Пригодна свеченост по повод наградата „11 Октомври" за животно дело на сликарот Кузманоски

Пригодна свеченост по повод наградата „11 Октомври" за животно дело на тетовскиот сликар Павле Кузманоски.

Во Тетово се одржа пригодна свеченост во чест на Павле Кузманоски, единствен тетовец меѓу годинашните добитници на највисоката државна награда „11 Октомври" за животно остварување во областа на културата, науката, уметноста и дејностите од јавен интерес. Во просториите на ОУ „Гоце Делчев" се одржа и културно-музичка програма со која воедно се одбележа и националниот празник 11 Октомври.

Иницијативата до Одборот за доделување на наградата ја поднесе Даријан Сотировски, тетовец и актуелен директор на Комисијата за односи меѓу верските заедници и религиозни групи.

Во иницијативата за доделување на државната наградата „11 Октомври" без знаење на уметникот, Сотировски образложува дека Павле Кузманоски по 82 години животен век, над 55 години врвна и плодна академска уметничка кариера, непроценливо важен уметнички опус со карактеристичен и уникатен израз кој останува како вредно македонско културно наследство заслужува да добие највисоко признание за своето животно дело во областа на уметноста од страна на својата држава.

-Делата на Кузманоски говорат дека ваквото животно признание треба да се поврзе и со славниот историски ден 11 Октомври – Денот на востанието на Македонија, бидејќи ова востание со сите свои дострели, успеси и нужни загуби е значаен мотив во неговото творештво и иницијалниот мотив за целата серија уметнички дела со меѓународна препознатливост „Сведоци". Кузмановски е еден од ретките македонски академски сликари чии дела ја следат бурната хронологија на општествените случувања еден долг временски период, тој е посветен и активен и во својата деветта деценија, срдечен колега, космополит и пацифист, педагог и вистински културен деец, се наведува во иницијативата.

Уметникот Павле Кузманоски се обрати на свеченоста заблагодарувајќи се за иницијативата.

-Знам дека Даријан измиантиве години интензивно го следеше моето творештво. Искрено оваа награда ме извади од нормалниот колосек на живеење, но од се срце благодарам на Даријан кој ја поттикна оваа иницијатива. Благордарам на сите кои реагираа на електронските медиуми и за пораките кои ги напишаа до мене. Се надевма дека со децениите ликовно творештво го оправдувам ова признинае. Со напор и труд ова е доказ дека се постигнуваат резултати. Се што правиме е да оставиме белег за наредните генерации, истакна Кузманоски.

-Денес не собира убав и голем момент кој ретко се случува во нашиот град со највисокото признание за животно дело. Државата награда е однос помеѓу сите нас и уметникот односно неговиот град и него самиот. Тој не задолжува со непроценливото културно наследство сите нас заедно. Ја заслужува иницијативата поради силно изразен морал, втор адут е врвното творештво, кое е веќе антологија. Трета работа е тоа што како народ сме родиле врни уметници, писатели, спортисти, а оваа награда говори токму тоа дека сме постоеле и ќе си постоиме, истакна иницијаторот Даријан Сотировски на свеченоста.

Павле Кузманоски е роден на 30 јуни 1939 година во Тетово. Своето стручно образование го започнал во 1959 година во Средното уметничко училиште во Скопје, а високото образование го стекнал како редовен студент на престижната Академија за применети уметности во Белград каде дипломирал со одличен успех во класата на еминентните уметници Винко Грдан, Рајко Николиќ и Аца Томашевиќ. /МИА

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер