Потресно сведоштво на српска актерка на суд: Ми удараше шлаканици, сите мислеа дека тоа е вежба

Во Белград се одвива судењето на Мика Алексиќ, професор по глума кој заврши во притвор поради силување на неколку девојчиња.

Денеска сведочеше актерката Милена Радуловиќ, една од првите актерки која излезе во јавноста со приказната за ужасите што се случиле на часовите по глума на Алексиќ.

Во еден момент судењето мораше да биде прекинато поради однесувањето на адвокатот на Мика Алексиќ, Зоран Јаковљевиќ, пишува Блиц.

Јаковљевиќ започнал со еден куп прашања поврзани со тоа дали Милена разговарала со адвокати пред да ја поднесе кривичната пријава против Алексиќ, алудирајќи на тоа дека таткото на Ива Илинчиќ, уште една од жртвите, е адвокат.

„Не поканив ниту една од девојките кои доживеале сексуално насилство, а забележувам дека познавам уште многу од нив, да учествуваат во извештајот. Сметав дека тоа е нивен избор“, рече таа и именуваше една девојка за која рече дека ја познава и дека Алексиќ сексуално ја вознемирувал, на што адвокатот гласно се насмеал.

„Па, таа ме поправа, а јас ѝ објаснувам“, почна да вика, а потоа продолжи: „Судија, ти постојано ме прекинуваш!“ Судијата го опомена, но адвокатот продолжи со излагањето, па судењето било прекинато 15 минути.

Милена Радуловиќ во своето сведочење упати бројни обвинувања кон Алексиќ.

„Кога првпат ми се случи, бев во шок, не можев да си објаснам, се обидов да си објаснам дека тоа е некаков тест. Кога ме допре, се исплашив, чувството на такво предавство. Човекот на кого му верував направи нешто толку болно, мислев дека ме казнува, се чувствував валкано. Потоа дојдоа заканите. Тој тоа го пренесе со љубезен тон. Ме претепа, ја удрив главата во шкафот, сите го видоа. Тој ми удри шлаканица, сите ракоплескаа после тоа мислејќи дека тоа е вежбање“, рече таа.

Таа рече дека се плаши од Алексиќ затоа што „ја повредил како никој досега“ и дека не била сигурна на што е способен. Милена истакна и дека Алексиќ ја „тепал“ и дека уживал во нејзината болка и плачење.

На распитот таа рече дека за другите жртви дознала откако го напуштила училиштето. Таа зборуваше и за средбата што ја имала со другите жртви на насилство во декември. „Разговаравме за тоа дека треба да кажеме што ни се случува. Дека родителите на децата што го посетуваат училиштето за актерство мора да знаат“, рече таа.

За потсетување, сопственикот на школата за глума, режисерот и сценарист Мирослав Мика Алексиќ (68) беше приведен во 2021 година откако неколку жени го пријавиле за силување или сексуално вознемирување.

Најголемите гробишта на автомобили во светот

Во Америка се наоѓаат најголемите гробишта за автомобили, 300.000 автомобили, кои се отфрлени како последица на аферата „Фолксваген“ „Дизелгејт“се „погребани “на овие гробишта.

Големите гробници за автомобили не се само сцена од пост-апокалиптични филмови, тие се реалноста на нашето време.

Едноставно низ годините на економски кризи, војни, природни катастрофи и промени во индустријата, многу возила остануваат напуштени и заборавени во отпади.

Сигурно барем еднаш сте се запрашале како изгледа да видите неколку илјади автомобили паркирани еден до друг, во овој случај 300.000.

Ова се гробиштата на 300.000 автомобили кои беа отфрлени како резултат на скандалот „Дизелгејт“ на Фолксваген.

За време на оваа афера и откупувањето на своите автомобили, со спорни дизел мотори во САД, „Фолксваген“ потрошил околу 7,4 милијарди долари.

