Политико: Тензии меѓу Германија и Полска, Бeрлин разгледува воведување гранични контроли

Германската влада размислува дали да воведе гранична контрола со Полска за да го запре приливот на баратели на азил, но затегнатите односи меѓу двете земји и актуелниот дипломатски спор може да ги искомплицира ваквите планови, пишува „Политико“.

Канцеларијата на германската министерка за внатрешни работи Ненси Фазер вчера објави дека можеби е неопходно да се спроведуваат контроли на полската и чешката граница со цел да се потиснат „криминалните банди“ кои нелегално шверцуваат мигранти во земјата.

Во првите осум месеци од 2023 година во Германија барања за азил поднеле околу 204.000 лица, што е 77 отсто повеќе отколку во истиот период минатата година, наведува „Политико“.

Владата на канцеларот Олаф Шолц е под зголемен притисок да го спречи зголеменото ниво на илегална миграција, во време кога многу баратели на азил влегуваат во земјата преку полската и чешката граница.

Официјални лица во Берлин велат дека владата преговара со Полска и Чешка за воведување привремени гранични контроли.

На политички митинг за време на викендот, Шолц ја поврза актуелната гранична криза со скандалот што ја потресува полската Влада поради наводниот поткуп за издавање визи, само неколку недели пред парламентарните избори во земјата.

-Не сакам Полска само да ги бранува луѓето и потоа да зборува за нашата политика за азил, им рече Шолц на толпата за време на политичкиот митинг во баварскиот град Нирнберг.

Шолц, исто така, побара полската Влада да го „разјасни“ наводниот скандал во кој „некои визи се делеле за пари“ во Полска.

Германскиот канцелар мислеше на неодамнешните наводи дека службениците во полските конзулати доделиле илјадници привремени визи, давајќи пристап до ЕУ во замена за мито.

Шефот на полската дипломатија Збигњев Рау вчера му одговори на Шолц во објава на платформата Х, во која кажа дека пораките на германскиот канцелар „упатуваат на обид за мешање во внатрешните работи на полската држава и тековната изборна кампања во Полска. " Рау побара Шолц „да го почитува суверенитетот на Полска и да се воздржува од изјави кои им наштетуваат на меѓусебните односи“.

Портпаролот на Шолц, Штефен Хебстрајт, вчера ги отфрли тврдењата дека германскиот канцелар се меша во внатрешните работи на Полска.

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за малцинствата

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Украинскиот парламент денеска одобри три нацрт-закони потребни за почеток на преговорите за пристапување на Украина во Европската унија, вклучително и еден за правата на националните малцинства, експресно барање на Унгарија, која се противи на кандидатурата на Украина за ЕУ, соопштија официјални лица.

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Будимпешта се судри со Киев поради, како што вели, ограничувањата на правата на етничките Унгарци во западна Украина, особено во образованието.

Останатите два усвоени нацрт-закони се однесуваат на зголемување на персоналот на Националното биро за антикорупција и давање дополнителни овластувања на Националната агенција за спречување на корупцијата во врска со инспекциите на имотот.

-Украинскиот парламент штотуку усвои три од четири закони со уставно мнозинство, идентификувани од Европската комисија како неопходни во нејзиниот извештај за проширувањето на ЕУ, рече вицепремиерката Олга Стефанишин во анексот.

Таа додаде дека четвртиот услов, закон за лобирање, бил одобрен од владата во вторникот.

Следната недела 27-те национални лидери на земјите од ЕУ треба да одлучат дали ќе ја прифатат препораката на Европската комисија за упатување покана до Киев за почеток на официјални преговори за членство во ЕУ. Сепак, секоја таква одлука бара едногласна поддршка.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан постојано изјавува дека неговата земја нема да го поддржи предлогот на Европската комисија во сегашната форма. /МИА

Џафери: Ми претставува голема чест доделената доверба

Талат Џафери ќе биде првиот премиер Албанец откако неговото име било предложено од првиот човек на ДУИ Али Ахмети, а одобрено од централното раководство на партијата кое одржа состанок во седиштето во Мала Речица.

Џафери ќе ја преземе функцијата кога техничката влада ќе стапи на сила во последните 100 дена од овој состав.

Вечерва во „Само Вистина“ дебатираа Сафет Бишевац и Алберт Муслиу

Бишевац: Зошто владата не најде сили да седне со експертите и ги слушне нивните ставови за Чебрен? Муслиу:Дали ние освен преговарачката рамка имаме друг услов за отворање на преговорите?

Бишевац: Зошто владата не најде сили да седне со експертите и ги слушне нивните ставови за Чебрен, ете парите од пакетот помош за граѓаните зошто не го инвестира во хидрицентралата? Тоа што го даваме водниот капацитет во рацете на странци не е добро. Ковачевски она што го демонстрираше изминатиот период ми дава за право да мислам дека не треба да го сфаќаме веќе толку сериозно. Двојните избори се добар потег за нормализирање на животот во општеството. Тоа што Ковачевски го трвди, земете го со резерва, неговото историско НЕ, траеше 3 дена, за францускиот или бугарскиот предлог. По извештајот на Холандскиот амбасадор, ние имаме и други пречки за ЕУ, во него се вели дека темнина е практично во оваа држава.

Муслиу: Ние даваме концесии, не даваме суверенитет. Зошто немаше експертска тематска дебата пред да дојде до потпишување, а не сега сите загрижени да прават трибини. Истаите тие требале да бидат поактивни пред две години. Двете декларации на бугарскиот парламент се различни, со втората се овозможи преговарачката рамка, која нема да ја отвориме бидејќи ни е услов за ЕУ. Дали ние освен преговарачката рамка имаме друг услов за отворање на преговорите? Тое дека ние не сме спремни за полноправно членство е причина поради која почнуваме преговори. Нашите политички елити не покажале капацитет поради лични или други причини за да го средат општеството.

притисни ентер