Проф.д-р Ѓуровски: Тајната посета на рускиот митрополит Антониј е лоша вест и претставува ризик

Изјава на проф.д-р Марјан Ѓуровски во врска со најавената посета на  Рускиот митрополит Антониј задолжен за меѓународните односи на Руската православна црква (РПЦ) на РМ.

“Тајната посета на Рускиот митрополит Антониј задолжен за меѓународните односи на Руската православна црква (РПЦ) е лоша вест и претставува ризик за националната безбедност, закана за социеталната (идентитеска) безбедност во земјата и е спротивна на државните и национални интереси на сите граѓани вклучително и на црковните интереси на МПЦ ОА.

Бидејќи неговото присуство може да предизвика негативни импликации зошто е дел од руската операција на хибридни закани треба да се изрази јасен став дека не е добредојден митрополитот Антониј на територијата на Република Македонија, имајќи го предвид фактот дека поради војната во Украина, Русија ја вклучи Македонија во списокот на непријателски држави и Путин ја користи руската црковна дипломатија за да ја оправда војната во Украина. Руската православна црква (РПЦ) дозволува да биде манипулирана од властите во нивната земја за да ја оправда нивната војна во Украина и никогаш се нема спротивставено на таквиот притисок.

Со посетата на Митрополит Антониј, највисокиот претставник на Московската патријаршија, која отворено ја поддржува инвазијата на Путин на Украина, прогласувајќи ја за праведна и војна за одбрана на православието, оправдувајќи го убивањето на цивили, жени и деца, компромитирана може да биде и македонската држава иако ја подржува Украина. Меѓуцрковните односи се составен дел на меѓудржавните односи и се од особен интерес за македонската држава.

Македонската православна црква Охридска Архиепископија, иако не е дел од секуларната влада на државата, е непроменлив дел од нашето лице кон светот, и доколку некој претставник на високото свештенство заземе политички позиции или се сретне со официјален руски претставник кој изразува поддршка на руската агресија и предавничката војна на Русија против Украина во најмала рака се скандализира самата средба. Зошто секоја средба со претставник на Рускиот патријарх Кирил во време кога се води војна во која загинаа десетици илјади невини украински граѓани, а милиони беа подложени на нехумани услови за живот, таквото однесување не може да остане без последици и кај домаќинот во Скопје. Основата на христијанството е мирот, а свештенството, како непроменлив дел од темелите на нашата држава, не треба да подлегнува на намерни провокации како вакви необјаснети и тајни посети, кои се спротивни на црковната и државната дипломатија.

Усвојувањето на проруска позиција од страна на Македонската Православна Црква Охридска Архиепископија може да доведе до сериозни дипломатски компликации не само со другите православни цркви, туку и со некои нашите соседи како грчката држава.

Интересите на Република Македонија како членка на ЕУ и НАТО се да одржува најблиски сојузнички и најблиски односи со нашите соседи и тоа е важен проблем. Примарната задача на руските власти и во Кремљ и во Московската патријаршија е да покажат дека не се изолирани поради војната во Украина. Посебно значење се придава на учеството на претставници на РПЦ на настани во европските земји и по правило руската дипломатија тоа го прикажува како одобрување на руските воени акции, од тука е индиректната одговорноста што ја носи РПЦ за крвопролевањето во Украина”.

Дневен хороскоп за 21. март 2023 година

Дневен хороскоп за вторник, 21. март 2023 година. 

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Ќе заземете пријателски и опуштен став кон саканата личност.На тој начин ќе се браните од малите критики.

Кариера

Иако денеска нема да бидете највешти во преговорите,другата страна ќе биде склона да ве поддржи.

Здравје и совет

Нервоза и немир.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Пред вас е пријател и исполнет ден во приватниот живот.Ќе може да ги остварите повеќето замисли.

Кариера

Денот е поволен за проширување на стручните знаења како и за соработка со деловни партнери од странство.

Здравје и совет

Радувајте се на личните успеси.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Многумина денеска ќе излезат надвор со друштво или со саканата личност и убаво ќе си поминат.Самците лесно ќе воспоставуваат контакти.

Кариера

Ќе заклучите дека имате многу добра финансиска подлога , така што на неа може да градите понатаму.

Здравје и совет

Не се брзајте.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе си дозволите мал луксуз за да го зголемите уживањето за себе и за саканата личност .Тоа ќе биде полн погодок.

Кариера

Повторно ќе ве фалат , а на вас ви е драго , но не се запирате. Малкумина се такви кои ќе се задржат само на старата слава.Работете понатаму.

