Поради проблеми со срцето почина Амди Бајрам

На 64 годишна возраст почина Амди Бајрам.

Од неговата партија Сојуз на Ромите од Македонија (СРМ) за Канал 5 јавуваат дека тој на 64 годишна возраст починал во клиниката Филип II поради проблеми со срцето.

Илиевски: Битола заслужува човек без партиски багаж,човек кој ќе работи за доброто на граѓаните

Здравствениот профитер и актуелен советник во Општина Битола треба да им одговори на битолчани што сработи во изминатите 4 години во Советот на општината, рече Методија Илиевски, кандидат за советник од редовите на СДСМ и коалицијата. 

За жал нашите сомнежи дека цел негов мандат го преспал секојдневно се потврдуваат. Се покажа дека нема основни познавања од фукнционирањето на локалната самоуправа, можеби токму и поради тоа неговата програма се состои од празни флоскули, без конкретни проекти.

Што да очекуваат битолчани од актуелен советник во Општина Битола кој сам си признава дека за прв пат во кампањта се запознава со проблемите на битолчани?

Кој не го знае ниту бројот на училиштата, градинките, капацитетите на противпожарната единица и здраствените центри во својот град.

Господина Коњановски, што работевте во изминатите 4 години во советот на Општина Битола?

Дали мислите дека како советник сте ја оправдале довербата на битолчани со настапи во советот кои можат да се избројат на прсти?

Сакаме и овде јавно да ве прашаме дали ви сметаат реконструирани училишта со одблокирани сметки за кои вие во советот на Општина Битола гласавте против или преферирате блокирани и уништени образовни институции како што беа 12 години во времето на вашиот ментор Владимир Талески кој толку ревносно го фалите?

Дали можеби ви сметаат успешни спортски клубови во Битола за кој исто така гласавте против или повторно преферирате уништени и задолжени спортски клубови кои се борат за опстанок во втората лига како што беше во времето на Владимир Талески. Патем не радува фактот што макар во кампања и за политички цели, конечно ги посетивте трибините на спортската сала за сам да се уверите за напредокот на спортот.

Дали не се согласувате и со субвеционирањето за купување на над 2700 инвертер клими за нашите сограѓани за кои исто гласавате против?

Наведете барем една добра работа која сте ја поддржале во изминатите 4 години за доброто на битолчани.

Од ова можи да се заклучи само едно, сите одлуки кои се носеа во корист на битолчани вие ги преспавте или гласавте против.

Со тоа уште еднаш се потврдува загриженоста на битолчани, дека вие ниту им го мислите нивното добро, ниту можите да се одважите како индивидуа и да превземите одлуки без амин од ДПМНЕ.

20 години вие со најтесната ваша фамилија и опкружување сте во политика барајќи шанса повторно да го разграбате и унишите нашиот град.

Битола заслужува човек без партиски багаж, човек кој ќе работи за доброто на граѓаните, а не за партијата и фамилијата.

Затоа да се обединиме сите заедно и конечно да ги испратиме вечните политичари во политичка пензија,се наведува во партиското соопштение.

Регистрирани се 436 новозаразени со Ковид-19 , починале 7 лица во изминативе 24 часа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 203, Битола – 24, Куманово и Кавадарци – по 22, Велес и Штип – по 21, Прилеп – 19, Кочани – 16, Тетово – 12, Пробиштип – 9, Охрид – 8, Неготино и Свети Николе – по 6, Кичево, Крива Паланка и Делчево - по 5, Струмица и Берово - по 4, Гевгелија, Кратово и Дојран – по 3, Гостивар , Радовиш, Ресен, Виница, Валандово и Демир Хисар - по 2, Струга, Крушево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 321 оздравени пациент од: Скопје – 145, Куманово – 32, Штип и Прилеп – по 20, Велес – 17, Кочани – 14, Кавадарци – 12, Битола – 9, Крива Паланка – 8, Струмица – 6, Кичево и Гевгелија – по 5, Тетово и Кратово – по 4, Пробиштип – 3, Свети Николе, Гостивар, Ресен, Виница, Крушево, Дебар и Богданци – по 2, Радовиш, Валандово и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (66г,69г и 86г) и по едно починато лице од Кавадарци (79г), Охрид (76г), Демир Хисар (17г) и Штип (73г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 01.09.2021 година до 22.10.2021 година. Регистрирани се 2 починати лица од Гостивари по едно починато лице од Кочани и Кичево на возраст од 55 до 86 години, од кои 2 се починати во болнички услови а 2 во домашни услови.

Направени се 2.732 тестови преку: ИЈЗ-258, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-50, ЦЈЗ Прилеп-29,

ЦЈЗ Тетово–52, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–160, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-132, Биотек-129, Систина-59, лабораторија Лаор-71, Синлаб-8, Ремедика-16, Плодност–36, Генеа-9, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-21, Ели Медика-31, Ројал Медика –15, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.192.

Досега во земјата се направени вкупно 1.375.566 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 201.292, бројот на оздравени пациенти е 187.695, на починати е 7.098, а бројот на активни случаи изнесува 6.499.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 88111, Активни 3258

Куманово 12217, Активни 445

Тетово 10992, Активни 127

Прилеп 9427, Активни 256

Гостивар 8000, Активни 23

Битола 7402, Активни 231

Велес 6760, Активни 332

Кавадарци 6249, Активни 220

Охрид 6150, Активни 199

Штип 6122, Активни 207

Струмица 5905, Активни 134

Кичево 4089, Активни 69

Струга 3839, Активни 43

Кочани 3546, Активни 177

Гевгелија 2546, Активни 82

Неготино 2377, Активни 45

Свети Николе 2003, Активни 82

Крива Паланка 1621, Активни 137

Радовиш 1590, Активни 46

Ресен 1585, Активни 43

Дебар 1453, Активни 3

Берово 1237, Активни 25

Делчево 1158, Активни 38

Виница 1086, Активни 35

Пробиштип 1007, Активни 60

Валандово 852, Активни 24

Кратово 642, Активни 31

Богданци 584, Активни 25

Крушево 547, Активни 14

Демир Хисар 483, Активни 34

Македонски Брод 477, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 357, Активни 41

Пехчево 320, Активни 4

Дојран 148, Активни 6

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Заев: Да се обединиме и заедно да сработиме за подобар живот во секое семејство

Народе мој, видовте како работи Влада која не ги дели луѓето. После 20 години, прашањата од Охридскиот договор се целосно спроведени. 

Нема веќе изговори. Доста беше „повеќе за оваа страна, помалку за другата страна". Се гради секаде, силно, од двете страни на Вардар. А над Вардар градиме мостови, ваши, наши, на сите, заеднички. Нема повеќе злоупотреба на етничките односи заради дневна партиска политика, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук профил.

– Сега ни останува само едно: заеднички да работиме за децата да ни останат овде, да живеат овде и да работат и просперираат тука, во својата земја. Тоа значи да се обединиме и заедно да сработиме за повеќе работни места, за почиста животна средина, за квалитетни услуги за секој човек, за повеќе пари во секое семејство. За подобар живот, порача премиерот Заев.

притисни ентер