Продолжува снимањето на филмот, на кое Алек Болдвин ја застрела снимателката

Снимањето на вестернот Раст ќе продолжи со Алек Болдвин во главната улога, изјави адвокатот на продукцијата, неколку дена откако обвинителите соопштија дека ќе го обвинат актерот за фаталното пукање во кое беше убиена снимателката Халина Хачинс.

„Балдвин ќе продолжи да го игра дедото на Харланд Раст, а Џоел Соузда ќе се врати да го режира Раст откако беше повреден во пукањето во октомври 2021 година“, рече Мелина Спадоне, адвокатка за продукцијата на Раст.

Сопругот на починатата кинематограферка, Мет Хачинс, останува извршен продуцент, рече таа.

„Филмот ќе биде завршен“, се вели во соопштението на Спадоне.

Хачинс беше убиена на филмскиот сет во близина на Санта Фе, Ново Мексико, кога пиштолот што го држел Болдвин испука жив куршум кој исто така го погоди Соуза. Окружниот обвинител Мери Кармак-Алтвис изјави во четвртокот дека има намера да ги обвини Болдвин и напаѓачот од филмот, Хана Гутиерез-Рид, за две точки од обвинението за убиство од небрежност.

Болдвин постигна договор со семејството Хачинс во октомври, според кој Хачинс ја презема продуцентската улога, а снимањето продолжува овој месец. Болдвин ја негира одговорноста за пукањето. Тој рече дека никогаш не треба да се дозволуваат живи куршуми на филмски сет и дека ракувачите со оружје се одговорни за огненото оружје.

Сега, истрагата од Канцеларијата на шерифот Санта Фе мора да открие како вистинските куршуми влегле на филмскиот сет. Правните аналитичари велат дека обвинителите ќе се соочат со тешка битка обвинувајќи го Болдвин без доказ дека знаел дека има живи куршуми и дека не презел никакви мерки на претпазливост.

Ќе се налути ли Роналдо, по изјавата на Рамос дека Меси е најдобар?

Откако помина 15 години играјќи против Лионел Меси, Серхио Рамос изненади со интервјуто кое вчера го даде за ТВ ПСЖ.

Да потсетиме, легендарниот Шпанец моментално игра на позицијата стопер на тој француски клуб, а негов соиграч е Меси за кого вели дека е „најдобриот играч што фудбалот некогаш го произвел“.

Рамос со години играше против Меси како дефанзивец на Реал Мадрид, го делеше најголемото фудбалско ривалство во светот, тоа на Реал и Барселона, но и на Роналдо и Меси. Тие ја делат соблекувалната од 2021 година, а тој период очигледно беше доволен за да го охрабри Рамос да изјави дека Меси е сепак подобар играч од неговиот голем пријател Роналдо.

"Со години страдав играјќи против Меси. Сега конечно уживам во неговите игри. Тој е најдобриот играч што фудбалот некогаш го создал", изјави Рамос, оставајќи многумина изненадени бидејќи со години се веруваше дека тој како соиграч на Роналдо не се сомневал на чија страна бил во вечната дебата.

Во зоолошката во Прага се роди кинески панголин, вид пред изумирање

Зоолошката градина во Прага го објави раѓањето на загрозен кинески панголин, егзотично источноазиско животно познато и како панголин.

Бебето цицач со тежина од само 135 грама е добро еден ден по раѓањето. Според директорот на зоолошката градина, Мирослав Бобек, тоа е прво младенче од ваков вид во европска зоолошка градина. Првите денови од животот на новороденчето се сметаат за критични. Се уште е рано да се одреди полот, соопштија од зоолошката градина.

На панголините им се заканува изумирање бидејќи нивното месо во Азија се јаде како луксузно јадење, а нивните лушпи се користат во традиционалната кинеска медицина.

Родителите панголин, Рун Хоу Танг и Гуо Бао, пристигнаа во Чешка од Тајван минатиот април како резултат на партнерството меѓу Прага и Тајпеј. Поради оваа соработка, односите на Прага со Пекинг, кој го смета Тајван како дел од својата територија, се влошија.

Со повеќе од 1,5 милиони посетители минатата година, зоолошката градина во Прага е една од најпосетуваните атракции во градот.

