нив и двајцата пилоти. Други 46 лица се сериозно повредени. Евакуацијата на авионот е завршена.

Првите снимки од местото на несреќата се појавија на социјалните мрежи. На снимките се гледа дека авионот е преполовен.

Според локалните медиуми, авионот ја промашил пистата и се скршил на два дела. Несреќата се случила за време на поројни дождови кои паѓаат во областа веќе подолго време.

Летот бил организиран за враќање на Индијци дома, кои биле заглавени поради патните ограничувања поради коронавирусот.

Индискиот премиер Нарендра Моди напиша на Твитер дека со болка ја добил вести за несреќата.

„Мислите ми се со оние кои ги загубија своите најблиски. Повредените нека се опорават што е можно поскоро“, порача Моди.

"Авионот на Ер Индија експрес бр. 1344 од Дубаи до Каликута се лизна од пистата во Кожикоде во 19:41 часот по локално време. Нема пријавено пожар за време на слетувањето. Во авионот имало 174 патници, 10 бебиња, двајца пилоти и пет членови на екипажот. „Според првичните извештаи, спасувачките операции се во тек и патниците се пренесуваат во болница за да им биде укажана лекарска помош“, се вели во соопштението на индиското Министерство за транспорт.

Индиските власти апелираа до службите за итни случаи да преземат итна акција по несреќата, пренесува Си-Ен-Ен.

Африм Гаши во „Само интервју“

Вечерва во „Само интервју“ гостин беше Африм Гаши

Ако не стане Зибери Премиер, значи дека ДУИ ги излажале албанците, рече Гаши.

Наш принцип е да преговараме околу нашата програма и ќе се држиме до неа доколку добиеме понуда да преговараме да бидеме дел од Влада, рече Гаши.

Повикот на Ахмети во Хаг мислам дека нема да влијае во политичките активности за состав на новата влада, рече Гаши.

Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само Интервју“ овде.

Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг – Купувајте на рати отсега и онлајн!

Дигитализацијата на услугите е една од примарните процеси во Нептун Македонија, компанијата која континуирано на иновативен начин им го олеснува на потрошувачите купувањето на апарати за домаќинство.

Нептун Македонија, во партнерство со ИутеКредит Македонија, лансираа ново иновативно решение за онлајн шопинг со кое потрошувачите ќе може на лесен, брз и безбеден начин да купуваат онлајн на рати преку веб страната www.neptun.mk. Освен оваа новост изминатиов период Нептун Македонија промовираше неколку иновативни дигитални алатки: мобилна апликација за онлајн шопинг и дигитализација на happy лојалната програма и happy картичката.

Покрај опцијата потрошувачите да може да купуваат онлајн со кредитни или дебитни картички, отсега ќе имаат можност по изборот на саканите производи многу едноставно и брзо да аплицираат за купување на производ од Нептун преку исплаќање со наменскиот кредит од ИутеКредит и истиот да го исплаќаат од 3 до 24 рати со суми од 3.000 до 120.000 денари. Целиот процес е дигитализиран и потрошувачите нема да имаат потреба да достават физички документи со што се олеснува целиот купопродажен процес.

Процесот на апликација и одобрување е лесен и брз, што овозможува одличен бенефит за секој потрошувач. Во само 3 чекори потрошувачите ќе можат да ги купат своите омилени производи во Нептун:

Го избирате вашиот омилен производ на www.neptun.mk

Избирате опција за плаќање на рати преку ИутеКредит

Доколку апликацијата за кредит е одобрена, Нептун ви ја доставува нарачката во предвидениот рок

Овој начин на кредитирање при онлајн купување на производи е прв и единствен на пазарот во Македонија. Соработката помеѓу овие две иновативни компании придонесе за напредок на Е-трговијата во нашата држава. Само со вакви проекти и иновации можеме да го унапредуваме купувачкиот процес и да ги направиме услугите и производите подостапни за македонските купувачи.

Нептун Македонија најголемата малопродажна и дистрибутивна мрежа во Македонија на апарати за домаќинство, уреди за ладење и греење, телевизори, гејминг опрема, смартфони и ИТ уреди, е присутна 22 год. на македонскиот пазар преку 25 продажни салони во 21 град во Македонија и преку 80 големопродажни партнери. Со брендови во своето портфолио како Беко, LG, Samsung, Sony, Apple, Philips, Bosch, Asus, Huawei, Hitachi, Fuego и многу други, „Нептун” е позициониран како апсолутен лидер на пазарот во државава.

притисни ентер