Продолжуваат археолошките истражувања на локалитетот „Кале" кај Стари Град

Екипа на Народниот музеј од Велес под раководство на кустосот Анита Василкова Мидоска, од средината на септември работи на археолошките истражувања на локалитетот Кале кај село Стари Град.

Главниот фокус е продолжување на истражувањето почнато во 2018 година.

Василкова Мидоска за МИА информира дека со овие истражувања кои ќе траат до средината на октомври се очекува да се согледа мал дел од античката населба и да се надополни историската слика на овој простор кој во антиката бил една од главните комуникациски мрежи што воделе до Пелагониската рамнина.

Сознанијата иницираат дека посочениот простор бил населен подолго време, а засега според археолошките наоди може да се констатираат траги на интензивно живеење во периодот од 2 век п.н.е. па се до средновековниот период, односно до 14 век од нашата ера.

-Со претходните истражувања беа делумно откриени архитектонски остатоци (ѕидови) кои сугерираат постоење на најмалку три објекти изведени во различна техника на градење со употреба на камен и кал со неколку фази на ремоделација на објектите, а движните археолошки наоди воглавно припаѓаат на перидот на 3-5 век н.е. иако има спорадични наоди и од 2-1 век п.н.е,појасни Василкова Мидоска.

Таа информира дека од движните наоди најмногу е застапена керамиката односно садови кои биле во употреба во секојдневието на античкиот човек и во најголема мера се локална продукција која ги отсликува тогашните трендови на производство и креација, а се откриени наоди од метал.

Годинашните истражувања на овој локалитет претставуваат дел од Годишната програма за финансирање на проекти од национален интерес за 2020 годинана Министерството за култура,за што ЛУ Народен музеј од Велес доби 200 илјади денари.

Истражувањата на локалитетот се почнати уште од 2005 година со повремени паузи и досега се остварени четири истражувачки кампањи (2005, 2006, 2015 и 2018).

Локалитетот Кале кај Стари Град е лоциран на најнискиот северен огранок на планинскиот масив Соколчица кој е само продолжение на планината Руен на десната страна на реката Бабуна во непосредна близина на новоформираната населба Стари Град. – Поради својата геостратешка положба локалитетот егизистирал низ долг хронолошки период од енеолитот па се до средновековниот период, за што сведочат и досегашните сознанија добиени од археолошките истражувања, вели Василкова Мидоска. /МИА.

Карлеуша со нови леќи за сини очи и без фотошоп (ФОТО)

Јелена Карлеуша се појави на снимањето на шоуто Ѕвезде Гранда со светло сини леќи, а во студиото дојде во краток зелен фустан.

Пред да биде фотографирана во студиото, Карлеуша се пофали и со своите леќи на Инстаграм, но очигледно е дека малку ја уредила фотографијата.

Инаку, таа носела фустан со потпис на Софија Милошевиќ, свршеницата на фудбалерот Лука Јовиќ, која неодамна се породи.

Карлеуша ја следат 2,3 милиони луѓе на Инстаграм, а за нејзиното фотошопирање и селфи често се дискутира.

Hi 😏 In @bysofimilo

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

"Мотивациска порака за хејтерите: Изгледам 100 пати подобро во живо и сум убава без шминка. На сите им посакувам прекрасен ден", напишала еднаш на социјалните мрежи.

👧🏼

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Пропадна уште еден обид за примирје меѓу Ерменија и Азербејџан

Премиерот на Ерменија, Никола Пашинијан изјави дека примирјето што стапило на сила денеска наутро во Нагорно Карабах, не заживеа, пренесува Спутник.

Од друга страна, Азербејџан денеска го обвини Ереван за ракетни напади врз градот Тертер.

"Јасно е дека уште еднаш не успеавме да го зачуваме примирјето. Не знам каква ќе биде реакцијата на групата Минск, но ерменската страна стори се за да го почитува примирјето и армијата беше воздржана. Но, во вториот дел од денот можеме да кажеме дека не успеавме да го зачуваме примирјето “, рече Пашинијан во видеото објавено на Фејсбук.

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан објави дека „азербејџанската армија денес дури го зголеми интензитетот на нападите, користи артилерија и тенкови, по линијата на раздвојување во Нагорно Карабах“, додаде Спутник.

Во светот се излекувани над 32 милиони лица ,заразени со Ковид-19

Бројот на луѓе во светот кои биле излекувани од ковид- 19 надмина 32 милиони, според податоците на веб-страницата „Worldometers“.

Досега, 32.001.313 пациенти се излекувале од коронавирус во светот, или 96 проценти од 43.520.941, односно сите забележани случаи.

Како резултат на ковид- 19, досега починале 1.161.360 луѓе, што е четири проценти од вкупниот број на пациенти.

Во моментов има 10.358.268 активни случаи. Лесни симптоми на болеста покажуваат 99 проценти од заразените, или 10.280.049 лица, додека 78.219 пациенти се во критична состојба.

притисни ентер