Проф.д-р Ѓуровски: Тајната посета на рускиот митрополит Антониј е лоша вест и претставува ризик

Изјава на проф.д-р Марјан Ѓуровски во врска со најавената посета на  Рускиот митрополит Антониј задолжен за меѓународните односи на Руската православна црква (РПЦ) на РМ.

“Тајната посета на Рускиот митрополит Антониј задолжен за меѓународните односи на Руската православна црква (РПЦ) е лоша вест и претставува ризик за националната безбедност, закана за социеталната (идентитеска) безбедност во земјата и е спротивна на државните и национални интереси на сите граѓани вклучително и на црковните интереси на МПЦ ОА.

Бидејќи неговото присуство може да предизвика негативни импликации зошто е дел од руската операција на хибридни закани треба да се изрази јасен став дека не е добредојден митрополитот Антониј на територијата на Република Македонија, имајќи го предвид фактот дека поради војната во Украина, Русија ја вклучи Македонија во списокот на непријателски држави и Путин ја користи руската црковна дипломатија за да ја оправда војната во Украина. Руската православна црква (РПЦ) дозволува да биде манипулирана од властите во нивната земја за да ја оправда нивната војна во Украина и никогаш се нема спротивставено на таквиот притисок.

Со посетата на Митрополит Антониј, највисокиот претставник на Московската патријаршија, која отворено ја поддржува инвазијата на Путин на Украина, прогласувајќи ја за праведна и војна за одбрана на православието, оправдувајќи го убивањето на цивили, жени и деца, компромитирана може да биде и македонската држава иако ја подржува Украина. Меѓуцрковните односи се составен дел на меѓудржавните односи и се од особен интерес за македонската држава.

Македонската православна црква Охридска Архиепископија, иако не е дел од секуларната влада на државата, е непроменлив дел од нашето лице кон светот, и доколку некој претставник на високото свештенство заземе политички позиции или се сретне со официјален руски претставник кој изразува поддршка на руската агресија и предавничката војна на Русија против Украина во најмала рака се скандализира самата средба. Зошто секоја средба со претставник на Рускиот патријарх Кирил во време кога се води војна во која загинаа десетици илјади невини украински граѓани, а милиони беа подложени на нехумани услови за живот, таквото однесување не може да остане без последици и кај домаќинот во Скопје. Основата на христијанството е мирот, а свештенството, како непроменлив дел од темелите на нашата држава, не треба да подлегнува на намерни провокации како вакви необјаснети и тајни посети, кои се спротивни на црковната и државната дипломатија.

Усвојувањето на проруска позиција од страна на Македонската Православна Црква Охридска Архиепископија може да доведе до сериозни дипломатски компликации не само со другите православни цркви, туку и со некои нашите соседи како грчката држава.

Интересите на Република Македонија како членка на ЕУ и НАТО се да одржува најблиски сојузнички и најблиски односи со нашите соседи и тоа е важен проблем. Примарната задача на руските власти и во Кремљ и во Московската патријаршија е да покажат дека не се изолирани поради војната во Украина. Посебно значење се придава на учеството на претставници на РПЦ на настани во европските земји и по правило руската дипломатија тоа го прикажува како одобрување на руските воени акции, од тука е индиректната одговорноста што ја носи РПЦ за крвопролевањето во Украина”.

Хрватска го поздрави усвојувањето на резолуцијата на ОН за геноцид во Сребреница

Хрватска го поздрави усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница во Генералното собрание на ОН, нагласувајќи дека Загреб својата позиција ја заснова на почитување на меѓународното право.

Претходно, Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која потсетува на геноцидот врз Бошњаците од Сребреница во 1995 година, повикувајќи на почитување на жртвите и фактите утврдени со судски пресуди, како и воспоставување на меѓународен ден за сеќавање на тоа злосторство.

За необврзувачката резолуција гласаа 84 од 193 земји-членки на ОН, 19 беа против, а 68 воздржани, главно со образложение дека нема нужен консензус.

Резолуцијата ја предложија Германија и Руанда, а нејзини спонзори се четириесетина земји, меѓу кои и Хрватска, која исто така гласаше „за“.

„Го поздравуваме усвојувањето на резолуцијата, Хрватска го заснова својот став на почитување на меѓународното право. Во 2007 година, Меѓународниот суд на правдата утврди дека е извршен геноцид во заштитената зона на ОН во Сребреница“, се вели во соопштението за печатот на МВЕП.

