Постигнат договор за измени на законодавството на ЕУ за полициска соработка

Договорот ќе ја зголеми безбедноста на европските граѓани, бидејќи полициите ќе може брзо да извршат пребарување за ДНК податоци, отпечатоци од прсти, фотографии од лица, регистрации на возила и полициски досиеја во базите .

Преговарачите на Советот на ЕУ, претставени од шпанското претседателство со Унијата, и на Европскиот парламент доцна синоќа постигнаа политички договор за измени на законската регулатива за полициска соработка на блокот, во делот што би овозможил автоматска размена на податоци во справувањето со криминалот.

По постигнувањето на договорот за содржината на законскиот текст, шпанскиот министер за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка Гомез истакна дека тој ќе овозможи зајакнување на борбата против криминалот, што претставува заеднички интерес и одговорност на земјите членки на ЕУ.

- Договорот ќе ја зголеми безбедноста на европските граѓани, бидејќи полициите ќе може брзо да извршат пребарување за ДНК податоци, отпечатоци од прсти, фотографии од лица, регистрации на возила и полициски досиеја во базите на органите за спроведување на редот низ Европа, истакна Гомез.

Постоечката законска рамка, како што јави дописникот на МИА од Брисел, им овозможува на истражните органи да ги користат националните бази на податоци на другите земји членки на ЕУ во делот на отпечатоци од прсти и податоци за ДНК и за регистрација на возила и доколку се најде „совпаѓање“, тие потоа можат да побараат детални информации од нивните странски колеги.

Со договорените измени се предвидува автоматска размена на информации во рок од 48 часа и се проширува опсегот до информации со пристап и до фотографии на лица и полициски досиеја. Освен тоа, доколку дозволува националниот закон на земјата членка, ќе биде можна проверка на сите достапни податоци при потрага по исчезнати лица или за идентификација на човечки останки.

Измените предвидуваат и модернизација на техничката инфраструктура за размена на информации и воспоставување врски помеѓу земјите членки, како и со Европол, за пристапот до податоци.

Истовремено, се зајакнува и улогата на Европол, кој ќе има можност да пребарува во национални бази на податоци на членките на ЕУ со цел проверка на информациите добиени од трети земји.

Целта на предлогот за измена на законодавството за полициска соработка е да се зајакне, рационализира и олесни размената на информации меѓу земјите членки и со Европол и да им се обезбедат на истражните органи подобрени алатки за борба против криминалот.

Договорот текст сега ќе биде доставен на одобрување до Советот на постојаните претставници на земјите членки на Унијата (Корепер), по што тој треба формално да биде усвоен и од Советот на ЕУ и од Европскиот парламент.

Жена дошла во болница окована во синџири, на полицијата ѝ открила детали за ужасот

Неименуваната 40-годишна жена успеала да се оттргне од претходно осуден педофил од Шпанија и се појавила во болница со модринки на лицето и синџири околу вратот.

Лекарите од болницата „Свети Јаков“ останале во шок кога здогледале жена на која рацете и вратот ѝ биле врзани со синџири, објави Дејли Меил.

Имено, жената на полицијата ѝ рекла дека била во болница за да посети хоспитализиран пријател, а откако заминала, мажот ѝ понудил да ја повози до дома. По пат ѝ рекол дека мора да застанат кај неговата куќа за да ги земат потребните работи.

Ја повикал да влезе во неговата куќа, а откако ја затворил влезната врата, ја претепал до смрт, пишува Олив прес.

Исто така, жената изјавила дека се онесвестила од тепањето, а кога дошла на себе видела дека има синџири околу вратот и рацете. Напаѓачот се обидел да ја удави, а кога не успеал, почнал да ја навредува и тепа.

Жената успеала да побегне низ прозорецот кога оценила дека напаѓачот не гледа. За помош се обратила кај член на семејството кој веднаш ја однел во болница.

Осомничениот маж, претходно осуден педофил, по пријавата веднаш е уапсен, а моментално се наоѓа во притвор каде ќе го чека натамошна истрага за случајот.

Осомничениот и претходно бил осуден за киднапирање и малтретирање на деветгодишно девојче во Бургалеса, објавија локалните медиуми.

Ѝ посветил бизарна тетоважа на девојката, сите му се смеат- снимката има 13 милиони прегледи

Момче стана вирална сензација откако на TikTok се појави видео на кое се тетовира во студиото Betty Zoo Tattoo Studio во Копенхаген.

Момчето решило да направи уникатна тетоважа како почит кон својата девојка, а видеото е прегледано повеќе од 13 милиони пати.

На видеото може да видите како девојката го гризе за рака, а тетоважата потоа со мастило ги црта трагите од нејзиниот гриз. Резултатот е, хм, што е, и не требало многу време за луѓето да почнат да се потсмеваат во коментарите.

@bettyzootattoo Bite Mark tattoo #fyp #bf #tattoo #bitemarktattoo #foryou #trending #onthisday #fypviralシ ♬ My Love Mine All Mine - Mitski

„Која е најглупата тетоважа што можете да ја смислите? прашал тиктокер, а друг додал: „А што кога ќе раскинете?“

„Најглупавата идеја за тетоважа...сакам таква“, „Ова е навистина лоша идеја“, „Не можам да замислам полоша тетоважа“, „Едвард Кален би го сакал ова“, „Зошто?“, се некои од коментарите. Сепак, имало и такви на кои овој потег им бил „сладок“.

Иги Азалеа годинава заработи рекордни 48 милиони долари од разголени снимки на OnlyFans (ФОТО)

Од Бела Торн и Карди Би, до Кети Прајс и Дри де Матео од серијата Sopranos, има многу ѕвезди на OnlyFans, еротска платформа која беше основана во 2016 година.

Но, кој заработи најмногу оваа година? Можеби ќе бидете изненадени од она што го откри извештајот на LELO.

Поранешната девојка на Канје Вест, Амбер Роуз моментално е на петтото место и досега има заработено импресивни 26 милиони долари на платформата (каде што наплаќа месечна претплата од 5 долари).

Поранешната ѕвезда на Дизни, Торн заработи 32 милиони долари.

На третото место е Блек Чајна, која откако наплатуваше 19,99 долари месечно за гледање содржини, заработи 35 милиони долари - но ја деактивираше својата сметка во март.

На второ место е раперката Карди Би, која неодамна заработи дополнителни 10 милиони долари, со што нејзината вкупна заработка достигна неверојатни 45 милиони долари.

На прво место е австралиската раперка Иги Азалеа - која две години нема издадено нова музика.

Раперката досега заработила 48 милиони долари на OnlyFans, а тоа го направила за помалку од една година откако го отвори својот профил. 33-годишната раперка се приклучи на платформата дури во јануари, додека, на пример, Карди Б е на OnlyFans од 2020 година.

Други познати личности кои се на врвот на листата богати на OnlyFans се Тајга, Крис Браун и Остин Махон.

Зборувајќи за тоа кога се приклучи на OnlyFans претходно оваа година, Иги (вистинското име Аметист Амелија Кели) рече дека не знаела дека може да биде толку креативна на платформата. „Да се ​​признае, никогаш не знаев дека OnlyFans е место каде што можам да бидам креативна, па не очекував дека ќе работам со нив на мојот најголем проект досега“, изјави таа за Variety.

„Откако навлегов подлабоко во тоа што значи да се има OnlyFans, сфатив дека тоа е совршена платформа за лансирање на мултимедијален концепт“, додаде таа.

притисни ентер