Поповиќ: Јубилејното издание на „Охридско лето" би се одржало на 4 август

Јубилејното 60. издание на „Охридско лето" годинава првпат од основањето на Фестивалот ќе се одржува во термин различен од вообичаениот и согласно условите наметнати од епидемијата на коронавирусот.

Според плановите, најреномираната музичко-сценска манифестација во земјава за оваа година е планирано да се одржува од 4 август – роденденот на „Охридско лето", зависно од ситуацијата со епидемијата на Ковид-19, до крајот на месец август.

Наташа Поповиќ, директор на Националната установа „Охридско лето" за МИА истакна дека подготовките за одржувањето на годинешното фестивалско издание течат непречено, но со забелешка оти многу работи зависат од тоа како ќе се одвиваат работите поврзани со епидемијата.

– За жал оваа година јубилејното „Охридско лето" поради епидемијата планираме да се одржува во август, со тоа што како термин за свеченото отворање на Фестивалот би бил 4 август и секако согласно препораките од надлежните институции за тоа на кој и каков начин ќе биде одржана манифестацијата. Фестивалското издание ќе биде со скратена програма, со оглед што отворањето нема да биде на 12 јули, така што доколку бидат реализирани нашите планови за отворањето за 4 август фестивалот би траел некаде до крајот на месецот, со предвидени околу 25 содржини, рече Поповиќ.

Заради поголема безбедност на вљубениците во музичката и сценската уметност, предвидените настани на „Охридско лето ќе се организирааат претежно на отворените сцени како Античкиот театар, Долни Сарај, и Предворјето на „Света Софија", помал број концерти во катедралната црква со строго ограничен и редуциран број влезници.

Поповиќ рече дека комуникацијата со уметниците за кои е предвидено да бидат дел од годинешното „Охридско лето" се одвива отежнато, но рече дека тие не ги откажуваат предвидените настапи, и изрази уверување дека ќе дојдат и ќе настапат на Фестивалот.

За тоа како ќе се реализира годинешното фестивалско издание најавена е средба на претставници на Управата на „Охридско лето" со покровителот на манифестацијата – претседателот Стево Пендаровски, како и со ресорното Министерство за култура, околу тоа точно како ќе се одржува Фестивалот.

– Следователно на тоа ќе биде и соопштена и фестивалската програма. Истата е речиси целосно изготвена, со уметниците и во музичкиот и сценскиот дел сме во постојана комуникација, но сепак споредбено со изминатите фестивалски изданија кога програмата беше целосно изготвена некаде во мај, оваа година таа ќе биде соопштена дополнително, повторувам, сето поради актуелната ситуација, рече Поповиќ.

За оваа година планирани се настапи на врвни домашни и светски имиња. Без да се соопштуваат имиња, беше истакнато дека оваа 2020 година е 250-годишнината од раѓањето на големиот композитор Лудвиг Ван Бетовен така што и музичката програма на престојното фестивалско издание на „Охридско лето" во голем дел ќе биде посветена токму на негови познати музички дела./МИА

Полицијата во Минск користи ласерски пушки против демонстрантите (ВИДЕО)

Полицијата во Минск користела ласери и светлечки гранати за да ги растера демонстрантите собрани во западните предградија на Минск, јавува дописникот на ТАСС.

Околу 500 луѓе, претежно млади, се собраа во центарот на Минск.

Белорусија ги одржа претседателските избори на 9 август, а според првичните резултати, претседателот Александар Лукашенко доби поддршка од 80,08 проценти.

По објавувањето на резултатите, избувнаа протести во Минск и неколку други градови.

Властите на Белорусија објавија дека околу 2.000 незадоволни граѓани се уапсени за време на протестите против изборната победа на претседателот Александар Лукашенко.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека повредени се 21 припадник на полицијата и безбедносните служби, од кои петмина биле хоспитализирани.

Од друга страна, претходните два дена загинаа двајца демонстранти , едниот прегазен од полициско возило , а на другиот му експлодирала направа од домашно производство во рацете.

Не платила за чистење смет, ѓубраџиите и се одмаздиле (ВИДЕО)

Браќа кои се занимавале со отстранување на отпад и чистење  куќи се одмаздиле на клиент која, наводно, одбила да плати за нивната работа, истоварувајќи камион полн со ѓубре пред нејзиниот влез.

Џонатан Морган (31) и неговиот брат Калум (27) од Кардиф, во Велс се одмаздиле на жена која не сакала да им плати за услугата. Браќата кои работат на отстранување на отпадот од Кардиф и расчистување на куќите, на 20 јули отстранувале стар мебел и отпад два часа и побарале 120 фунти за нивната работа, пренесува The Sun.

Меѓутоа, откако не платила до следниот ден, тие се вратиле во куќата и го истуриле ѓубрето по патеката.

„Ова им се случува на клиентите кои не плаќаат. Тие добиваат поврат на средства. Бесплатно е“, вели Калум во снимката пред Џон да го растовари отпадот. Еве како изгледаше тоа.

Браќата велат дека тие наплатиле 120 фунти за работата и велат дека станувало збор за работа од 200 фунти. Додаваат дека се чинела како пристојна дама која објаснила дека нема многу пари, па решиле да и наплатат само за да не бидат во загуба.

„Не требаше да заработиме, само сакавме да и помогнеме“, велат тие.

Францускиот премиер предупредува дека епидемијата оди во погрешна насока

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска изјави дека стапката на инфекција со коронавирус во Франција се движи во погрешна насока и дека е потребно заедничко дејствување на национално ниво зашто ситуацијата ќе излезе од контрола.

,,Јавноста станува несовесна”, предупреди премиерот, откако беа пријавени скоро 5.000 нови случаи на ковид-19 од саботата до вчера, според официјалните бројки. Епидемијата однесе повеќе од 30.000 животи во земјата.

Бројот на позитивни тестови за вирусот се зголеми од околу илјада на ден пред три недели на скоро две илјади на ден сега, рече францускиот премиер за време на посетата на главната болница во Монпелје.

Земјата ќе го премине „прагот на претпазливост“ од 20 случаи на 100.000 жители оваа недела, предупреди тој.

Кастекс рече дека француската влада одлучила да ја продолжи забраната за собирање на повеќе од 5.000 лица до крајот на октомври и ќе подготви нови ограничувања за 20-те најголеми градови за да го спречи ширењето на инфекцијата.

Од локалните власти исто така ќе биде побарано да направат повеќе за да ги охрабрат луѓето да носат маски на јавни места низ целата земја.

,,Секоја недела се спроведуваат над 600.000 тестови во Франција, што е задоволително, но може да се направат повеќе за да се опфатат повеќе лица со симптоми, рече премиерот.

„Ако не дејствуваме заедно, ризикуваме дека повторното ширење на епидемијата ќе биде тешко да се контролира“, рече Кастекс.

притисни ентер