Злосторството во Сребреница беше дефинирано како геноцид од страна на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, како и од Меѓународниот суд на правдата во Хаг (МСП).

Во 1995 година, војниците на босанските Срби убија најмалку 8.000 Бошњаци во Сребреница, која тогаш беше под заштита на ОН, објави Индекс.

Вучиќ со благодарност до сите што гласаа и за и против резолуцијата: Ни ги отворивте очите

Генералното собрание на Обединетите нации денеска со 84 гласа „за“, 19 „против“ и 68 воздржани ја усвои резолуцијата за Сребреница.

Против резолуцијата гласаа Русија, Унгарија, Белорусија, Кина, Коморите, Антигва, Сирија, Куба, Конго, Јужна Кореја, Доминика, Еритреја, Есватини, Гренада, Мали, Науру, Никарагва, Сао Томе и Принципе и Србија.

Претседателот Александар Вучиќ даде изјава по гласањето:

- Само да напоменам дека бевме во право кога зборувавме за поделбите што ќе ги донесе оваа резолуција во регионот од каде што доаѓам. Во собранието на ОН никогаш не се случило гласањето да не биде едногласно. Ова се случи за прв пат, бидејќи сакаа да ја покажат својата политичка големина, ги предупредивме да вклучат инклузивност, не нè слушаа. Во која било друга институција таков акт не би се признал, овде денес се признава. Ќе го споменеме прашањето за правна одговорност, се инсистираше дека тоа не е против ниту еден народ, ниту против кој било народ, сите луѓе кои беа обвинети за масакрот во геноцидот се осудени и издржуваа затворски казни. Единствената цел и една намера на оваа резолуција е да се префрли политичка и морална вина само на едната страна, на еден народ. Кога станува збор за легитимитет, тоа не успеа, кога станува збор за победата на тие што гласаа... Не би имал што да додадам... Тие што сакаа да го жигосаат српскиот народ и да ни стават белег на челото, не успеаја и никогаш нема да успеат. Среќен сум што имав можност да ја бранам нашата држава, нашата мала држава и да им застанам на патот на сите и да им кажам колку грешат без никого да навредат. Поминавме низ најтешките војни во историјата, но можам да ве уверам, од утре ќе започнеме дијалог со нашите сонародници Бошњаци, ќе ги подобриме нашите односи и ќе се бориме за мир. Голема благодарност до сите што не гласаа за оваа резолуција и благодарност до сите што гласаа за неа - ни ги отворивте очите. Ви благодариме на сите што имавме можност да ја претставуваме земјата на храбрите - рече претседателот Александар Вучиќ, пренесе Телеграф.

Ужасна снимка од израелски заложнички во рацете на Хамас: За да не останат бремени (ВИДЕО)

Семејствата на израелските заложници кои ги држи Хамас објавија шокантно видео на кое е прикажана бруталноста на палестинските терористи кон девојките кои ги држеле како нивни заробеници.

„Ова е реалноста што ја трпат“, се вели во описот на видеото, на кое се гледа како на пет девојки им се заканува оружје од Хамас.

Како што пренесува Jerusalem Post, видеото ја прикажува ситуацијата снимена на 7 октомври 2023 година, при апсењето во воената база Нахал Оз на југот на Израел.

Сите видеа се многу шокантни, а две девојки имаат крв на лицето и облеката.

„Нашите браќа беа убиени поради вас, ние ќе ве убиеме“, наводно им рекле терористите на заробените девојки.

„Тоа се девојки кои можат да забременат“, вели вториот терорист, а потоа, држејќи ги под пиштол, ги внесува во џипот.

Ова видео наводно било снимено од камери што ги носеле терористите во текот на денот кога ја напаѓале границата со Газа.

За наводното силување на заробените девојки зборуваше и таткото на трагично почината Шани Лук, кој рече дека „многу млади жени биле оставени бремени, бидејќи биле силувани“.

„На 7 октомври дојдоа терористите со камери на телото и снимаа сѐ, тоа го пренесуваа во живо. Да, силуваа многу жени, многу девојки, 12 годишни, 5 годишни, трудници... Лудост. - изјави Нисим Лук по објавата дека е пронајдено телото на неговата ќерка.

Да потсетиме, Шани Лук беше киднапирана од Хамас на 7 октомври за време на инвазијата на Израел, а нејзиното тело беше пронајдено на 17 мај, пренесува Тајмс оф Израел.

притисни ентер