Поранешна „Плејбој“ зајачица ќе сведочи против Трамп- ќе го испрати ли во затвор? (ВИДЕО)

Поранешната „зајачица“ на Плејбој, Карен Мекдугал (53) ќе може да сведочи на судењето на Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, кој е обвинет дека платил пари за кампањата на Сторми Даниелс, поранешна порно ѕвезда, за да молчи за нивната афера.

За време на изборот на поротата за судењето во судот во Менхетен, судијата Хуан Мерџан одлучи дека Карен може да сведочи против Трамп.

Како што пренесува Dailymail, поранешната манекенка на Плејбој тврди дека имала афера со Трамп која траела десет месеци и дека пет месеци пред претседателските избори во ноември 2016 година, компанијата „American Media Inc“, која го издава познатиот таблоид „National Enquirer “, ѝ платил 150.000 долари за признание, но дека нејзината приказна никогаш не била објавена. Оваа афера стана позната на пошироката јавност подоцна во 2016 година кога Карен даде интервју за „Волстрит џурнал“. Трамп постојано ги негираше нејзините наводи. Исплатата на Карен Мекдугал не е предмет на кривична истрага, но обвинителите веруваат дека нејзиното сведочење ќе го утврди моделот на однесување на Трамп. Тод Бланч, адвокатот на поранешниот претседател, се обидува да ги оспори овие наводи под изговор дека се работи за приватен семеен живот.

Судијата Мерџан изјави дека поротата нема потреба да биде информирана за периодот кога се случила оваа наводна афера. Карен Мекдугал тврди дека таа и Трамп имале афера во период од десет месеци додека неговата трета сопруга Меланија била во друга држава. Во едно интервју од минатата година, таа истакнала дека ова не била случајна афера:

- Јас бев заљубена во него и тој во мене. Го знам ова затоа што постојано ми кажуваше колку ме сака. Ќе ми речеше „Ти си моја и те сакам“. Не се криевме од неговите пријатели. Во јавноста ме прикажуваат како незадоволна жена, но јас не сум тоа – изјавила Карен и открила како завршила аферата:

-Размислував како да излезам од таа врска. Еден роднина дојде во градот и излеговме во еден бар и таму запознав еден прекрасен човек по име Брус.

Тоа е холивудската ѕвезда Брус Вилис, со кого Карен била фотографирана неколку месеци подоцна на одмор во Италија. Двајцата биле во врска шест месеци.

- Не го изневерив Трамп. Зошто би останала со оженет, кога Брус беше фин и слободен – додала поранешната „зајачица“.

Компанијата „American Media Inc“ призна дека нејзините исплати на Карен Мекдугал биле направени за да му помогне на Трамп во изборната кампања. Ова е добро позната практика на „фати и убиј“, која спречува несаканите приказни да излезат во јавноста. Мајкл Коен, поранешен адвокат на Трамп, кој бил вклучен во плаќањето на Сторми Даниелс, снимил разговор со клиент кој разговарал за исплата на Карен Мекдугал. Во еден момент од видеото Трамп прашува - Колку треба да платиме за ова, 150? , мислејќи за 150.000 долари. Доколку биде осуден, Трамп се соочува со четири години затвор.

Карен пораснала во Мичиген. Таа била едно од петте деца во семејството. Работела како воспитувачка во предучилишна установа кога, по операцијата за зголемување на градите, се пријавила на шоу за костими за капење. Таа модна ревија ѝ го отворила патот до Плејбој, каде што била избрана за „зајачица“ во декември 1997 година, а набрзо освоила и награди за најдобар модел во 1998 и 2001 година. Ѝ ги отстраниле имплантите на градите во 2016 година поради здравствени проблеми . Трамп и таа, наводно, се сретнале на забава организирана од Хју Хефнер во неговата палата во Лос Анџелес.

- Цела вечер ме следеше како кученце на таа забава - изјавила Карен во претходно интервју.


Русија започна вежби со тактичко нуклеарно оружје

Руските сили ја почнаа првата фаза од вежбите кои вклучуваат „практична обука за подготовка и употреба на нестратегиско нуклеарно оружје“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Претседателот Владимир Путин ги нареди вежбите претходно овој месец. Москва ги поврза со, како што ги нарече, „милитантни изјави“ на западните официјални лица за кои рече дека претставуваат безбедносна закана за Русија.