Бугарско МНР: Понижувачки и неприфатлив однос на македонските власти кон бугарските граѓани

Во периодот по 1991 година, Бугарија постојано демонстрираше искрена желба за развивање добрососедски односи со Македонија, реагираат од бугарското МНР на денешните случувања во врска со чествувањето на Гоце Делчев. 

По потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка во 2017 година, се воспостави практика за заедничко славење на историските личности од нашата заедничка историја, како што е Георги (Гоце) Николов Делчев, несомнено.

За жал, прославата на 151-годишнината од неговото раѓање не придонесе за надградување на билатералните односи меѓу Софија и Скопје. Со длабоко жалење констатираме дека 4 февруари 2023 година ќе замине во историјата како датум на кој властите во Македонија од крајно неубедливи причини и кршејќи ги претходно дадените уверувања не дозволија да се оддаде почит кон делото и животот на Делчев од бугарски државјани. МНР денешниот однос на властите во Македонија го дефинира како понижувачки и неприфатлив кон бугарскиот народ и Бугарија.

Ваквите акции ги оценуваме како неисполнување на заложбата да се обезбеди непречен пристап до сите добронамерни граѓани кои сакаат да му оддадат почит на споменот на големиот револуционер. Ова, заедно со неподготвеноста да положат венци од страна на делегациите на Бугарија и Македонија, претставува отстапување од воспоставените добри практики и ги нагризува напорите на Република Бугарија насочени кон зајакнување на добрососедството.

Денешните постапки на властите во Македонија нанесоа сериозна штета на процесот на враќање на довербата и покрај напорите на премиерот Галаб Донев, кој во тешка ситуација иницираше процес на деескалација и на вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, кој токму за оваа цел го посети Скопје на 30 јануари годинава, како и неговата денешна посета.

Досегашните информации со кои располага МНР се дека на граничните премини од македонска страна бугарски државјани со часови не биле пропуштани на територијата на Македонија поради проблеми од техничка природа. Потоа, дел од бугарските државјани добиле службено одбивање да влезат на територијата на нашата соседна земја, а други се вратија поради долгочасовното чекање. Меѓу засегнатите со овие рестриктивни мерки има и новинари против кои се употребени основи на „загрозување на јавниот ред, националната безбедност, јавното здравје или меѓународните односи на Македонија“. Има извештаи за насилство од страна на македонските гранични власти. Во исто време, во Скопје беше направен крајно изненадувачки, но неуспешен обид да се ограничи големината на бугарската официјална делегација за време на нивната посета во црквата Св. Спас“.

Министерот за надворешни работи оствари разговор со македонската амбасадорка во Софија, Агнеза Руси, со барање за интервенција и враќање на слободата на движење. Истото прашање во Скопје повеќепати го поставуваше и вицепремиерот и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев. Уште еднаш утврдивме дека изјавите и уверувањата што ги добивме од претставници на властите во Македонија не соодветствуваат со состојбата на терен. Овој пристап во никој случај не помага за водење конструктивен и добронамерен дијалог.

Во врска со објавите во медиумите за приведени бугарски државјани, Амбасадата на Република Бугарија во Скопје официјално се обрати до локалните власти со барање за дополнителни информации, иако таквите информации требаше веднаш да бидат испратени од властите во Македонија. Се очекува да им се суди по брза постапка. Министерството за надворешни работи апелира до засегнатите бугарски државјани, кои добиле писмено одбивање да влезат на територијата на Македонија, да ја достават оваа информација до Министерството за да се преземат неопходните активности по дипломатски пат и да се известат нашите меѓународни партнери.

Потсетуваме дека слободното движење на луѓето е еден од главните принципи на функционирањето на ЕУ. Дополнително, тоа е конкретна мерка за зајакнување на добрососедските односи. Доколку е потребно, Бугарија е подготвена да обезбеди техничка помош за да се обезбеди непречено функционирање на граничниот премин.

За воспоставување добрососедски односи потребни се најмалку двајца искрени партнери. Сè потешко е да се препознае во однесувањето на властите во Скопје вистинска желба да се изгради потребната доверба, пријателство и соработка, се наведува во соопштението на бугарското МНР.

притисни ентер