Повеќе од 1,5 милиони луѓе чекале по 12 часа во одделот за итни случаи во Англија во 2023 год.

Минатиот месец, 177.805 пациенти се соочиле со доцнење од 12 часа или повеќе во болничките чекални за итни случаи, или 5.735 дневно, објави Гардијан.

Повеќе од 1,5 милиони пациенти во Англија мораа да чекаат 12 часа или повеќе во собите за итни случаи, покажуваат податоците објавени од британските пратеници, за да ги покажат „последиците од владиното занемарување на Националниот здравствен систем (НХС).

Минатиот месец, 177.805 пациенти се соочиле со доцнење од 12 часа или повеќе во болничките чекални за итни случаи, или 5.735 дневно, објави Гардијан.

Ова значи дека еден од 10 пациенти доаѓа на ред на одделот за итни случаи 12 часа откако бил примен во болница.

Во периодот меѓу февруари 2023 и јануари 2024 година, 1,54 милиони пациенти поминале низ долго чекање, покажуваат податоците на либералните демократи.

„Секојдневно илјадници пациенти се оставени да чекаат со болки во преполни чекални на итната помош, каде поминуваат 12 часа или повеќе за да ја добијат потребната нега. Овие ужасни одложувања оставаат впечаток дека владата го запоставува НХС“, рече портпаролката на либералдемократите Дејзи Купер.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер