Повици за единство до опозицијата повторно испрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повторно со повик за обединување до македонската опозиција. 

По митингот во Охрид, вчера и од Крива Паланка, се обрати до дел од опозициските партии ЗНАМ и Левица и ги повика на национално единство за борба против СДСМ и ДУИ. Прифаќањето на подадената рака, според него, ќе значи искрена и чесна борба за иднината на Македонија.

- Сакам да се обратам и до македонската опозиција. До партиите кои по разни основи се расцепкани. Јас доколку не повикам на национално обединување би го погазил супстратот и идеологијата на мојата партија, затоа што ВМРО е и Демократска партија за македонско национално единство. Пред сликата на руините и хаосот кој го прави оваа власт, ви велам дека секоја наша разлика со било која опозициска партија, било тоа да е Левица или ЗНАМ е помала од големата и заедничка работа пред нас, а тоа Македонија и нашата борба да кажеме дека има надеж и дека има иднина, потенцираше Мицкоски.

Повиците на Мицкоски за македонско единство ги искоментира и лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски на синоќешниот митинг во Струга. Според него на Македонија ѝ е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, за да оди напред, наместо за мораториум.

- Мицкоски зборуваше за некакво македонско единство и за мораториуми. За жал, се повеќе и повеќе луѓе сфаќаат дека единствен мораториум во главата на Мицкоски е мораториумот за интеграција на државата во ЕУ. Исто како што го блокираше изминативе две години, тој е спремен да го одложува членството во ЕУ уште 11 години, исто како што правеше неговиот ментор Груевски. Наместо национално единство за мораториум, на Македонија ѝ е потребно национално единство за интеграција во ЕУ. Тоа е вистинскиот пат за промени и токму тоа е одлуката што треба да ја донесете на овие избори, изјави Ковачевски.

Претходно, лидерот на ЗНАМ и претседателски кандидат Максим Димитриевски изјави дека позитивно гледа на повикот од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, но вели, можни разговори за идна влада ќе бидат условени со дефинирани црвени линии за Македонија. Димитриевски повтори дека не планира да коалицира со СДСМ.

Сепак, дел од аналитичарите во понудите за национално единство гледаат политички пинг понг на митинзи и предизборна реторика за глас повеќе, отколку за некаква заедничка стратегија по изборите.

- Повеќе сум склон да верувам дека сегашната реторика и повиците за обединување и одговорите од партиите се дел од предизборната реторика. Ние сме во период со високи емоции, со потреба за освојување на глас повеќе и тоа треба да се гледа низ таа призма. Точно е во политичка смисла дека после изборите ќе треба поголемите партии да седнат и да направат некаква заедничка визија, не само за уставните измени и патот кон ЕУ, туку и за оние проблеми кои долго ја мачат државата. Криминал и корупција, здравство, образование... тоа се проблеми кои надминуваат еден мандат и не може само една партија да ги реши. Но, не верувам дека сега партиите одбивањето или прифаќањето за понудите за национален консензус се предмет на некој поопсежна политичка анализа, оценува Петар Арсовски за Канал 5.

Во меѓувреме партиите продолжуваат со презентација на изборните програми. Во истовреме продолжува и кампањата за претседателските избори на неполна недела до првиот круг за избор на шеф на државата.

Брутална улична тепачка и пукотница меѓу групи руски ветерани од војната во Украина (ВИДЕО)

Руските власти започнаа истрага по масовна улична тепачка и пукање во градот Челјабинск за време на викендот, во која наводно биле вмешани ветерани од војната во Украина.

На видеото објавено од локалните медиуми се гледа како група мажи, од кои некои биле маскирани, тепаат маж кој лежи на улица со тапи предмети.

Неколку моменти подоцна, друга група мажи облечени во црно со два автомобили притрчала на местото на настанот и почнала да пука кон првата група, по што побегнале во непознат правец.

Уапсени се сите кои учествувале во конфликтот – соопштија властите.

Засега не се знае колку лица се приведени.

Апликацијата за пораки Телеграм вели дека само тројца мажи се уапсени, од кои еден малолетник.

Рускиот истражен комитет, кој вообичаено се занимава со големи злосторства, објави доцна во неделата дека тепачката и пукањето се истражуваат како кривично дело за хулиганство, пишува Москва тајмс.

- Оние кои учествуваа во конфликтот отворија оган врз противниците од лично непријателство - соопштено е, но без да се наведе точната причина за спорот, пренесе Јутарњи.

Според некои информации, постои сомневање дека уличната тепачка најверојатно избила поради љубовен триаголник во кој учествувале жена, војник и член на платеничката група на Вагнер. Како што пренесуваат локални медиуми, инцидентот се случил откако борецот на Вагнер и неговата девојка наводно биле нападнати од непозната група мажи.

Засега не е можно независно да се проверат информациите дека сите уапсени се членови на групата Вагнер, која одигра клучна улога во руската инвазија на Украина пред минатото лето да биде потресена од бунт и смртта на нејзиниот основач, Евгениј Пригожин. .

Пронајдена е мајката на новороденчето фрлено во ранец на карпи во Италија- има само 13 години

Италијанските власти ја пронајдоа мајката на новороденчето кое беше пронајдено мртво во ранец на карпи во Вила Сан Џовани со папочната врвца сè уште непресечена.

Ова ужасно откритие рибар го нашол во неделата околу 9 часот наутро меѓу карпите во пределот помеѓу прстаништето на бродска компанија за Сицилија и пристаништето Пецо. Бебето било во ранец, завиткано во најлонска кеса, пренесуваат италијанските медиуми.

Карабинерите успеале да ја пронајдат мајката на бебето. Станува збор за 13-годишно девојче од италијанска националност.

Девојчето било идентификувано во домот на нејзините родители во Вила Сан Џовани. Веднаш била пренесена во болница и хоспитализирана поради септикемија, резултат на породувањето минатиот викенд во околности што ги истражуваат инспекторите.

Инспекторите засега не соопштуваат повеќе детали за случајот.

Денеска треба да се изврши обдукција на новороденчето. Истражителите сакаат да знаат дали бебето е мртво родено или починало подоцна.

Се работи и на реконструкција на целиот настан, за да се откријат сите детали и дали некој друг е вмешан во случајот.

Скутерот со кој францускиот претседател Оланд одеше кај љубовницата е продаден за 20.000 евра

Скутерот на поранешниот француски претседател Франсоа Оланд е продаден на аукција за повеќе од 20.000 евра, што е двојно повеќе од почетната цена и многукратно од вредноста на користениот, објави денеска Гардијан.

Скутерот во неделата го купил колекционер на „престижни“ и историски возила.

Скутерот стана познат по скандалот кога Оланд беше снимен како го вози ноќе додека ја посетува својата љубовница Зила Гаја во 2014 година.

Фотографиите беа објавени во магазинот Closer.

Оланд тогаш објави дека неговата врска со неговата партнерка, новинарката Валери Триервејле е завршена, но одлучи да не се кандидира за реизбор во 2017 година и се ожени со Гаја во 2022 година.

притисни ентер