Познато е како избувнал пожарот на свадба во Ирак- загинаа над 113 лица, меѓу кои и младенците

Најмалку сто лица загинаа, а 150 се повредени во пожар на свадбена прослава во областа Хамданија во ирачката провинција Ниневија, објавија рано утринава ирачките државни медиуми.

Локалните извори посочуваат дека бројот на жртви може да биде поголем.

Повеќе од 450 луѓе загинаа или се повредени во пожарот на свадбата, според објавата на ирачката Црвена полумесечина на X, порано Твитер. IRCS е независна организација за хуманитарна помош во Ирак.

Наџим ал-Џубури, гувернер на провинцијата Ниневија, каде што избувна пожарот, претходно изјави дека сè уште нема конечен биланс на загинати, што укажува на тоа дека бројот на жртвите може да продолжи да расте. Заменик-гувернерот на Ниневија, Хасан ал-Алак, исто така претходно изјави дека е потврдена смртта на 113 лица.

Пожарот, соопшти локалната цивилна одбрана, ја зафатил големата сала во која се одржувала венчавката, на која имало 900 гости, откако за време на прославата бил запален огномет.

Првичните информации покажуваат дека зградата била направена од многу запаливи и забранети градежни материјали, што придонело за брзото уривање, јавија ирачките државни медиуми. Станува збор за метален композит и немодифициран полиетилен кој предизвика пожарот брзо да се прошири, а се работи за истиот тип на надворешна обвивка што е користена при изградбата на лондонската кула Гренфел. Да потсетиме, 72 лица загинаа во пожарот во облакодерот во 2017 година.

Според официјалните изјави, ирачките федерални власти и властите во полуавтономниот регион Курдистан во Ирак испратиле амбулантни возила и медицински тимови на местото на трагедијата.

„Пожарот предизвика уривање на делови од салата како резултат на употребата на многу запаливи, евтини градежни материјали кои се рушат за неколку минути по пожарот“, соопшти ирачката управа за цивилна одбрана.

Очевидци изјавиле дека стотици луѓе славеле таму кога зградата се запалила околу 10:45 часот по локално време. „Го видовме огнот како пулсира и излегува од салата. “, изјави Имад Јохана, 34-годишник кој избегал.

Друга гостинка на свадбата, Ранија Ваад, која се здобила со изгореници на раката, рече дека огнометот „почнал да се качува до таванот“ додека невестата и младоженецот танцувале. Целата сала била во пламен. „Не можевме да видиме ништо“, изјавила 17-годишната девојка за новинската агенција АФП. „Се гушевме, не знаевме како да излеземе“, додаде таа.

Во пожарот загинале и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на здравствената администрација во Ниневија. Обраќајќи им се на новинарите на прес-конференција, тој додаде дека најмалку педесет лица се во критична состојба, од кои најмалку половина се здобиле со изгореници.

„Повеќето од повредените беа целосно изгорени. А некои изгореа од 50 до 60 отсто од нивните тела. Ова воопшто не е добро“, рече тој. Тој додаде дека повеќето од повредените се млади мажи и жени, а засега никој не е пуштен од болница.

Портпаролот на ирачкото Министерство за здравство, Саиф ал Бадр изјави дека повеќето од луѓето починале од тешки изгореници и задушување.

Спасувачите се уште ги пребаруваат јагленосаните урнатини. Луѓето се собраа во дворот на блиската болница за да даруваат крв. На местото на трагедијата пристигна камион-ладилник натоварен со црни вреќи.

Ирачката новинарка Блеса Шавејс вели дека една од главните причини за големиот број жртви е тоа што нема доволно „логистички алатки за спасување на луѓето“. „Затоа повеќето од жртвите се префрлени во регионални болници како болницата во Ербил, која е многу подобра од болниците во другите градови во Ирак и е блиску до Мосул“, изјави тој за Би-Би-Си.

Блеса вели дека жртвите се со изгореници и се во „лоша состојба“ и дека болниците во Мосул немаат доволно амбулантни возила, персонал и медицинска опрема.

Десетици слонови угинаа во националниот парк Хванге во Зимбабве поради климатските промени

Десетици слонови угинаа од жед во популарниот национален парк Хванге во Зимбабве, а заштитниците стравуваат дека повеќе ќе умрат бидејќи сушата, предизвикана од климатските промени и глобалната временска шема на Ел Нино, ги суши дупките за наводнување

Сезонскиот Ел Нино, кој предизвикува потопло и суво време во текот на целата година, е влошен од климатските дефекти, велат научниците, што е причина за загриженост на тековните разговори за климатски акции КОП28 во Дубаи.

-Се потпираме на вештачка вода, бидејќи нашата површинска вода се намали. Бидејќи слоновите зависат од вода, повеќе од нив умреа, изјави главниот еколог на Зимпаркс во националниот парк Хванге, Дафин Мадламото.

Во Хванге живеат 45 илјади слонови, а на возрасен слон му требаат 200 литри вода дневно. Но, како што изворите на вода се намалуваат, пумпите со соларна енергија во 104 бушотини или бунари не можат да црпат доволно вода./МИА

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми.

-Ова е провокација. Франција треба да знае дека не и прави добро на Ерменија, туку и штети, изјави Ердоган на новинарите на враќање од посетата на Грција.

Според него, „ерменската влада треба да учи од своето неодамнешно искуство и да не подлегнува на овие провокации“.

-Би било во интерес на Ерменија да ја искористи можноста за мир и да не падне во замката поставена од земјите што ја доведуваат во заблуда, рече Ердоган.

За време на 44-дневниот конфликт, Азербејџан го врати Карабах по речиси 30 години ерменска окупација.

-Мирните односи со Азербејџан би биле најдобрата опција за Ерменија. Оние кои ѝ ставаат оружје во рацете ќе ја остават Ерменија сама во тешки времиња, додаде Ердоган. /МИА

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за малцинствата

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Украинскиот парламент денеска одобри три нацрт-закони потребни за почеток на преговорите за пристапување на Украина во Европската унија, вклучително и еден за правата на националните малцинства, експресно барање на Унгарија, која се противи на кандидатурата на Украина за ЕУ, соопштија официјални лица.

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Будимпешта се судри со Киев поради, како што вели, ограничувањата на правата на етничките Унгарци во западна Украина, особено во образованието.

Останатите два усвоени нацрт-закони се однесуваат на зголемување на персоналот на Националното биро за антикорупција и давање дополнителни овластувања на Националната агенција за спречување на корупцијата во врска со инспекциите на имотот.

-Украинскиот парламент штотуку усвои три од четири закони со уставно мнозинство, идентификувани од Европската комисија како неопходни во нејзиниот извештај за проширувањето на ЕУ, рече вицепремиерката Олга Стефанишин во анексот.

Таа додаде дека четвртиот услов, закон за лобирање, бил одобрен од владата во вторникот.

Следната недела 27-те национални лидери на земјите од ЕУ треба да одлучат дали ќе ја прифатат препораката на Европската комисија за упатување покана до Киев за почеток на официјални преговори за членство во ЕУ. Сепак, секоја таква одлука бара едногласна поддршка.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан постојано изјавува дека неговата земја нема да го поддржи предлогот на Европската комисија во сегашната форма. /МИА

притисни ентер