Познато е колку заработил Рајан Гослинг од улогата на Кен во филмот „Барби“

Барби е овогодинешниот филмски хит во кината.

Досега има заработено околу 1,43 милијарди долари и стана најуспешен филм за оваа година, но и најуспешен филмски проект на Warner Bros.

Главните улоги ги добија Маргот Роби (Барби) и Рајан Гослинг (Кен). Роби глуми стереотипна кукла, додека Гослинг го отелотвори нејзиниот шармантен и глупав дечко. Критичарите не само што го пофалија филмот, туку го издвоија 42-годишниот актер како негов најдобар дел.

Улогата на Гослинг како Кен беше толку добро прифатена и пофалена што многумина предвидуваат дека тој ќе биде номиниран за најдобра споредна машка улога на Оскарите следната година. Се верува дека најголеми претенденти за златната статуетка се тој и Роберт Дауни Џуниор, кој го играше Луис Штраус во Опенхајмер.

Според Variety, Рајан добил 12,5 милиони долари за улогата на Кен во филмот за Барби. Но, тоа не е конечната заработка бидејќи нема познати податоци дали Канаѓанецот договорил дополнителни бонуси од продажбата на билети.

За споредба, Маргот доби и 12,5 милиони долари за нејзината улога како Барби. Сепак, преку договорени бонуси успеала да заработи околу 50 милиони долари. Барби, заедно со Опенхајмер на Кристофер Нолан, успеа да ги врати луѓето во кината, како што беше пред пандемијата.

Дека овие два филма се големи летни блокбастери говори и фактот што успеаја да го потопат седмиот дел од „Невозможна мисија“ на бокс офисот. Тој филм заработи „само“ 566 милиони долари и се смета за неуспешен бидејќи чинел 300 милиони долари.

Утре без струја делови од Илинден и Арачиново

Без електрична енергија утре ќе бидат корисниците од селата Мршевци, Бујковци, Бучинци и Грушино, како и фотоволтаиците Фото Солар, Сити Фешн и Го Страт во општините Илинден и Арачиново.

Од Регионалниот центар за управување со криз Скопје, повкувајќи се на информација од ЕВН Македонија, соопштуваат дека прекинот ќе биде во временскиот интервал од 07 до 14:30 часот.

Зеленски му се заблагодари на Бајден за поддршката за Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Киев ја почитува „тешката, но силната“ одлука на американскиот претседател Џо Бајден да се повлече од кампањата за реизбор.

- Украина му е благодарна на претседателот Бајден за неговата непоколеблива поддршка на борбата за слобода на Украина, која заедно со силната двопартиска поддршка во САД, беше и останува клучна, објави Зеленски на Икс.

Тој потсети дека во изминатите неколку години биле донесени многу важни одлуки кои ќе останат запаметени како храбри чекори што ги презеде Бајден како одговор на предизвикувачките времиња.

Болтон: Трамп нема идеја како да стави крај на војната во Украина

 Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп нема идеја како да стави крај на војната во Украина, изјави неговиот поранешен советник за национална безбедност Џон Болтон во интервју за Си-ен-ен.

Болтон алудираше на изјавата на Трамп, дадена за време на неодамнешниот разговор со претседателот Володимир Зеленски, дека ќе донесе мир и ќе стави крај на руско-украинската војна.

- Тоа е лудост. Тој нема поим како ќе преговара и како ќе стави крај на таа војна, наведе Болтон.

Поранешниот советник за национална безбедност нагласи дека блискоста на Трамп со рускиот претседател Владимир Путин ќе доведе до отстапки во корист на Москва што би биле погубни за Украина.

притисни ентер