Полска доби старо- нов премиер: Се враќа Доналд Туск

Владата на полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска ја загуби довербата на гласањето во парламентот, со што стави крај на владеењето на неговата национал-конзервативна партија по осум години на власт.

Неколку часа подоцна, парламентот го избра лидерот на центристичката партија Доналд Туск за премиер, отворајќи го патот за нова проевропска влада по осум години бурно национално конзервативно владеење на Партијата на правото и правдата (ПиС), пишува Euronews.

Туск станува премиер речиси два месеци по националните избори на кои победи коалицијата на партии, од левичарски до умерени конзервативци. Партиите учествуваа на одделни избори, но ветија дека ќе работат заедно под водство на Туск за да ги обноват демократските стандарди и да ги подобрат врските со сојузниците.

Владата на полскиот премиер Матеуш Моравјецки претходно денеска го загуби гласањето за доверба во парламентот, со што заврши владеењето на неговата национал-конзервативна партија по осум години на власт.

Гласањето го отвори патот за мнозинството во парламентот да го избере Доналд Туск, центрист, за премиер, улога што тој веќе ја имаше од 2007 до 2014 година.

Транзицијата беше одложена неколку недели од полскиот претседател Анджеј Дуда, кој одлучи да ги задржи своите политички сојузници на функцијата што е можно подолго.

Колективниот гнев против владејачката ПиС доведе до рекордна излезност во централноевропската земја, при што десничарските популисти беа обвинети за долгорочно еродирање на демократијата во земјата и репродуктивните права на жените, додека ја таргетираат ЛГБТ заедницата во Полска.

Очекувањата, сепак, од идната влада се огромни. Плус популистичките националисти ќе останат моќна опозициска сила и ќе продолжат да контролираат неколку државни институции.

„Новата влада ќе мора да се бори секој ден бидејќи PiS... нема да се откаже и ќе продолжи да се бори“, изјави политичкиот аналитичар Јарослав Куис за новинската агенција АФП.

„Тоа ќе биде бараж“ наместо брза промена, тврди тој, бидејќи ПиС назначи сојузници низ целата земја во судството и во политичките тела кои аналитичарите ги нарекуваат „пајажина“.

Претседателот Дуда - чиј претседателски мандат трае до 2025 година - може да го искористи правото на вето на законите усвоени од парламентот. Тој е сојузник на PiS.

Промената на власта има импликации за Украина и ЕУ.

Туск, поранешен лидер на ЕУ, се очекува да ја подобри позицијата на Варшава во Брисел. Неговото водство ќе ги зајакне центристичките, про-ЕУ сили во време кога евроскептиците, како Герт Вилдерс во Холандија, се во пораст.

Полската националистичка влада во заминување првично беше еден од најсилните сојузници на Киев откако Русија ја нападна Украина минатата година. Но, врските се влошија бидејќи економската конкуренција од украинските производители на храна и камионџии ги налути Полјаците кои велат дека нивната егзистенција е загрозена.

Блокадата на полските камионџии на границата со Украина е еден од многуте проблеми со кои Туск ќе мора веднаш да се справи.

Следните денови ќе бидат полни со политички чекори кои ги диктира Уставот.

Алијансата предводена од Туск освои јасно мнозинство на изборите на 15 октомври, но претседателот Дуда му ја даде првата шанса на актуелниот премиер Матеуш Моравјецки да формира влада, што нашироко се смета за тактика за одложување.

PiS ги искористи овие два дополнителни месеци на власт „за да се зајакне институционално и финансиски“, рече аналитичарот Куис.

Десничарите ги поставија своите претставници на чело на различни институции, со често неотповикливи мандати, заедно со националното обвинителство и околу 150 нови судии.

Моравјецки денеска ја претстави новата влада на Сејмот, полскиот парламент, по што следеше гласање за доверба, кое го загуби.

Составена од Граѓанската коалиција (центристи), Третиот пат (христијански демократи) и левицата, коалицијата на Туск има 248 пратеници, во споредба со 194 од ПиС и 18 други од Конфедерацијата (екстремно десничарски).

По интензивните преговори меѓу потенцијалните коалициски партнери, веќе е договорен кабинетот.

Туск има намера да може да ја претставува својата земја на следниот европски самит, в четврток и петок во Брисел.

Новата рекламна кампања на Бајден вредна 50 милиони долари е насочена кон осудата на Трамп

Предизборниот штаб на американскиот претседател Џо Бајден ќе се фокусира кон пресудата за кривично дело на републиканскиот противкандидат Доналд Трамп во кампања од 50 милиони долари пред првата претседателска дебата меѓу двајцата кандидати на 27 јуни

Тоа е еден од најголемите трошоци за рекламирање на кампањата досега и означува голема промена во пристапот на Бајден кон признавањето на вината на Трамп по првичното колебање на претседателот да донесе одлука за ова прашање за да избегне вмешаност во правните проблеми на поранешниот американски претседател.

„Репутацијата е важна“ е слоганот на рекламата од 30 секунди во која се вели дека „овие избори се меѓу осудениот криминалец кој се бори за себе и претседателот кој се бори за вашето семејство“, правејќи спротивставеност меѓу двајцата кандидати.

Видеото ќе се емитува во сите клучни држави, како и во оние каде што републиканците и демократите си разменија пратенички места на последните избори.

На 30 мај, Трамп беше прогласен за виновен од поротата во Њујорк по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи.

