Пропаднал салонот ,а скапите болиди собираат прашина (ФОТО)

Во криза, луѓето трошат помалку, а прво од што се откажуваат е луксузот. Во таква атмосфера, не е тешко да се пропадне, дури и на пазарот преплавен со милионери.

Овие фотографии од морничаво испразниот изложбен салон доаѓаат од Кина. Тоа е првиот дистрибутер на луксузни автомобили во јужниот дел на Кина што ги отвори своите врати во 2005 година.

Изложбениот салон во Гуангжу, во меѓувреме, ги затвори своите врати и неодамна беше посетен од еден обожавател на автомобили познат на социјалните медиуми како Ченгормандо.

Таму пронајде голем број на атрактивни автомобили во лоша состојба. Porsche Carrera GT, Ferrari 575 Superamerica и Corvette Z06 се многу привлечни автомобили, дури и кога се покриени со густ слој прашина. Да, затворањето на овој салон нема никаква врска со моменталната корона криза, туку пропаднал набргу по отворањето, веројатно за време на првата криза на овој милениум, според достапните информации. Истото го сугерира и промотивниот материјал за Ferrari 612 Scaglietti, кој беше во продажба до 2011 година.

Според информациите со кои располага „Ченгормандо“, овие автомобили стојат таму најмалку осум години, а меѓу нив најинтересен е Порше, кој денес постигнува цена од еден милион долари. Инаку, станува збор за модел кој е придвижуван од атмосферски 5,7 V10 со 612 КС и 590 Nm, кој достигнува 100 км на час за 3,9 секунди и оди до 330 км на час. Без разлика на прашината, тоа е вистински колекционерски премет.

Ферари не е помалку интересен. Се напојува со 5,7 V12 со 540 КС и 588 Nm, а станува збор за модел со рачен менувач. Биле произведени само 43 примероци. Стигнува до 100 км на час за 4,2 секунди и достигнува 320 км на час.

Конечно, има и Corvette C5, со цена надвор од клубот на гореспоменатите модели. Но сепак, жолтатата боја, V8 моторот и агресивниот дизајн го прават многу пожелен автомобил.

На Американците ќе им биде забрането да го симнуваат TikTok и WeChat

Пристапот до кинеските апликации TikTok и WeChat ќе биде ограничен во САД од задутре, недела, пренесува CNN.

Одлуката ја донесе Министерството за трговија, имајќи предвид дека извршните наредби на администрацијата на Трамп против овие апликации тогаш ќе стапат во сила.

Луѓето кои веќе ја имаат инсталирано апликацијата, сепак ќе можат да ја користат како и обично, но нема да можат да преземаат нови ажурирања, што наскоро може да доведе до дисфункција на апликацијата, бидејќи програмерите нема да можат да ги поправаат грешките или да прават измени.

Од недела, секоја дистрибуција или одржување на WeChat или TikTok во трговијата за апликации ќе биде забранета.

Понатамошни забрани може да се воведат подоцна, вклучително и оние насочени кон некои други апликации што може да послужат како заобиколувања.

„Денешниот потег уште еднаш докажа дека претседателот Трамп ќе стори се што е во негова моќ за да ја гарантира националната безбедност и да ги заштити Американците од закани од кинеската комунистичка партија, на нашите национални вредности, норми засновани на демократски принципи и агресивно спроведување на законите и регулативите на САД “, изјави државниот секретар за трговија на САД, Вилбур Рос.

Почна раното гласање на претседателските избори во САД (ВИДЕО)

Гласачите денеска излегоа на гласачките места во Минесота во пресрет на предизборните посети на претседателските кандидати.

Републиканскиот кандидат и сегашен претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат од Демократската партија, Џо Бајден, беа во оваа сојузна држава.

Предвремено гласање на изборите за претседател на Соединетите Американски Држави започнува во три земји, според агенцијата Ројтерс.

Четириесет лица гласаа во првите 30 минути по отворањето на единствениот центар за гласање во Минеаполис, а во оваа земја Трамп загуби со мала разлика во 2016 година и посакува подобар исход на овие избори.

Гласачите во Вирџинија, Јужна Дакота и Вајоминг исто така денеска започнаа да гласаат. Некои гласачи од Минесота изјавија дека едвај чекаат да започне изборниот процес и дека сакаат да ги избегнат потенцијалните гужви на денот на изборите.

Пандемијата на коронавирус драстично ги промени изборните традиции во САД, според Ројтерс. Кампањите, патувањата се значително намалени, а голем број гласачи се очекува да гласаат во раните часови или по пошта, бидејќи многу Американци сакаат да го намалат контактот со повеќе луѓе за да спречат ширење на ковид- 19.

„Само сакав да дојдам и да завршам сè“, вели Џејсон Мајлс, 33-годишен сликар, кој чекаше многу пред да се отворат избирачките места за да гласа за Бајден. Тој вели дека не можел повеќе да чека за да гласа против Трамп.

"Бев инспириран за да дојдам првиот ден. Всушност, пред 3,5 години мислев дека ќе дојдам тука на првиот можен ден".

Сите гласачи во Минеаполис стоеја во ред со маски на лицата поради епидемијата.

Трамп беше критикуван за митинзите пред изборите, каде многумина не носеа маски. Републиканскиот претседател според државните анкети заостанува зад Бајден, додава Ројтерс, кој наведува дека Бајден има значителна предност во Минесота (10,2 проценти).

Ролан Гарос ќе се игра пред публика

Пет илјади гледачи дневно ќе можат да ги следат тениските натпревари на грен слем турнирот Ролан Гарос, кој оваа година се одржува од 27 септември до 11 октомври, објавија денеска организаторите.

Квалификациите започнуваат во понеделник.

„Носителите на нумерирани билети за теренот „ Филип-Шатриер “ќе ги задржат своите билети и ќе имаат пристап до целиот стадион од 12 хектари, вклучувајќи ги терените Сузан-Ленглен и Симон-Матје. На сопствениците на билетите за терените Сузан-Ленглен и Симон-Матје ќе им се вратат парите“, напишаа организаторите на Твитер профилот на турнирот.

Пред околу десетина дена, Ролан Гарос воведе опција според која турнирот може да го следат секој ден 11.500 гледачи кои ќе бидат распределени во три независни сектори на три главни полиња: Филип-Шатјер (5000 места), Сузан-Ленглен (5000) и Симон-Матје 1500). Но, вчера тие мораа да ја намалат таа бројка на 5.000.

Разочараните купувачи на билети ќе имаат можност „да купат приоритетни билети“ во 2021 година, додаваат организаторите.

Ролан Гарос вообичаено се одржува кон крајот на мај и почетокот на јуни, но е одложен за есен поради пандемија на коронавирус.

притисни ентер