Од 500.000 дизели, дури 350.000 такви автомобили биле купени од нивните сопственици и паркирани на импровизирани депонии во САД. Според некои информации, на американско тло има околу 37 големи депонии на кои може да се најдат уредно паркирани 300.000 автомобили.

„Фолксваген“ ги паркирал таму и чека одобрение од американската влада за да изврши дополнителни тестови и поправки на овие возила за да се исполнат моментално важечките еколошки стандарди за издувните гасови.

Сепак, големо прашање е дали за тоа ќе добијат дозвола, а и да добијат, сосема е извесно дека нема да смеат да ги продаваат тие автомобили на територијата на САД, па „Фолксваген“ ќе мора да ги транспортира во некоја друга земја во светот. Како и да е, како и да е решението, потребни се многу пари.

За купување на овие возила, плаќање казни и обештетување, „Фолксваген“ потрошил повеќе од 25 милијарди долари вкупно во САД за аферата „Дизелгејт“.

Вкупно „Фолксваген“ требаше да купи околу 500.000 спорни дизел автомобили. Во текот на 2017 година се купени околу 335.000 возила, од кои само 13.000 се предадени, а 28.000 се уништени. Значи, во моментов има 294.000 преостанати автомобили на гробиштата на Америка.

Скандалот со емисиите на гас „Фолксваген“, познат како „Дизелгејт“ или „Емисинсгејт“ започна во септември 2015 година, кога Агенцијата за заштита на животната средина на САД издаде известување за прекршување на Законот за чист воздух до германскиот производител на автомобили „Фолксваген груп“.

Ли: Австралија треба да ги остави настрана несогласувањата со Кина

Премиерот на Кина, Ли Кечијанг денеска вети нова двојка џиновски панди за зоолошка градина и ја повика Австралија да ги остави настрана несогласувањата со Пекинг.

Ли доцна синоќа пристигна во главниот град на сојузната држава Западна Австралија, Аделаида. Во Западна Австралија се произведува најголемиот дел од австралиското вино извезено во Кина, откако во март беа укинати царините, поради кои беше прекината трговијата во 2020 година.

Посета на Ли во Австралија е фокусирана на дипломатијата на пандите, обновувањето на трговските и дипломатските врски откако Кина ги рестартираше односите во 2022 година. Билатералните односи помеѓу Пекинг и Канбера беа нарушени за време на деветгодишното владеење на претходната конзервативна австралиска администрација.

Шефицата на австралиската дипломатија, Пени Вонг истакна дека посетата на Ли е резултат на „двегодишната многу фокусирана и трпелива работа на оваа влада за стабилизирање на односите и отстранување на бариерите во трговијата“.

- Ќе соработуваме кога можеме, нема да се согласуваме кога треба и ќе работиме на заштита на нашите национални интереси, посочи Вонг.

Ли синоќа по пристигнувањето во Австралија потенцира оти односите помеѓу Кина и Австралија по период на подеми и падови се вратиле на правиот пат.

- Историјата докажа дека заемното почитување, барањето заеднички јазик и ставањето настрана разликите, како и заемно корисната соработка се вредни искуства во развојот на кинеско-австралиските односи, наведе Ли.

Додека премиерот на Австралија, Ентони Албанез најави дека со Ли ќе разговара за неодамнешните судири меѓу воените сили на двете земји во Јужно Кинеско Море и Жолто Море.

Ли во Австралија допатува од Нов Зеланд, а неговата турнеја низ регионот ќе заврши во Малезија.

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

 Киев утре ќе одржи мировни преговори со Русија ако Москва се повлече од целата украинска територија, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски по завршувањето на дводневната мировна конференција во Швајцарија.

- Но, Владимир Путин нема да стави крај на војната. Затоа, мораме да го спречиме со какви било средства, било воени или дипломатски. Западната помош не беше доволна за да се добие војната, но самитот покажа дека меѓународната поддршка за Украина не слабее, посочи Зеленски.

притисни ентер