Промовирана монографија 75 години театар Куманово

Монографија за 75 години театар Куманово беше промовирана вчера во НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово. Вработени во театарот, актери, драматурзи Кети Дончевска-Илиќ, Симона Тоскиќ, Сашо Костовски и Зоран Зафировски се автори на монографијата.

Авторите кажаа дека на овој начин ги забележале и ги штитат од заборав дел од претставите играни во далечно време, расфрлани низ архивите, кутии, записи и текстови.

- За мене како актер ставен во улога на забележувач на еден период, претставуваше особен предизвик, ми беше задоволство затоа што се обидовме и потрудивме и мислам дека успеавме да ги ставиме во една книга и да ги заштитиме од заборав голем дел на претставите, вели актерката, Дончевска Илиќ.

Таа посочи дека и сега театарот се реновира веќе три години, а и во минатото секогаш се соочувал со предизвици, диктирани од партии, гарнитури.

- Тоа предизвикува уште поголема борба за понатаму Театар Куманово да си го заземе своето место, додава Дончевска Илиќ.

Директорот на установата, Сашо Тодоровски посочува дека како институција се горди на 75 години функционирање.

– Преубав настан и монографија која се подготвуваше скоро година и пол од колегите во Театар Куманово и навистина оваа публика вечерва покажува дека на Куманово му е потребен театар, публиката сака театар и навистина сме сигурни дека во периодот кој следи зградата на Театар Куманово ќе се реконструира и ќе можеме таму да уживаме во тековните претстави, изјави Тодоровски.

Инаку, реконструкцијата на театарот трае веќе три години и се спроведува етапно. Последната трета фаза привршува. За првата Министерството одвои 10 милиони, втората, седум, во третата 2,8 милиони денари.

Кумановскиот театар како што истражува драматургот Зоран Зафировски прераснал од културни-уметничко друштво до институција. Првите претстави биле изведени во 1920 година кога театарот функционирал како КУД „Максим Горки“, две години подоцна секцијата ја водел Васил Иљоски, потоа се формирал КУД „Абрашевиќ“ кој во еден период бил забранет, потоа во 1933 обновен. За време на Втората Светска Војна биле прикажувани едночинки. По војната функционирал како градски аматерски театар, подоцна две години имал и сопствена зграда спроти „Кристал“. Во 1948 театарот почнал да работи со одлука на тогашниот народен одбор на општина Куманово како полупрофесионален, малку подоцна и како професионален. Во 1950-та година биле укинати неколку театри, меѓу нив и кумановскиот. По неколку години поранешни театри настапуваат во Битола и освојуваат награди. Во ноември, 1961 година во овој објект поранешен „Работнички универзитет“ започнува со работа театарот како полупрофесионален.

На промоцијата присуствуваа поранешни актери, вработени.

Славна оскаровка откри дека поради сиромаштија со мајка ѝ живеела и спиела во автомобил

Долгот пат на Хилари Свонк до една од најголемите ѕвезди во Холивуд имал скромни почетоци.

Оскаровката (49) неодамна се осврна на почетокот на својата кариера, признавајќи дека спиела во автомобил со нејзината мајка Џуди кога првпат пристигнала во Холивуд.

Свонк се присети во новото интервју за Wall Street Journal дека го напуштила средното училиште во Вашингтон по втората година во обид да стане актерка во Лос Анџелес. Таа објасни дека нејзината мајка во тоа време се разделила од нејзиниот татко Стивен.

„Постојано барав работа. Кога не спиевме во автомобилот, бевме во куќата на мојот нов пријател на моја возраст, чие семејство штотуку се иселило и се обидувало да го продаде својот дом“, се сеќава таа.

Џуди потоа нашла работа како секретарка во Калифорнија и изнајмиле гарсоњера. „Бев возбудена да го живеам мојот сон“, вели таа. Потоа ѝ се заблагодари на својата мајка, која отсекогаш ѝ била најголема поддршка.

„Иако сум среќна што го напуштивме Л.А., повремено, кога сум таму на состаноци, возам по улицата во Пасадена каде што јас и мајка ми се паркиравме и спиевме. И покрај сѐ, чувствувам носталгија за деновите кога немавме ништо“, заклучила таа.

За потсетување, оскаровката и нејзиниот сопруг Филип Шнајдер станаа родители на близнаци во април 2023 година. Среќната вест ја сподели на социјалните мрежи и открија дека родила момче и девојче.

Ужас во Германија: Ментално болен ученик со нож и ножици избодел соученици во гимназија (ВИДЕО)

Неколку ученици се повредени во гимназија во германскиот град Вупертал кога соученик ги нападнал со нож и ножици, јавија германските медиуми.

Полицијата го уапсила осомничениот кој, според извештаите, си нанел повеќе убодни рани во градниот кош, пренесува TagesSchau.

Се наведува дека во нападот се повредени пет ученици, од кои некои потешко.

Според полицијата, осомничениот е уапсен, а објектот на гимназијата бил детално претресен во потрага по можни соучесници.

Според наставничка која била во училишната зграда, напаѓачот употребил нож и ножици.

"Тоа беше ненадеен, ненадеен напад. Ги нападна учениците околу себе, дури и пријателите, а на крајот се прободе четири пати во градите. Еден колега го совлада", вели наставникот, кој не бил очевидец на нападот, но прв дошол на помош на жртвите.

„Тогаш бевме заклучени и сега сме во банка и чекаме да се провери зградата на гимназијата“, додаде таа.

Сите ученици во зградата на банката во близина на гимназијата, каде што биле префрлени откако се евакуирани од училиштето, сега се пребројани и родителите групно ги носат децата, почнувајќи од оние кои се од пониските класови.

Како што потврди полицијата, сторителот е 17-годишен средношколец.

Заднината на злосторството се уште е целосно нејасна, а германските медиуми јавија дека напаѓачот е момче со психички проблеми.

Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски

Претседателот Стево Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија.

Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија, како и со неговиот тренер и менаџер, Игор Јакимовски и атлетичарот Жан Тосев.

Претседателот Пендаровски му честиташе на Ивановски за извонредниот резултат и постигнатиот успех, со кој ја исполни нормата и ќе трча во дисциплината полумаратон на Европското првенство во атлетика во Рим кое ќе се одржи од 7 до 12 јуни годинава.

Ивановски го запозна претседателот Пендаровски со текот на неговите подготовки во пресрет на настапот на претстојното Европско првенство, како и за можноста во Рим да обезбеди норма за настап и на годинашните летни Олимписки игри во Париз.

Посочувајќи дека успесите на македонските спортисти претставуваат голема гордост за целата нација, претседателот Пендаровски на Дарио Ивановски му посака успех во натамошната кариера и порача дека со упорност, желба и силна волја, може да се совладаат и најголемите предизвици.

Дарио Ивановски ја истрча маратонската трка во Севиља за 2 часа 8 минути и 25 секунди што претставува нов државен рекорд, подобрувајќи го и својот досегашен рекорд за 3 и пол минути. Со овој резултат, Ивановски се доближи на само 15 секунди до олимписката норма од 2 часа 8 минути и 10 секунди и се искачи високо на светската ранг листа преку која може да обезбеди учество на Олимпијадата во Париз, се наведува во соопштението.

притисни ентер