Прототип на моќниот Мустанг е снимен на патеката во Нирнберг, веќе е распродаден во САД (ВИДЕО)

Ford планира да го однесе својот нов Mustang GTD за да го комплетира кругот на Нирбургринг во Германија за помалку од седум минути, подвиг што го постигнаа само неколку врвни автомобили.

Официјален обид се очекува наесен, но Ford веќе започна со тестирање на тркачката патека. Снимка од еден од нив објави Car Spy Media. Видеото го прикажува прототипот Mustang GTD во црна боја и го носи звукот на 5.2 V8 моторот.

TopGear неодамна напиша дека над 7.500 Американци се пријавиле да го купат Ford Mustang GTD, вреден над 325.000 долари. Апликациите за купување се веќе затворени.

Станува збор за тркачки автомобил од класата IMSA GTD, кој одговара на спецификацијата FIA GT3. И овој Mustang е навистина тркачки автомобил, кој случајно е легален за патишта.

Опремен со адаптивна тркачка шасија и елементи на активна аеродинамика, овој автомобил е придвижуван од мотор кој сега испорачува над 800 КС. Спротивно на најавите, 5.2 V8 не е централно поставен, туку оставен пред возачот. Најсилниот Mustang во историјата добива и титаниумски издувен систем, а црвената зона е само на 7500 вртежи во минута.

Распределбата на масата е идеална, 50:50, со менувачот поставен на задната страна. Станува збор за осумстепен менувач со две спојки. Да ја споменеме великодушната употреба на карбон, сѐ со цел да се оптимизира тежината на возилото.

Продажбата во Европа сè уште не е ни започната. Изгледа дека успешните апликанти во САД ќе ги добијат моделите од 2025 и 2026 година, додека европските купувачи најверојатно ќе мора да чекаат долго време за нивниот GTD.

Декларацијата на самитот за Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

 Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка.

Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер на маргините на самитот за Украина во Швајцарија, јави ДПА.

Сепак, како што рече, основниот заеднички став нема да биде засегнат.

-Затоа не сум толку загрижен ако не потпишат сите сега, рече канцеларот.

Тој додаде дека пред Русија да седне на преговарачката маса, може да се замисли уште една конференција во различен формат

-Навистина мора да го гледате како процес, рече тој.

Дводневната конференција на 92 држави и осум меѓународни организации треба да заврши попладне, кога треба да биде објавена и конечната декларација.

Целта на настанот е да се иницира мировен процес во кој долгорочно ќе биде вклучена и Русија. Официјални лица од Москва во оваа прилика не беа поканети и не изразија желба да присуствуваат.

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина, имајќи предвид дека во Украина постојат легитимни органи на власт.

-Путин не отфрла ништо. Тој не ја отфрла можноста за преговори. Тој вели дека таму има легитимни тела, во согласност со Уставот на земјата, рече Песков, пренесуваат руските медиуми.

Тој додаде дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не е личност со која може да се склучи писмен договор бидејќи, како што наведе, „де јуре тоа би било нелегитимно“.

Зборувајќи за условите за почеток на мировните преговори кои Путин ги претстави во петокот - повлекување на украинските војници од новите региони на Русија и трајно откажување од членството во НАТО, Песков рече дека тоа не е ултиматум, туку мировен предлог.

-Тоа не беше ултиматум, тоа беше мировен предлог, кој беше претставен земајќи ја предвид реалноста на теренот, рече Песков.

Тој додаде дека договорите на хартија се резултат на многу сложени експертски преговори, рамнотежа на интереси и земајќи ја предвид реалноста на теренот, додавајќи дека така ќе биде и овојпат.

Англичаните ќе добијат бонус од 9.6 милиони фунти за европска титула

Англиските репрезентативци ќе добијат бонус од 9,6 милиони фунти доколку ја освојат титулата на Европското фудбалско првенство кое се одржува во Германија.

Информацијата денеска ја објави лондонски „Сан“.

Според истиот извор, селекторот на Англија, Герет Саутгејт, наводно ќе добие бонус од четири милиони фунти доколку неговите избраници ја освојат титулата на ЕВРО2024.

Англија вечерва го почнува настапот на ЕВРО2024 против Србија.

Избраниците на Саутгејт на 20 јуни ќе играат со Данска, а на 25 јуни со Словенија.

притисни ентер