Просинечки: Меси е пред Џордан!!

Поранешниот ас на Црвена Ѕвезда, Реал, Барселона ...,Роберт Просинечки ја подели светската спортска јавност.

-Меси игра поинаков фудбал од другите, тој е пред Марадона, бразилскиот Роналдо, па дури и од Мајкл Џордан. За мене Меси на најдобриот. Тој е најдобриот фудбалер на сите времиња на светот, изјави легендата на југословенскиот фудбал Роберт Просинечки во интервју за „ Stats Perform News“.

Просинечки вели дека фудбалот и кошарката не може да се споредуваат, но дека ако треба да го избере најдобриот во двата спорта тоа секако би бил  волшебникот со буба мара, Аргентинецот Лионел Меси.

„Фудбалот и кошарката се различни. Но, Меси е сигурно најдобриот. Лео е играч кој со години прави разлика во Барселона. Освои се што можеше да се освои. Постигна многу голови и има многу асистенции, истакна Просинечки.

притисни ентер