Проф. д-р. Савиќ: Заштита со вакцините трае повеќе од шест месеци

За тоа колку се ефикасни и дали ќе создадат подолг имунитет трите вакцини што во моментов се во Србија, но и за тоа како тече процесот на вакцинација кај нашиот северен сосед.

На овие теми Мирјана Мирчевска Јовановиќ денеска разговараше со професорот по фармакологија Мирослав Савиќ.

Во видеото погледнете дел од разговорот со професор доктор Савиќ.

-Во овој момент во светот во развој се многу, а за среќа многу од тие програми практично се во финална фаза. Голем број на потенцијални вакцини од кои се три оние вакцини кои се присутни и во Србија. Тоа се вакцини кои имаат различни основи, различни основи односно различни платформи. Сите овие вакцини покажаа одлични активности, поврзано за т.н имуногеност. Значи сите тие предизвикуваат имунитетски одговор и досегашните резултати на клиничките студии да се и ефикасни и безбедни и се на саканото ниво, вели проф.д-р. Мирослав Савиќ Факултет за фармација Белград .

Целиот разговор со професорот Савиќ ќе го емитуваме во вестите во 18 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Анкетите покажуваат убедлив пораз на Заев,

Анкетите покажуваат убедлив пораз на Заев, народот се спротивставува на хибридниот режим на СДСМ.

Зоран Заев е исплашен човек. Свесен дека владата му виси на конец, како давеник кој се фаќа за сламка дава предлози за широка влада, за спас на неговата политичка кариера, како и спас за најкриминалната влада.

На криминалецот Заев треба да му е јасно дека нема да се спаси од одговорност за сите штети кои и ги направи на Македонија.

Народот се погласно се спротивставува на хибридниот режим на СДСМ, тоа го покажуваат и последните анкети. Зоран Заев ќе доживее убедлив пораз.

Исплашен од нискиот рејтинг, Зоран Заев преку дворски игри заедно со поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ се обидува да се меша во ВМРО-ДПМНЕ. Никакви иницијативи позади кои се потврди дека стои директно Заев, нема да му ја спасат владата која и така едвај функционира.

Свесен дека секојдневно расте револтот во сопствената партија како наближуваат изборите, Заев се обидува преку лично храбрење и храбрење на неговите најблиски соработници да купи уште некој ден плус за да целосно ја опустошат Македонија.

Треба да му биде јасно на Зоран Заев дека крајот на неговата политичка кариера му се ближи.

Никакви очајнички потези повеќе не му поминуваат, ќе одговара и Зоран Заев и кликата околу него, ќе лежите во затвор.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Над 512 милиони денари се исплатени на 23.524 субјекти

Над 512 милиони денари се исплатени на 23.524 субјекти, грижата за земјоделците и инвестициите во аграрот продолжуваат.

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со вистинска грижа и поддршка за земјоделството како клучна стопанска гранка.

Преку Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплатени се над 512,5 милиони денари на 23.524 субјекти.

Се работи за исплата на директни плаќања по обработлива земјоделска површина за сите поледелски култури освен тутунот, и за оваа мерка исплатени се 411,5 милиони денари.

На сметките на малите земјоделски стопанства кои се дефинирани според историски плаќања за претходните три години, исплатени се 54,5 милиони денари, додека кај сите кои имаат заклани амортизирани несилии во регистриран кланичен капацитет исплатени се над 46 милиони денари.

Во текот на 2020 и 2021 година се доделија 540 договори за набавка на нови трактори, со што 540 земјоделци ќе добијат можност да ја обноват својата механизација за подобра обработка на нивните посеви и за оваа цел одвоени се 206 милиони денари.

Во изминатата година и почетокот на 2021 одобрени се и потпишани 265 грантови за млади земјоделци во висина од 20.000 евра за набавка на опрема за преработка на земјоделски производи, пчеларска опрема, опрема за производство на вино, молзни системи и опрема за фарми.

Во време на криза не изостана и поддршката за земјоделците и агросекторот од ИПАРД програмата.

Во текот на 2020 година и почетокот на тековната 2021, потпишани се 507 ИПАРД договори за инвестиции вредни 1.35 милијарда денари.

Во период од 15 месеци кога беше отежнато работењето и функционирањето на институциите се склучија договори и партнерски однос со над 1280 субјекти за нови инвестиции вредни 30 милиони евра.

Поддршката е реална и неселективна и е достапна до секој земјоделец.

СДСМ останува посветена во заложбите за подобар живот за сите земјоделци.

Видео: Шоу на Стеф Кари во мечот во натпреварот во шутирање тројки

Ѕвездата на Голден Стејт Стеф Кари е победник во натпреварувањето во шутирање тројки на Олс Стар мечот.

Бекот на Вориорси беше најдобар тројкаш во НБА и на Ол Старот во 2015 година.

Натпреварувањето во тројки го започнаа соиграчите од Бостон Тејтум и Браун, но во првата рунда шоуто го „украде“ плејот на Јута Мајкл Конли со 28 тројки. Но, потоа следуваше неверојатниот Стеф Кари кој во првата рунда уфрли дури 31 тројка, по што тој и Конли и Џејсон Тејтум со 25 тројки во финалето одлучуваа за победникот.

Финалерто го отвори Тејтум , кој немаше свој ден и постигна само 17 тројки. Конли погодува дури 10 тројки повеќе од Тејтум и го презема водството.

Кари финалната серија ја започна со три промашувања по што фаќа ритам , последната шарена топка му обезбеди 31 поен и втора титула најдобара тројкаш во НБА.

притисни ентер