Продолжува трката по вакцина против коронавирусот

Ќе има ли „спас“ од коронавирусот? Каде е Македонија на листата „резервации“ за вакцина? 

Колкава е надежта „новото нормално“ да се замени со старото?

Низа прашања „висат“ по последната изјава од претставниците на Светската здравствена организација. Оттаму првпат јасно порачаа дека постои веројатност никогаш и да не се пронајде ефикасна вакцина против вирусот.

„Во моментов нема сребрен куршум и можеби никогаш нема ниту да го има.“истакна Тедрос Аданом Гебрејезус- Генерален директор на СЗО.

Во меѓувреме во светот, во трка први да имаат добро решение што ќе не спаси од „новото нормално“ се 140 светски тимови на научници. Седум од нив веќе се во третата фаза од истражувањата, па вакцината ја тестираат и на луѓе.

Најгласни се руските научници, кои тврдат дека досега нема негативни ефекти од нивниот производ, а ветуваат дека до 10 август вакцината ќе биде испратена до надлежните за одобрување.

-Го одбравме најбезбедниот метод, не само сега, тој беше одобрен и со вакцината за ебола и сметам дека тоа е најбезбедниот механизам за пронаоѓање на решение. Сите податоци од истражувањето ќе бидат објавени во август, тоа го направивме и со претходните вакцини за други болести, вели Кирил Дмитриев -Извршен директор на Рускиот фонд за директни инвестиции.

Од министерството за здравство за Канал 5 велат дека кога ќе има ефикасна вакцина што ќе биде достапна во целиот свет, ќе ја има и кај нас.

-Владата доби покана за учество во акцијата/проектот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефективни вакцини за COVID-19 преку таканаречен COVAX механизам.-Министерство за здравство.

Во изминатиот период имаше неколку состаноци, во кои се разговараше за детали околу испорака, набавка, количини и начин на дистрибуција.

Во моментот кога преку Ковакс механизмот вакцината за Ковид-19 ќе биде достапна во светот, ќе биде достапна и во нашата земја.

Засега „лек“ против вирусот остануваат заштитните мерки – држење на растојание и хигиена, како и носење маски.

Џенифер Анистон онлајн кон Бред Пит:Толку си секси! (ВИДЕО)

Она што фановите на Бред Пит и Џенифер Анистон го чекаа веќе 15 години конечно се оствари. Поранешниот пар се најде повторно заедно на малите екрани, а многумина тврдат дека меѓу нив имало искри.

Двајцата со уште неколку познати актери вчеравечер го прочитаа Fast Times at Ridgemont High.

Бред го играше Бред Хамилтон, додека Џен ја играше Линда, девојката во која е заљубен. Значи, беше навистина интересно кога ennенифер требаше да рече: "Еј, Бред, знаеш дека секогаш мислев дека си симпатичен. Толку си секси".

За сето тоа придонесе Морган Фримен, кој беше раскажувач, па во моментот кога ликот на Бред отиде во тоалет, тој рече: „Бред се одлепи“.

Иако оригиналната верзија на Fast Times at Ridgemont High има топлес сцена, Џенифер цело време беше облечена.

Претставата собра средства за хуманитарната организација CORE, што им помага на погодените од пандемијата на коронавирус.

Во шоуто играа и Шиа ЛаБеуф, Џулија Робертс, Метју Меконахи, Џими Кимел, Џон Леџенд, Хенри Голдинг, Дејн Кук и Шон Пен.

И денеска голем број починати и заразени

Црниот биланс за починати и заразени од коронавирусот и натаму се зголемува.

Додека лекарите велат дека треба да се почека за да се потврди дали ова зголемување е почеток на најавениот есенски бран и земјите од регионот бележат слично зголемување.

На темата епидемија и последици од истата од пред Владата ја вклучуваме колешката Сања Трајковска Ставров.

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Завршени се разговорите со сите потврдени и потенцијални кандидати за замници министри и сите ќе добијат шанса и ќе можат да бидат вградени во одредни други општествени области кои се под надлежност на извршната власт, истакна премиерот Заев. 

Списокот со предлози за заменици министри испратен до Собранието. Имињата на новите функционери и нивните биографии премиерот Заев попладнево ги доставил до пратениците. Од вкупно 16 заменички места СДСМ и помалите партии од коалицијата добиваат девет места, ДУИ пет, а БЕСА две.

Од листата може да се заклучи дека Заев се одлучил за поголеми промени во вториот ешалон од извршната власт.

Па, звучи имиња кои досега ги извршуваат заменичките функции во министерства не се најдоа меѓу новите кандидати. Андреј Жерновски го напушта заменичкото место во МБР и на негово доаѓа Фатмире Исаки на предлог на ДПА. Јани Макрадули во министерството за животна средина ќе го замени Христина Оџаклиевска, кадар на ДОМ. Како и

Зоран Маневски од НСДП е предложен за заменик во економија. Долгогодишниот новинар Зоран Димитровски, како предлог Демократски сојуз, ќе седне во заменичката фотелја во локална самоуправа. Димитар Ковачевски е предложен за заменик министер во финансии. Трајан Димковски довечерашен министер за земјоделство, сега преминува во заменичкото место. Енвер Хусејин за труд и социјална политика, а Илхан Рахман за политички систем. Александар Бајдевски во информатичко општество и администрација.

ДУИ уште пред неколку дена ги објави кандидатите од своите редови. Агим Нухи оди во правда. Назим Буши – МВР, Башким Хасани за одбрана, доктор Илир Хасани во здравство, Беким Реџепи – транспорт и врски. БЕСА ќе има заменици во култура и во образование и наука.

По доставениот предлог се очекува веќе од понеделник предлозите да се најдат на пленарна седница на Собранието.

притисни ентер