-Нечесниот Џо Бајден и демократите го користеа правосудниот систем како оружје против претседателот Трамп, а оваа нова реклама уште еднаш докажува дека лажното судење отсекогаш имало за цел да се меша во изборите, но Американците можат да го сфатат тоа, напиша на социјалните мрежи портпарол на кампањата на Трамп на мрежата „Х“.

Бајден и Трамп остануваат изедначени во анкетите на помалку од пет месеци пред изборите, но Трамп има предност во клучните држави кои ќе одлучуваат за изборите./МИА

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Бостон изутрина на свој терен го победи Далас со 106:88 во петтиот меч од финалето на НБА и по 18-ти пат во историјата стана шампион. 

Најпродуктивен играч на средбата беше домашниот играч Џејсон Тејтум, кој постигна дабл-дабл со 31 поен и 11 асистенции. Кај Маверикс се истакна Лука Дончиќ со 28 поени и 12 скока.

Селтикси серијата ја завршија со 4:1 во победи и сега имаат најмногу шампионски титули во историјата на лигата, надминувајќи ги Лејкерси, кои освоија 17.

Трет на оваа листа е Голден Стејт вориорс кои седум пати победувале во НБА плејофот.

Бостон претходно ги освои титулите во 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976, 1989, 1989, 1984, 1981.

Џејлен Браун беше прогласен за МВП на финалето. Дваесет и седумгодишниот Американец во серијата од пет натпревари имаше просек од 20,8 поени, 5,4 скока и 5 асистенции. /МИА

ДЗР го објави конечниот ревизорски извештај на Агенцијата за вработување

Исплатени 2.8 милијарди денари за паричен надоместок на невработените лица и за активни мерки за вработување

Државниот завод за ревизија изврши ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Агенција за вработување на Република Македонија за 2022 година. Со извршената ревизија за 2022 година изразено е неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи и за усогласеноста со законската регулатива, упатства и воспоставените политики.

Со спроведената ревизија ревизорите утврдиле дека исплатата на средства за паричен надомест во случај на невработеност во 2022 година се во висина од 1.407.710 илјади денари, што претставува 42,62% од вкупните расходи на АВРМ, и во однос на 2021 година исплатениот износ бележи намалување за 116.247 илјади денари.

Со проверка на функционирањето на постапката за остварување на право на паричен надоместок на избран примерок на предмети за 2022 година ревизорите утврдиле дека кај дел од анализираните предмети документацијата е некомплетна, а дел од документацијата се обезбеува или се изготвува по истекот на законски утврдениот рок.

За реализација на вкупно 14 програми и мерки за вработување предвидени со Оперативниот план во 2022 година исплатени се вкупно 1.420.003 илјади денари односно 43% од вкупните расходи на АВРМ. Овој износ бележи зголемување во однос на 2020 и 2021 година и тоа за 148.902 илјади денари во однос на 2020 година, или во однос на вкупните расходи на АВРМ за овој период се јавува зголемување од 4%.

Со анализа на поединечните мерки ревизорите утврдиле дека за три мерки – Субвенционирање на плати, Вработување и раст на правни субјекти и Практикантство за кои е исплатен вкупен износ од 468.126 илјади денари во ОУ1 и ОП2 не се вклучени одредби врз основа на кои ќе се изработат ранг листи на лица на кои ќе им бидат одобрени средства и лица кои ќе бидат одбиени во случај на поголем број на пријавени кандидати при што усвоена е пракса за одобрување на апликациите по принцип прв пристигнат прв услужен.

При распределбата на средства ревизорите утврдиле дека не е почитуван принципот на рамномерен регионален развој на осумте плански региони на начин на кој е дефиниран во ОУ и ОП. Притоа за дел од планските региони се исплаќа повисок износ на средства во однос на утврдените проценти за учество во Одлуката за класификација на планските региони според степенот на развиеноста. Повисок износ е исплатен кај скопскиот плански регион и планските региони во западниот дел од земјата при што во поедини случаи надминувањето е и двапати поголемо, додека за планските региони од централниот и источниот дел на земјата е исплатен понизок износ од утврдената квота со одлуката.

Во делот на административното работење на АВРМ ревизорите утврдиле:

- слабости во делот на пописот на опремата и усогласување со податоците во сметководствената евиденција со фактичка состојба во однос на сметководствената евиденција на залихата на материјали;

- не воспоставен контролен механизам за следење на побарувањата по основ на остварените приходи од неуплатен придонес за вработување и невоспоставена меѓу институционална комуникација за евиденција на пресметана обврска за уплата на сите обврзници

- исплата на додаток на плата заради зголемен обем на работа за кој не постои соодветен законски основ и без утврдени критериуми за избор на вработените лица кои го добиваат овој додаток;

- ангажман на лица вработени на определено време за вршење на редовни работни задачи при што се надминуваат и временските лимити за нивни ангажман;

- интерните контроли во врска користење на средствата доделени за активните мерки за вработување се слаби, при што кај поедини ЦВ не се врши проверка и одобрување од страна на одговорните лица на доставените про-фактури и фактури кои се однесуваат за набавките на материјал/опрема услуги и изградба, дел од средствата се ненаменски потрошени за набавки кои не се поврзани со доставените бизнис планови на корисниците на средствата.

Во делот на Останати прашања ревизорите меѓу другото ги истакнуваат прашањата поврзани со утврдените состојби во делот на недоречености во делот на правната рамка која обезбедува услови за остварување на правата од ПН кои придонесуваат за не воедначена примена во пракса, кои се однесуваат на начинот на пресметка на висината на ПН при работа со неполно работно време и на условите за престанок на правото на ПН, се наведува во соопштението од ДЗР.

притисни ентер