Руското Министерство за надворешни работи ги цитираше коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон, кој ја покрена можноста за испраќање европски сили да се борат против Русија во Украина, и британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, кој рече дека Украина има право да користи оружје обезбедено од Лондон за напад на цели во Русија.

Безбедносните аналитичари велат дека вежбата е предупредување на Путин до Западот повеќе да не се вклучува во војната во Украина, на која ѝ испорачува оружје и разузнавачки информации, но се воздржаа од испраќање војници.

Министерството за одбрана соопшти дека во првата фаза од вежбата се вклучени ракетите Искандер и Кинџал.

Вежбите се одржуваат во Јужниот воен округ на Русија долж украинската граница и делови од Украина кои се под контрола на Русија.

Белорусија, каде Русија распореди тактичко нуклеарно оружје минатата година, исто така ќе биде вклучена во вежбите, соопштија двете земји.

Тактичкото или нестратешкото нуклеарно оружје е помалку моќно од стратешкото оружје дизајнирано да збрише цели непријателски градови, но сепак има огромен деструктивен потенцијал.

Ѓорѓиевски: “Вардар” мора да постои - обезбедена поддршка за баражот

За ФК “Вардар” пред најважниот натпревар оваа сезона, е обезбедена финансиска поддршка од градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски. 

На денешниот тренинг на тимот тој лично на “Вардар”, Вардарци и Комити им даде збор дека за многу брзо време работите ќе се променат на подобро, и “Вардар” никогаш повеќе нема да биде во оваа ситуација.

-“Вардар” е душата на Скопје и како еден од нив, ќе го дадам и последниот атом од мене за да се одржи клубот. Како и во минатото, така и сега во пресрет на баражот во недела, обезбедени се финансиски средства за да опстои нашата гордост. “Вардар”, Вардарци и Комити не се оставени сами на себе. Мојата подадена рака ќе стои секогаш тука за нив. И да, ќе одиме на врвот - таму каде што припаѓаме! А во една блиска иднина, за многу брзо време кога работите ќе се променат на подобро, “Вардар” никогаш повеќе нема да биде во оваа ситуација. Го имате мојот збор!

Се гледаме во недела, во 17 часот на стадионот во Струмица.ФК ВАРДАР : ФК ДЕТОНИТ ПЛАЧКОВИЦА! За Вардар, за нашето славно минато и блескава иднина-истакна градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, кој и минатата година, пред историскиот натпревар со Кавадарци му обезбеди финансиска поткрепа на спортската гордост на Скопје, “Вардар”, соопштуваат од општината.

ДИК: Заврши прегласувањето на болните и немоќни лица, затворениците и лица во центрите за грижа

Денес заврши прегласувањето на болните и немоќни лица, лицата кои издржуваат казна затвор и лицата сместени во центрите за вонсемејна грижа а кои припаѓаат на избирачките места каде што се поништи гласањето за парламентарните избори.

Денес заврши прегласувањето на болните и немоќни лица, лицата кои издржуваат казна затвор и лицата сместени во центрите за вонсемејна грижа а кои припаѓаат на избирачките места каде што се поништи гласањето за парламентарните избори спроведено на 8 мај 2024.

Вкупно 45 лица пријавени како болни или немоќни имаа право на глас на избирачките места каде се одвива прегласувањето во Желино, Крушево, Охрид, Долнени и Струга.

На ИМ 2101 во Желино гласале сите 4 лица кои биле запишани како болни или немоќни.

На ИМ 1194 Крушево од 20 запишани лица гласале 18 а на ИМ 1202 Крушево гласале сите 6 запишани лица.

На ИМ 1272 Охрид, правото на глас денес го искористиле двете запишани лица во посебниот извод од Избирачкиот список .

На ИМ 1470 Долнени во кое имаше запишано 7 лица како болни или немоќни и на ИМ 1470/1 Долнени со запишани 2 лица, сите го искористија правото на глас.

На ИМ 1844 Струга, сите 4 лица запишани како болни или немоќни гласаа денес во текот на денот.

Гласањето заврши и за лицата кои се на издржување казна затвор како и за лицата кои се сместени во центрите за вонсемејна грижа.

Сите 5 пријавени лица за гласање во затворите во Прилеп и Шуто Оризари денес гласаа во објектите каде престојуваат, а и двајцата пријавени гласачи во центрите за вонсемејна грижа во општините Карпош и Битола, денес го остварија своето право на глас

Гласањето се одвиваше непречено, без пријавени нерегуларности.

Државна Изборна Комисија

притисни ентер