Здравје и совет

Ќе бидете среќни.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе се чувствувате пријатно во друштво на личноста што ја сакате и ќе си поминете убаво ако ги потиснете малите семејни проблеми.

Кариера

Колегите ве сакаат и тоа ви го покажуваат , а таквиот став и вас ве поттикнува да направите нешто за нив.

Здравје и совет

Побарајте весели содржини.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе издржите уште едно мало надмудрување со саканата личност, но со многу хумор и со добри намери.

Кариера

Забележувате дека вашите претпоставени се многу повлијателни , отколку што сте мислеле.Тоа ве охрабрува, но и во исто време ве ограничува.

Здравје и совет

Ќе бидете малку забавени.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Во приватните односи ќе се развие добра комуникација, но без некое подлабоко емоционално зближување.

Кариера

Се чини дека ги држите конците во свои раце, но делумно.Како што сакате контрола , веднаш ви е подобро.

Здравје и совет

Посетете стоматолог.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Најсигурно ќе се чувствувате во кругот на семејството.Нема да ви се излегува , иако ќе ве повикуваат. Како и да е, љубовта е само во мислите.

Кариера

Деловната кореспонденција ќе ви одземе поголем дел од денот , а при тоа ќе бидете прибрани и љубезни.

Здравје и совет

Ограничете ги калориите.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Вашиот позитивен став денеска ќе биде повеќе од доволен да ја надминете дистанцата во личните односи.

Кариера

Не сонувате за нешто неможно , но гледате дека се е можно. Тоа по малку ве збунува.

Здравје и совет

Зацврстете си го телото.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Не очекувајте ништо повеќе од сувопарно одржување на постојната состојба.За вас денеска едноставно не е ден за љубов.

Кариера

Вашите претпоставени ќе покажат дека ве поддржуват , па дури и ве сакаат , но вас тоа ни малку нема да ве импресионира.

Здравје и совет

Емотивни фрустрации.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ништо особено нема да ве загрижува, но нема ниту да ве поттикнува за поголеми љубовни подвизи.Доста мирен ден.

Кариера

Би сакале да ,,средите” некои од соработниците , но ако тоа го направите , ќе ви вратат со иста мерка.

Здравје и совет

Смирите се.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Денеска е добар ден за изразување емоции. ќе ви оди од рака да покажете што навистина чувствувате , па тоа и направете го.

Кариера

Секоја ваша акција ќе биде поддржана , дури и таму каде можеби не сте се надевале.Искористете ја шансата.

Здравје и совет

Се чувствувате одлично.

Потресна исповед на водителката на квизот „Слагалица“ (фото)

Шармантната водителка на Радио телевизија на Србија (РТС), Милица Гацин, беше вистинско освежување кога се приклучи на популарниот квиз „Слагалица“.

За нејзиниот живот со години ништо не беше познато освен тоа дека е мајка. Сепак, во едно од ретките интервјуа, Милица ја отвори душата и проговори за својата голема битка за здравјето што тивко ја водела.

Пред пораѓајот со својата помала ќерка, која сега има 14 г., на Милица ѝ бил дијагностициран бениген тумор. Иако многумина ја советувале да не го чепка, таа сепак го послушала докторот и по неколку години туморот се вратил.

Откако по втората операција го прашала докторот зошто ѝ се случува тоа, тој ѝ одговорил дека тоа се случува затоа што се нервира и како резултат на тоа доаѓа до хормонски дисбаланс, па нејзините гради реагирале така.

Приказната на Милица за „Глорија“, многумина ги освести дека здравјето е најважно и дека мора целосно да му се посветат. После тоа, водителката ги променила своите животни навики и сега води поздрав начин на живот. Со текот на годините успеала да се ослободи од сè што ѝ било токсично, вклучувајќи го и лошиот брак кој доживеал крах при првиот животен бродолом.

- На дваесет години не знаев апсолутно ништо, на триесет бев нешто попаметна, но и понатаму делував непромислено. И потоа, така вклопена во стереотипот, ужасно се трудев да му угодам на првото дете, на второто дете, на мојот сопруг. Не излегував од кујната со часови, со денови. Се трудев сè да биде совршено. И знаете што се случи? При првиот животен проблем се заврте и си замина. Рече: „Не можам повеќе вака, мене ми е тешко“ - изјави Милица за „Хело магазин“.

Водителката денеска живее исполнето, насмеана и среќна, грижејќи се за своето здравје, кариерата и ќерките.

притисни ентер