Професор решил да помине 100 дена под море, за да види како ќе му се смени телото (ВИДЕО)

Професорот Џо Дитури од Универзитетот во Јужна Флорида решил да помине 100 дена во море за да види каков ефект ќе има тоа врз неговото тело, пишува LadBible.

Дитури, познат по прекарот Др. Дип Си објавил дека целта на неговата мисија е „морето да биде живеалиште до лето“, а бизарниот експеримент наречен „Нептун 100“ започнал на првиот ден од март.

Инаку, Дитури е доктор по биомедицинско инженерство, а експериментот го спроведува со цел да најде нови начини за заживување во морската средина и во исто време да тестира медицинска технологија која би можела да спречи разни болести, се вели во официјалното соопштение за медиумите на Универзитетот.

Професорот 100 дена ќе живее во изолација на длабочина од 10 метри, а ефектот од животот под морето ќе го следат психолог и психијатар. Имено, станува збор за изолирана и екстремна средина слична на продолжено патување во вселената која ќе им помогне на научниците да откријат какво влијание има врз човечкото тело.

Дитури се надева дека ќе го собори светскиот рекорд за најдолг живот под вода при атмосферски притисок - 1,6 пати поголем од притисокот на копното. Актуелниот светски рекорд е 73 дена, кој во 2014 година го постигнаа двајца професори од Тенеси.

„Ќе зборуваме за биомедицински инженеринг, ќе правиме експерименти по биологијата и биомедицински инженеринг и ќе се забавуваме!“ изјави професорот кој редовно објавува видеа на својот Инстаграм профил.

„Човечкото тело никогаш не било толку долго под вода, па затоа ќе бидам внимателно следен. Оваа студија ќе го испита секој начин на кој ова патување влијае на моето тело, но мојата нула хипотеза е дека ќе има подобрување на моето здравје поради зголемениот притисок “, додаде тој. Мисијата треба да заврши на 9 јуни.

Повторно отворен аеродромот во Нова Каледонија

 Главниот аеродром на француската прекуморска територија Нова Каледонија повторно ќе биде отворен за сообраќај откако беше затворен еден месец поради големите судири меѓу полицијата и милитантните борци за независност.

Аеродромот Ла Тонтута, кој го поврзува главниот град на Нова Каледонија Нумеа со летови до Сиднеј, Токио, Сингапур и други места, повторно ќе биде отворен в понеделник, се вели во денешното соопштение на високиот комесар на територијата.

Донесена е и одлука полицискиот час да се скрати за околу два часа, поради „подобрување на ситуацијата и да се олесни постепеното враќање во нормален живот, се вели во соопштението на високиот комесар.

Насилството што избувна на 13 мај поради контроверзните реформи за гласачкото право остави девет мртви, вклучително и двајца жандарми, и голема материјална штета. Како што започна кампањата за предвремените парламентарни избори во Франција, францускиот претседател Емануел Макрон ги суспендираше реформите кои би ги промениле избирачките права во Нова Каледонија.

Туристите заробени поради затворањето на аеродромот беа евакуирани со воени авиони.

Олмо е трансфер цел на Манчестер сити

Шпанскиот фудбалски репрезентативец Дани Олмо е трансфер цел на англискиот шампион Манчестер Сити во летниот преоден рок, пренесува весникот „Мундо Депортиво“.

Олмо се поврзува со враќање во Барселона, но каталонскиот гигант не е во поволна финансиска позиција да ја плати откупната клаузула од 60 милиони евра на неговиот сегашен тим РБ Лајпциг.

Интерес за 26-годишниот шпански напаѓач покажуваат и други европски тимови, вклучувајќи ги ПСЖ и Баерн Минхен, но Сити, според медиуми, во моментов е фаворит за негов потпис.

Клучен фактор за иднината на шпанскиот фудбалер ќе биде и фактот дека откупната клаузула во неговиот договор важи до 15 јули.

Јанчев: 81 година од стрелањето на 12те ваташки младинци

Со положување на цвеќе и пригодна културно уметничка програма им беше оддадена почит на 12те ваташки младинци.

81 година од стрелањето на 12те ваташки младинци.

Со положување на цвеќе и пригодна културно уметничка програма им беше оддадена почит на 12те ваташки младинци.

Со свој говор кон присутните се обрати и градоначалникот Митко Јанчев:

"Почитувани присутни,

Од 15 до 28 години имаа 12те млади ваташани кои на 16ти јуни далечната 1943та година на исклучително бесчувствителен и ѕверски начин ги изгубија своите животи, токму на ова место каде што сме денес.

Ако се навратиме 7 години наназад. Сигурно сите се сеќаваме во каква состојба беше оваа локација. Го реконструиравме споменикот, хортикултурно го уредивме целиот простор, го опремивме со урбана опрема. Денес ова е едно од омилените излетнички места на младите и децата.

Изминатата година ги поставивме 12 те бисти на 12те ваташки младинци и ја отворивме спомен собата во нивна чест.

Сето ова е најмалку што можеме да направиме за нивната дадена жртва, за нивниот даден живот за нашата Македонија.

"Смртта стана немоќна пред нашата младост исправена, пред очите наши загледани уште тоа утро во иднината."

Овие зборови се испишани на овој споменик да сведочат за овој крвав злочин.

Никогаш да не ги заборавиме страдањата на овие 12 младинци, никогаш да не заборавиме дека тие, својот живот го дадоа за ова што сме ние денес. За слободата која денес ја имаме.

Слава им. ", истакна Јанчев во својот говор.

притисни ентер