Поранешен белоруски полицаец на суд во Швајцарија поради противниците на Лукашенко

Поранешен белоруски полицаец на суд во Швајцарија поради исчезнувањето на противниците на Лукашенко.

Во Швајцарија денеска почнува судскиот процес против поранешен припадник на елитната белоруска полициска единица, наводно одговорен за исчезнувањето на политичките противници на претседателот Александар Лукашенко пред речиси четвртина век.

Јури Гаравски (44) ќе се појави пред судот во североисточниот швајцарски кантон Сент Гален, и беше обвинет за исчезнување на тројца од главните политички противници на Лукашенко во 1999 година.

Поранешниот министер за внатрешни работи Јури Захаренко исчезна во мај истата година, а во септември исчезнаа и поранешниот вицепремиер Виктор Гончар и неговиот близок пријател, претприемачот Анатолиј Красовски.

Случајот е невообичаен затоа што Гаравски даде сензационално интервју за германските медиуми во 2019 година во кое рече дека е припадник на специјалните сили на белоруското Министерство за внатрешни работи, кое, како што рече, ги егзекутирало тројцата исчезнати мажи 20 години претходно.

Постапката е исто така без преседан бидејќи е првпат на белоруски државјанин да му се суди за присилно исчезнување под таканаречената општа надлежност, што овозможува гонење на одредени тешки кривични дела, без оглед на тоа каде се извршени. Тоа ќе биде и прво судење поради присилно исчезнување во Швајцарија.

Во 2021 година, невладината организација TRIAL International, која се бори да обезбеди воените злосторства да не останат неказнети, Меѓународната федерација за човекови права (ФИДХ) и белоруската организација Вјасна поднесоа кривична пријава против Гаравски откако беше потврдено дека тој се населиле во Сент Гален.

Семејствата на жртвите поднесоа посебна жалба истиот ден.

Прво реми на ЕУРО2024, Данска и Словенија одиграа 1-1

Данска и Словенија го одиграа вечерва првиот натпревар на ЕВРО2024 кој заврши без победник, ремизирајќи 1-1 во воведниот натпревар во групата Ц.

Данска, на дуелот во Штутгарт кој од трибините го следеа 60.449 гледачи, поведе во 17 минута со голот на Ериксен.

Словенија избегна стартен пораз во групната фаза со голот на Јанжа во 77 минута.

Првото коло во групата Ц ќе биде комплетирано вечерва со дуелот меѓу Англија и Србија.

Принцезата Кејт за прв пат во јавноста по објавата дека боледува од рак

Британската принцеза Кејт Мидлтон е видена во јавноста за прв пат по шест месеци, откако во март објави дека боледува од рак.

Принцезата е фотографирана во автомобил како пристигнува во Бакингемската палата за да го прослави роденденот на кралот Чарлс, пишува Mirror.

Таа на прославата пристигнача заедно со синот Џорџ и нејзиниот сопруг принцот Вилијам, пренесува Танјуг.

Во Велика Британија се славеше официјалниот роденден на кралот Чарлс, а на парадата „Trooping the Color“ што по тој повод ќе се одржи во Лондон ќе учествуваат повеќе од 1.400 војници, 400 музичари и 200 коњи.

Кралското семејство беше собрано на балконот на Бакингемската палата над кој ќе прелетаат повеќе од 30 воени авиони, пишува Мирор.

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

 Германскиот производител на спортска опрема Адидас истражува огромен скандал со наводна корупција во Кина, проценет на неколку стотици милиони евра, а осомничените се локални вработени во групацијата, објави денеска британскиот весник Фајненшл

Во писмо, наводно напишано од „вработени во Адидас во Кина“, се именувани неколку кинески вработени, вклучително и извршен директор, во одделот за маркетинг буџет на компанијата.

Во документот, кој кружеше на кинеската социјална мрежа во текот на јуни, се наведува дека корупцискиот скандал „тежи“ 250 милиони евра.

Британскиот весник наведува дека документот го обвинува персоналот на Адидас за примање поткуп од даватели на услуги овластени од германската групација.

Менаџер на „Адидас“ во Кина е обвинет дека примил „милиони готовина од добавувачите, како и имот, вклучително и недвижен имот“.

Адидас, кој влезе на пазарот во Кина во 1997 година, во минатото се прошири на повеќе од 10.000 продавници. Сепак, последниве години, Адидас се соочи со подемот на локални брендови, вклучувајќи ги Анта и Ли Нинг.

притисни ентер