Поранешна НБА ѕвезда му помага на Њујорк за да добе 10 милиони маски од Кина

Поранешната sвезда во НБА лигата, Стефон Марбери, постигна договор со еден кинески производител на маски, да купи 10 милиони маски по разумна цена за градот Њујорк, кој е жариште на пандемијата на коронавирус во САД.

„Што и да се случи, јас сум од Бруклин“, изјави поранешниот американски кошаркар кој сега работи како тренер во клубот во Пекинг, „Кралски борци“.

 „Да се ​​биде во можност да му помогнам на Њујорк е важно за мене и тоа го допира моето срце“, додаде поранешниот кошаркар на Њујорк Никс.

Договорот со Марбери треба да обезбеди маски за безбедносните работници и персоналот на градските болници, мобилизирани за борба против пандемијата што досега зарази над 121.000 луѓе во САД,од кои повеќе од половината во Њујорк. Таму, како и на други места во светот, лекарите и здравствените работници се соочуваат со недостиг на опрема.

„Знам колку е важно да имате маски во овој период“, рече Марбери, додавајќи дека тој купил заштитни маски по разумна цена.

Според „Њујорк пост“, цената на секоја маска ќе изнесува 2,75 долари, а два милиони маски треба да пристигнуваат неделно за период од пет недели. Сегашната цена на ваквите маски во Њујорк е помеѓу седум и осум долари.

притисни ентер